ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

01.06.2011 р.

N К-36013/09

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів: Бутенка В. І (доповідач), Лиски Т. О., Малиніна В. В., Мойсюка М. І., Штульмана І. В., розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за скаргою З. П. І. на дії прокурора Житомирської області, встановив:

У лютому 2008 року З. П. І. звернувся до суду зі скаргою на дії прокурора Житомирської області Ф. М. М.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 8 лютого 2008 року скаргу повернуто.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, З. П. І. подано апеляційну скаргу, яку ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2009 року було залишено без розгляду.

В касаційній скарзі З. П. І. просить скасувати зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення цим судом норм матеріального і процесуального права та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Залишаючи апеляційну скаргу З. П. І. без розгляду, суд апеляційної інстанції виходив з того, що її було подано з пропуском процесуального строку на апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції і не наведено поважних причин для його поновлення.

Однак такий висновок є неправильним і не узгоджується з наявними матеріалами справи.

Статтею 13 КАС України визначено, що особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 186 КАС України (в редакції, що діяла на момент виникнення права на апеляційне оскарження), заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Зі справи вбачається, що 8 лютого 2008 року Корольовським районним судом м. Житомира було постановлено ухвалу без виклику осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга на ухвалу Корольовського районного суду м. Житомира від 8 лютого 2008 року подана З. П. І. 25 квітня 2008 року та 5 травня того ж року зареєстрована апеляційним судом за N 4550 вхідної кореспонденції суду.

В обґрунтування причин пропуску строку на апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції З. П. І. зазначав, що отримав копію ухвали суду першої інстанції від 8 лютого 2008 року лише 22 квітня 2008 року, у зв'язку з чим не міг своєчасно подати заяву про апеляційне оскарження цієї ухвали.

З матеріалів справи вбачається, що суд першої інстанції направив на адресу представника позивача копію ухвали від 8 лютого 2008 року супровідним листом від 8 лютого 2008 року N 2а-171/08.

Як вбачається зі штампу на копії поштового конверта, який міститься в матеріалах справи та в додатках до касаційної скарги, ухвалу суду першої інстанції від 8 лютого 2008 року надіслано З. П. І. поштовою кореспонденцією 21 квітня 2008 року. Апеляційну скаргу він надіслав до апеляційного суду 25 квітня 2008 року, тобто в межах процесуального строку, встановленого для вчинення таких дій.

Проте суд апеляційної інстанції не врахував, коли саме позивачем отримано копію оскаржуваної ухвали суду першої інстанції, і ця обставина судом належним чином не досліджена.

В зв'язку з цим, у суду апеляційної інстанції не було законних підстав визнавати апеляційну скаргу поданою з пропущенням процесуального строку на апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції та залишати її без розгляду.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що апеляційним судом були допущені порушення норм процесуального права, які призвели до ухвалення ним незаконного рішення.

З огляду на наведене, оскаржене судове рішення відповідно до вимог ст. 227 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає скасуванню, а справа направленню до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

Щодо вимог касаційної скарги про скасування ухвали Корольовського районного суду м. Житомира від 8 лютого 2008 року, колегія суддів зазначає, що відповідно до положень ст. 211 КАС України вони не можуть бути предметом розгляду суду касаційної інстанції, оскільки це судове рішення в апеляційному порядку не переглядалось.

В касаційній скарзі також ставиться питання про скасування судових рішень та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог, але виходячи з положень ч. 1 ст. 220, ст. 229 КАС України воно не може бути вирішено, оскільки судами не зроблено правових висновків по суті спору і з цього приводу ними не застосовувались норми матеріального та процесуального права, не встановлювались обставини і не досліджувались докази, якими ці обставини мають обґрунтовуватись.

Отже, наведене позбавляє суд касаційної інстанції можливості здійснити перевірку правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі та ухвалити нове рішення по суті спору.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 227, 230 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу З. П. І. задовольнити частково.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2009 року скасувати.

Справу направити до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали