ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

03.11.2010 р.

N 7/168-09

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Полякова Б. М. - головуючого (доповідач у справі), Коваленка В. М., Короткевича О. Є., розглянувши касаційну скаргу ліквідатора Закорка В. В. (м. Суми) на постанову від 18.08.2010 р. Харківського апеляційного господарського суду у справі N 7/168-09 господарського суду Сумської області про банкрутство ФОП ОСОБА_1 (м. Суми), кредитори: 1. ДПІ в м. Суми; 2. ТОВ "ПСМ - Профіль" (м. Полтава); 3. ПАТ "ПроКредит Банк" (м. Київ); 4. ФОП ОСОБА_2; 5. гр. ОСОБА_3 (в судовому засіданні взяли участь представники: ПАТ "ПроКредит Банк" - Антюхов Р. В., довір., ліквідатор - Сугоняко О. О., довір.), встановив:

Ухвалою господарського суду Сумської області від 02.10.2009 р. порушено провадження у справі N 7/168-09 про банкрутство ФОП ОСОБА_1 у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Постановою господарського суду Сумської області від 30.11.2009 р. визнано ФОП ОСОБА_1 банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора банкрута та зобов'язано його вчинити певні дії.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 27.05.2010 р. затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідовано банкрута, як юридичну особу, та припинено провадження у справі.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 18.08.2010 р. (судді: Пуль О. А. - головуючий, Горбачова Л. П., Кравець Т. В.) зазначену ухвалу скасовано, а провадження у справі припинено.

Постанова мотивована тим, що провадження у справі про банкрутство фізичної особи - підприємця не може бути порушено за правилами ст. 51 Закону про банкрутство, оскільки у порядку вказаної статті здійснюється процедура банкрутства виключно юридичних осіб.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, ліквідатор Закорко В. В. звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить її скасувати, ухвалу від 27.05.2010 р. залишити без змін, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, а саме ст. 51 Закону про банкрутство.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається, боржником у даній справі є фізична особа - підприємець і провадження у справі про його банкрутство було порушено судом за правилами ст. 51 Закону про банкрутство.

Згідно зі ст. 51 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується у порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідне правило передбачено ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, яка містить загальні положення про ліквідацію юридичної особи.

Спрощена процедура банкрутства, що передбачена ст. 51 Закону про банкрутство (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У свою чергу відповідно до ст. 53 Цивільного кодексу України фізична особа, яка неспроможна задовольнити вимоги кредиторів, пов'язані із здійсненням нею підприємницької діяльності, може бути визнана банкрутом у порядку, встановленому законом.

Такий порядок визначений статтями 47 - 49 Закону про банкрутство, які регулюють процедуру банкрутства суб'єкта підприємницької діяльності -громадянина.

Отже, за ст. 51 Закону про банкрутство може бути порушено справу про банкрутство виключно юридичної особи. Щодо фізичних осіб - підприємців, то провадження у справі про банкрутство таких осіб здійснюється з особливостями, встановленими статтями 47 - 49 Закону про банкрутство.

Таким чином, справа про банкрутство фізичної особи - підприємця не може бути порушена за правилами ст. 51 Закону про банкрутство.

У випадку, якщо порушення такої справи відбулося, то вона підлягає безумовному припиненню незалежно від того, на якій стадії ця справа знаходиться.

За таких обставин суд апеляційної інстанції дійшов правомірного висновку про скасування ухвали про затвердження звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу банкрута та необхідності припинення провадження у справі про банкрутство фізичної особи - підприємця ОСОБА_1. як такої, що порушена з без дотримання процедури, передбаченої Законом про банкрутство.

Враховуючи викладене, оскаржувана постанова підлягає залишенню без змін як законна та обґрунтована.

На підставі вказаного та керуючись ст. ст. 47 - 49, 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 53, 110 Цивільного кодексу України, ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд постановив:

1. Касаційну скаргу ліквідатора Закорка В. В. залишити без задоволення.

2. Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 18.08.2010 р. у справі N 7/168-09 залишити без змін.

 

Головуючий

Б. М. Поляков

Судді:

В. М. Коваленко

 

О. Є. Короткевич

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали