ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

16.06.2010 р.

N 14/2617

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Полякова Б. М. - головуючого (доповідач у справі), Коваленка В. М., Короткевича О. Є., розглянувши касаційні скарги 1. підприємства "Черкаський державний завод хімічних реактивів"; 2. виробничо-комерційної фірми "Резон" на постанову від 22.02.2010 р. Київського міжобласного апеляційного господарського суду у справі N 14/2617 господарського суду Черкаської області за заявою виробничо-комерційної фірми "Резон", м. Черкаси, до підприємства "Черкаський державний завод хімічних реактивів", м. Черкаси, про банкрутство (арбітражний керуючий - Юрков М. О. (розпорядник майна), м. Київ) (в судовому засіданні взяли участь представники: арбітражний керуючий - Юрков М. О.; виробничо-комерційної фірми "Резон" - Каштальян Ю. Ф., директор, Фонду державного майна України - Коханій М. С., довір.), встановив:

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 16.10.2009 р. порушено провадження у справі N 14/2617 про банкрутство підприємства "Черкаський державний завод хімічних реактивів" та, зокрема вжито заходів до забезпечення вимог кредиторів, а саме: заборонено керівнику боржника, власнику майна чи уповноваженому ним органу вчиняти дії щодо реорганізації та ліквідації юридичної особи, щодо відчуження майнових активів боржника (в тому числі шляхом їх приватизації), за виключенням оборотних активів, які необхідні для забезпечення господарської діяльності боржника, а також для сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), виплати заробітної плати.

Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 22.02.2010 р. (судді: Шевченко В. Ю. - головуючий, Ільєнок Т. В., Шкурдова Л. М.) апеляційну скаргу боржника залишено без задоволення. Зазначену ухвалу змінено в частині вжиття заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони власнику майна чи уповноваженому ним органу вчиняти дії щодо реорганізації та ліквідації боржника, щодо відчуження його майнових активів, за виключенням здійснення таких дій в процесі приватизації відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна" та інших нормативно-правових актів з питань приватизації. Апеляційне провадження за апеляційною скаргою боржника в частині оскарження решти ухвали від 16.10.2009 р. припинено.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, підприємство "Черкаський державний завод хімічних реактивів" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким скасувати в цілому ухвалу від 16.10.2009 р.

Касаційна скарга мотивована порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 7, 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) та ст. 67 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України). Скаржник посилається на те, що дана справа про банкрутство взагалі порушена безпідставно, за відсутності ознак неплатоспроможності боржника.

Також, не погоджуючись з прийнятою постановою суду апеляційної інстанції, з касаційною скаргою звернулася виробничо-комерційна фірма "Резон", в якій просить її скасувати в частині внесених змін до ухвали від 16.10.2009 р. з підстав неправильного застосуванням судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме ст. ст. 11, 12 Закону про банкрутство, ст. 66 ГПК України. На думку скаржника, приватизація боржника призведе до неможливості відновлення його платоспроможності та порушить права кредиторів.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.

У силу ст. 12 Закону про банкрутство господарський суд має право за клопотанням сторін або учасників провадження у справі про банкрутство чи за своєю ініціативою вживати заходів щодо забезпечення вимог кредиторів.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 12 Закону про банкрутство господарські суди, крім передбачених заходів, також можуть вчиняти і інші заходи для збереження майна боржника.

При винесенні оскаржуваної постанови суд апеляційної інстанції виходив з того, що судом першої інстанції на підставі ст. 12 Закону про банкрутство правомірно вжито заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони вчинення дій щодо реорганізації та ліквідації боржника, відчуження його майнових активів, за виключенням оборотних активів. Такі заходи відповідають цілям відновлення платоспроможності боржника, сприяють збереженню його активів та не перешкоджають здійсненню фінансово-господарської діяльності боржника.

Разом з тим, заборона власнику майна боржника відчужувати майнові активи в процесі приватизації зупиняє розпочату ще у 2008 році приватизацію боржника та може завадити відновленню його платоспроможності. Процес приватизації боржника в процедурі банкрутства відкриває можливості більш широко використовувати механізм процедури банкрутства без будь-яких обмежень, які мають місце при здійсненні процедур банкрутства державних підприємств.

За таких обставин апеляційний господарський суд обґрунтовано вніс відповідні зміни до ухвали суду першої інстанції.

Суд апеляційної інстанції також вірно зазначив, що ухвала про порушення провадження у справі про банкрутство підлягає оскарженню лише в частині призначення розпорядника майна та вжиття заходів щодо забезпечення вимог кредиторів, у зв'язку з чим правомірно припинив апеляційне провадження за апеляційною скаргою в частині оскарження боржником решти ухвали суду першої інстанції.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про відповідність постанови суду апеляційної інстанції вимогам чинного законодавства та необхідність залишення її без змін.

Відтак, доводи касаційних скарг не спростовують висновків суду апеляційної інстанції.

Вищий господарський суд України також зазначає, що за наслідками розгляду касаційної скарги (подання) згідно ст. ст. 125, 129 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України N 8-рп/2010 від 11.03.2010 р. постанова (ухвала) Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 125, 129 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України N 8-рп/2010 від 11.03.2010 р., ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ст. ст. 41, 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

1. Касаційні скарги підприємства "Черкаський державний завод хімічних реактивів" та виробничо-комерційної фірми "Резон" залишити без задоволення.

2. Постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 22.02.2010 р. у справі N 14/2617 залишити без змін.

3. Постанова Вищого господарського суду України касаційному оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

Б. М. Поляков

Судді:

В. М. Коваленко

О. Є. Короткевич

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали