ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 16 травня 2011 року

Верховний Суд України в складі: головуючого - Яреми А. Г., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Вус С. М., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гриціва М. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Колесника П. І., Короткевича М. Є., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Панталієнка П. В., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Редьки А. І., Скотаря А. М., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., Шицького І. Б., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "Енергія-Новояворівськ" про зобов'язання вчинити дії за заявою товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "Енергія-Новояворівськ", про перегляд Верховним Судом України ухвали колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 15 грудня 2010 року (Ухвала N 6-43254св10), встановив:

У вересні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що вона є однією зі співвласників квартири АДРЕСА_1.

Маючи намір відключити квартиру від мережі централізованого опалення, 13 вересня 2007 року вона одержала дозвіл постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Новояворівської міської ради з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, на таке відключення.

У жовтні 2007 року комунальне підприємство "Новояворівськжитло" і міське комунальне підприємство "Новояворівськводоканал" надали їй відповідні технічні умови.

Однак товариство з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "Енергія-Новояворівськ" (далі - ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ") відмовило їй у наданні зазначених технічних умов.

Вважаючи таку відмову незаконною, позивачка просила зобов'язати відповідача видати їй технічні умови для відключення її квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.

Рішенням Яворівського районного суду Львівської області від 22 грудня 2009 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Львівської області від 15 червня 2010 року, позов задоволено в повному обсязі, вирішено питання про розподіл судових витрат.

Ухвалою колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 15 грудня 2010 року (Ухвала N 6-43254св10) касаційну скаргу ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" відхилено й залишено вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

У заяві ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" про переглядухвали колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 15 грудня 2010 року (Ухвала N 6-43254св10) порушується питання про скасування вказаної ухвали з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України, і направлення справи на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

В обґрунтування заяви ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" посилається на неправильне застосування судом касаційної інстанції норм матеріального права та неоднакове застосування цим судом: постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення", з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року N 1268; наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4 "Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за N 1478/11758, з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року N 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за N 1320/14587.

Для прикладу наявності зазначеної підстави подання заяви про перегляд Верховним Судом України судового рішення ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" посилається на ухвалу колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 8 вересня 2010 року (Ухвала N 6-29848св09) у справі за позовом ОСОБА_2 до ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" про зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" на рішення Яворівського районного суду Львівської області від 10 листопада 2008 року та ухвалу апеляційного суду Львівської області від 28 вересня 2009 року (Ухвала N 22ц-1261/09), якими позов ОСОБА_2 задоволено й зобов'язано ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" видати ОСОБА_2 технічні умови на відключення її квартири від мережі централізованого опалення. Указаною ухвалою суду від 8 вересня 2010 року касаційну скаргу ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" задоволено частково: рішення Яворівського районного суду Львівської області від 10 листопада 2008 року та ухвалу апеляційного суду Львівської області від 28 вересня 2009 року скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

У доданій до заяви ухвалі суду від 8 вересня 2010 року (Ухвала N 6-29848св09) міститься висновок про те, що зазначені судові рішення не можна визнати законними й обґрунтованими, оскільки суди не врахували положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 і наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4, із внесеними змінами; не дали належної оцінки тому факту, що об'єктом відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води є не весь багатоквартирний будинок, а лише квартира позивачки, та умові, за наявності якої комісія дозволила відключити її від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, а також посиланням відповідача на те, що відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води можливе лише в тому разі, коли таке рішення підтримують усі власники й наймачі квартир багатоквартирного будинку, у зв'язку із чим висновок суду про те, що за наявності рішення постійно діючої міжвідомчої комісії відповідач зобов'язаний безумовно видати позивачці технічні умови на відключення її квартири від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, є передчасним.

Залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій, суд касаційної інстанції в цій справі погодився з висновками судів, які застосували до спірних правовідносин:ч. 1 ст. 5 Цивільного кодексу України; пп. 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 (у редакції, чинній на момент прийняття рішення вказаної постійно діючої міжвідомчої комісії від 13 вересня 2007 року, без урахування змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року N 1268); пп. 2.1, 2.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.6 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за N 1478/11758 (у редакції, чинній на момент прийняття рішення зазначеної постійно діючої міжвідомчої комісії від 13 вересня 2007 року, без урахування змін, внесенихнаказом від 6 листопада 2007 року N 169), і виходили з того, що позивачка одержала дозвіл на відключення її квартири від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, який був наданий компетентним органом до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року N 1268, якою було змінено підстави для надання дозволу на відключення від системи централізованого опалення та передбачено надання такого дозволу на будинок у цілому, а не на кожну квартиру окремо, тому на виконання зазначеного рішення відповідач зобов'язаний безумовно видати позивачці технічні умови.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши доводи заявника, Верховний Суд України вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 є однією зі співвласників квартири АДРЕСА_1.

Маючи намір відключити квартиру від мережі централізованого опалення, позивачка звернулася до постійно діючої міжвідомчої комісії виконавчого комітету Новояворівської міської ради з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, із заявою про надання дозволу на відключення вказаної квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

13 вересня 2007 року постійно діючою міжвідомчою комісією виконавчого комітету Новояворівської міської ради з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, прийнято рішення про надання ОСОБА_1 переліку організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розроблення проекту індивідуального (автономного) теплопостачання й відокремлення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Згідно з позовною заявою ОСОБА_1 вона в січні 2008 року звернулася до ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" щодо видачі їй технічних умов на відключення її квартири від указаних мереж.

Листом від 23 січня 2008 року ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" відмовило позивачці в наданні їй зазначених технічних умов.

Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Згідно з п. 26 Правил (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року N 1268) відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Відповідно до п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за N 1478/11758 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 6 листопада 2007 року N 169), установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Таким чином, аналіз норм з точки зору їх дії в часі дає підстави для висновку про те, що на момент виникнення спірних правовідносин були чинними постанова Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (у редакції, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року N 1268) і наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року N 4 "Про затвердження Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання" (у редакції, зі змінами, внесеними наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року N 169, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за N 1320/14587).

Під час розгляду справи за позовом ОСОБА_2 до ТОВ НВП "Енергія-Новояворівськ" про зобов'язання видати технічні умови для відключення квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води суд касаційної інстанції застосував зазначені нормативно-правові акти, ураховуючи їх дію в часі, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, з указаними змінами.

За таких обставин висновок суду касаційної інстанції в цій справі про залишення без змін рішення Яворівського районного суду Львівської області від 22 грудня 2009 року й ухвали апеляційного суду Львівської області від 15 червня 2010 року не ґрунтується на вимогах матеріального права.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 3604 Цивільного процесуального кодексу України суд задовольняє заяву у разі наявності однієї з підстав, передбачених ст. 355 цього Кодексу. Якщо суд установить, що судове рішення у справі, яка переглядається, є незаконним, він скасовує його повністю або частково і направляє справу на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

За таких обставин ухвала колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 15 грудня 2010 року (Ухвала N 6-43254св10) підлягає скасуванню з передачею справи на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Керуючись ст. ст. 355, 3603, 3604 Цивільного процесуального кодексу України, Верховний Суд України постановив:

Заяву товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничого підприємства "Енергія-Новояворівськ" задовольнити.

Ухвалу колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 15 грудня 2010 року (Ухвала N 6-43254св10) скасувати, направити справу на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Постанова Верховного Суду України є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій пунктом 2 частини першої статті 355 Цивільного процесуального кодексу України.

 

Головуючий

А. Г. Ярема

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

С. М. Вус

 

Л. Ф. Глос

 

Т. В. Гошовська

 

Л. І. Григор'єва

 

М. І. Гриців

 

В. С. Гуль

 

В. І. Гуменюк

 

М. Б. Гусак

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

Г. В. Канигіна

 

М. Р. Кліменко

 

П. І. Колесник

 

М. Є. Короткевич

 

О. А. Коротких

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

В. В. Кривенко

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

В. Л. Маринченко

 

П. В. Панталієнко

 

М. В. Патрюк

 

В. Ф. Пивовар

 

П. П. Пилипчук

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

А. І. Редька

 

А. М. Скотарь

 

О. О. Терлецький

 

Ю. Г. Тітов

 

І. Б. Шицький

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали