ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 15 березня 2011 року

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України у складі: головуючого - Косарєва В. І., суддів: Коротких О. А. і Школярова В. Ф., за участю прокурора - Тилика Т. М., розглянула в судовому засіданні в м. Києві 15 березня 2011 року кримінальну справу за касаційним поданням першого заступника прокурора Волинської області, на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 12 березня 2010 року, встановила:

Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 12 березня 2010 року ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, раніше не судимого, - звільнено від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 286, ч. 1 ст. 296 КК України, на підставі ст. 46 КК України та ст. 8 КПК України, у зв'язку з його примиренням з потерпілими.

В апеляційному порядку постанова суду не переглядалась.

ОСОБА_5 обвинувачувався у тому, що він, 18.11.2009 р., знаходячись на вулиці Незалежності, 138 біля нічного клубу "Аркан" в м. Ковелі Волинської області, із хуліганських спонукань, грубо порушуючи громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю, в присутності сторонніх осіб, умисно наніс удари руками і ногами в голову і різні частини тіла ОСОБА_6, спричинивши потерпілому легкі тілесні ушкодження з короткочасним розладом здоров'я.

Крім того, ОСОБА_5 обвинувачувався у тому, що 20.11.2009 р., керуючи автомобілем "Opel Combo" і рухаючись із подвір'я буд. N 51 на вул. Стуса в м. Ковелі в напрямку с. Білин Ковельського району, порушив вимоги п. п. 2.3 (б), 10.2 Правил дорожнього руху України, внаслідок чого зіткнувся з моторолером "Geely" під керуванням ОСОБА_7, який рухався по своїй смузі руху. Внаслідок ДТП, водій моторолера "Geely" ОСОБА_7 отримав середньої тяжкості тілесні ушкодження з тривалим розладом здоров'я.

Звільняючи ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 КК України, суд вказав, що злочини ним вчинені вперше і відносяться до злочинів невеликої тяжкості, що він примирився з потерпілими ОСОБА_6 і ОСОБА_7, заподіяну шкоду потерпілим відшкодував в повному обсязі.

У касаційному поданні перший заступник прокурора Волинської області, просить постанову суду скасувати у зв'язку з неправильним застосуванням кримінального закону, а матеріали справи направити на новий судовий розгляд. Посилається на те, що ОСОБА_5 вчинив два злочини невеликої тяжкості, які утворюють реальну сукупність, тому суд не мав права закривати провадження у справі на підставі ст. 46 КК України і ст. 8 КПК України, оскільки це можливо лише в кримінальних справах щодо особи, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, а ОСОБА_5 вчинив два злочини в різний час і не може вважатися таким, що вчинив злочин вперше.

ОСОБА_5 подав заперечення на касаційне подання, вважаючи, що суд порушень не допустив.

Заслухавши доповідача, думку прокурора, який підтримав касаційне подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи подання, колегія суддів вважає, що подання підлягає задоволенню з таких підстав.

Як видно із матеріалів справи ОСОБА_5 вчинив два злочини невеликої тяжкості, передбачені ч. 1 ст. 286, ч. 1 ст. 296 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 КК України зазначені злочини складають сукупність злочинів, кожен з яких являє собою самостійний склад, який передбачений різними статтями Кримінального кодексу, і які вчинені в різний час.

Так, як видно із справи, злочини ОСОБА_5 вчинив 18.11.2009 р. і 20.11.2009 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості.

Суд, не врахував зазначених вимог закону і необґрунтовано звільнив ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 46 КК України, вказавши про вчинення ним вперше двох злочинів невеликої тяжкості.

Оскільки судом неправильно застосовано закон при звільненні ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, то постанова суду відповідно ст. 371 КПК України підлягає скасуванню, а справа направленню на новий судовий розгляд.

При новому розгляді справи, суду необхідно належним чином врахувати вимоги ст. 46 КК України та прийняти законне і обґрунтоване рішення.

Керуючись ст. 394 - 396 КПК України, ч. 1 ст. 2 Розділу XIII Перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року, колегія суддів ухвалила:

Касаційне подання першого заступника прокурора Волинської області задовольнити.

Постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 12 березня 2010 року щодо ОСОБА_5 скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд в іншому складі суду.

 

Судді:

В. І. Косарєв

 

О. А. Коротких

 

В. Ф. Школяров

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали