НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 02.08.2017 р. N 50-0006/53567

Департамент грошового обігу

Банкам України

Про організацію роботи з готівкою

Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 25 липня 2017 року N 468-р "Про оптимізацію забезпечення Кіровоградської та Рівненської областей готівкою", з 01 листопада 2017 року підрозділи грошового обігу Департаменту грошового обігу Національного банку України в Кіровоградській та Рівненській областях припиняють касове обслуговування банків регіону.

Продовження процесу трансформації та продовження централізації функцій Національного банку України не повинно бути негативним наслідком забезпечення філіями/відділеннями банків зазначених регіонів готівкою належної якості своїх клієнтів.

Звертаємо увагу, що Національним банком України нормативно впроваджено ряд заходів, які спрямовані на забезпечення готівкою:

відповідно до вимог пункту 8 розділу I Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України 01 червня 2011 року N 174 (Постанова N 174) (із змінами) (далі - Інструкція N 174), банк під час здійснення касових операцій має забезпечувати, зокрема, задоволення потреб своїх клієнтів у готівці насамперед за рахунок власних надходжень, перерозподілу готівки у власній мережі, а в разі її недостатності - отримання підкріплення в підрозділах грошового обігу в регіонах (Центральному сховищі);

касове обслуговування банку (філії, відділення) здійснюють відділи (управління) грошового обігу в регіоні (Центральне сховище) незалежно від його (її) місцезнаходження (пункт 1.1 глава 1 розділ II Інструкції N 174 (Постанова N 174));

банк (філія) має право самостійно передавати готівку своїм філіям (банку), відділенням або іншим банкам (філіям, відділенням) незалежно від їх місця розташування на території України (пункт 3.1 глава 3 розділ II Інструкції N 174 (Постанова N 174)).

Крім цього, приймання підрозділами грошового обігу Національного банку України в інших регіонах від банків (філій, відділень) зношеної готівки здійснюється без будь-яких обмежень.

Банки (філії, відділення) зацікавлені отримувати в підрозділах грошового обігу Національного банку України безкоштовно придатну до обігу готівку, яка відповідає сумі зношених, що передана. Крім цього звертаємо увагу, що підрозділи грошового обігу Національного банку України приймають від банків (філій, відділень) невідсортовану готівку, на суму якої здійснюють їх підкріплення готівкою за пільговим тарифом.

За зверненням банків/філій до підрозділів грошового обігу Департаменту грошового обігу Національного банку України, присутність яких є в регіонах, останні будуть укладати договори про касове обслуговуванням з банками/філіями та здійснювати належним чином їх касове обслуговування.

Разом з цим, Національний банк України з метою уникнення скарг клієнтів банку, фізичних та юридичних осіб щодо забезпечення усіх регіонів готівкою звертає увагу на:

своєчасне підкріплення готівкою належної якості усіх номіналів своїх філій/відділень;

забезпечення роботи банкоматів, завантаження яких має здійснюватись банкнотами, які попередньо оброблені автоматизованим способом з використанням обладнання для автоматизованого оброблення банкнот (пункт 4.2 глава 4 розділ II Інструкції N 174 (Постанова N 174));

недопущення випуску в обіг зношених / значно зношених банкнот гривні;

здійснення безперешкодного обміну клієнтам банку, а також фізичним особам, які не є клієнтами банку, зношених/значно зношених банкнот гривні, платіжність яких не викликає сумнів;

забезпечення клієнтів на їх вимогу банкнотами необхідних номіналів та розмінною монетою тощо;

здійснення обміну інформацією, в межах законодавства України, яка необхідна органам місцевого самоврядування, правоохоронним та контролюючим органам з питань готівкового обігу.

 

Директор Департаменту
грошового обігу

В. П. Зайвенко
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали