ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
КОЛЕГІЯ СУДДІВ СУДОВОЇ ПАЛАТИ У ЦИВІЛЬНИХ СПРАВАХ

УХВАЛА

від 6 жовтня 2010 року

Додатково див. постанову Верховного Суду України від 31 січня 2011 року (Постанова N 6-4цс10)

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого  - Патрюка М. В., суддів - Жайворонок Т. Є., Лященко Н. П., Мазурка В. А., Перепічая В. С., розглянувши в судовому засіданні справу за скаргою ОСОБА_6 на дії головного державного виконавця Сихівського відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції (далі - головний державний виконавець Сихівського ВДВС) Кобілевої Ірини Олексіївни (за участю зацікавленої особи - відкритого акціонерного товариства "Львівобленерго"), за касаційною скаргою відкритого акціонерного товариства "Львівобленерго" (далі - ВАТ "Львівобленерго") на ухвалу апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року та окрему ухвалу апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року, встановила:

Рішенням Шевченківського районного суду м. Львова від 27 лютого 2009 року, яке набрало законної сили 16 червня 2009 року, стягнуто з ВАТ "Львівобленерго" на користь ОСОБА_6 17048 грн. 36 коп. на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої знищенням плодових насаджень на її земельній ділянці. На виконання вказаного рішення 14 липня 2009 року видано виконавчий лист N 2-637/09.

У серпні 2009 року ОСОБА_6 звернулася до суду із скаргою на дії державного виконавця, посилаючись на те, що постановою головного державного виконавця Кобілевої І. О. від 7 серпня 2009 року зупинено виконавче провадження з примусового виконання рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 27 лютого 2009 року відповідно до Закону України від 23 червня 2005 року N 2711-IV "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі - Закон N 2711-IV). Вважає зазначену постанову безпідставною та такою, що порушує її права.

Ухвалою Шевченківського районного суду м. Львова від 25 листопада 2009 року в задоволенні скарги відмовлено.

Ухвалою апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року ухвалу суду першої інстанції скасовано та постановлено нову ухвалу, якою скаргу ОСОБА_6 задоволено: визнано неправомірними дії головного державного виконавця Сихівського ВДВС Кобілевої І. О. щодо зупинення виконавчого провадження N 2-637/09; постанову від 7 серпня 2009 року про зупинення виконавчого провадження скасовано; постановлено звернути рішення суду до беззастережного і своєчасного виконання.

Окремою ухвалою апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року про обставини, викладені в ухвалі апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року щодо неправомірних дій державного виконавця, доведено до відома керівництва Державної виконавчої служби головного управління юстиції у Львівській області для вжиття заходів з метою недопущення порушень вимог закону та прав громадян у подальшій роботі виконавчої служби.

ВАТ "Львівобленерго" звернулося з касаційною скаргою до Верховного Суду України, в якій просить скасувати ухвалу апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року та окрему ухвалу апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, і залишити в силі ухвалу суду першої інстанції.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом установлено, що постановою від 7 серпня 2009 року головного державного виконавця Сихівського ВДВС Кобілевою І. О. зупинено виконавче провадження з примусового виконання рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 27 лютого 2009 року в справі за позовом ОСОБА_6 до ВАТ "Львівобленерго" про стягнення 17048 грн. 36 коп. на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої знищенням плодових насаджень на її земельній ділянці. За наказом Міністерства палива та енергетики України від 10 листопада 2005 року N 568 ВАТ "Львівобленерго" було внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості. Відповідно до виписки, наданої Уповноваженою особою Адміністратора Реєстру, станом на 11 листопада 2009 року ВАТ "Львівобленерго" з указаного Реєстру не виключено (а. с. 36).

За положеннями п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону N 2711-IV.

Разом з тим, у преамбулі Закону N 2711-IV зазначено, що він визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу. Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

У ч. 2 ст. 2 цього Закону передбачено, що його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 статті 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядків коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Таким чином, п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону "Про виконавче провадження" підлягає застосуванню в контексті положень Закону N 2711-IV, який визначає коло осіб, на яких поширюється його дія, а також передумови його застосування.

Вирішуючи скаргу, місцевий суд в порушення вимог ст. ст. 213, 214 ЦПК України не взяв до уваги, що заборгованість ВАТ "Львівобленерго" перед ОСОБА_6 виникла на підставі рішення суду, яким з підприємства на користь заявника стягнуто шкоду за незаконне знищення плодових насаджень, та врахував призначення цих коштів.

Скасовуючи ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд правильно виходив із того, що підстав для зупинення виконання рішення суду немає, тому що дія Закону N 2711-IV не розповсюджується на правовідносини між ВАТ "Львівобленерго" та ОСОБА_6.

З огляду на викладене дії головного державного виконавця Сихівського ВДВС щодо зупинення виконавчого провадження з примусового виконання рішення Шевченківського районного суду м. Львова від 27 лютого 2009 року не відповідають вимогам як матеріального, так і процесуального права.

Установивши дійсні обставини справи, апеляційний суд дав належну оцінку зібраним доказам, правильно застосував норми матеріального права, не допустив порушень норм процесуального права, які призвели б до неправильного вирішення спору, та дійшов обґрунтованого висновку про неправомірність дій головного державного виконавця Сихівського ВДВС та про задоволення скарги ОСОБА_6.

Окрема ухвала апеляційного суду від 25 лютого 2010 року постановлена на підставі законних висновків, яких апеляційний суд дійшов при вирішенні скарги.

Ураховуючи викладене, касаційну скаргу необхідно відхилити.

Керуючись ст. ст. 336, 342 ЦПК України 2004 року, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України ухвалила:

Касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Львівобленерго" відхилити.

Ухвалу апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року та окрему ухвалу апеляційного суду Львівської області від 25 лютого 2010 року залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

М. В. Патрюк

Судді:

Т. Є. Жайворонок

 

В. А. Мазурок

 

Н. П. Лященко

 

В. С. Перепічай

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали