Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про порядок застосування норм Постанови N 82

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 26.09.2019 р. N 50-0006/50073

Банкам України

Про порядок застосування норм Постанови N 82

Відповідно до статей 6, 7, 15, 33, 34, 39, 40, 56 Закону України "Про Національний банк України", з метою поліпшення організації готівкового обігу та оптимізації готівкових розрахунків Правління Національного банку України прийняло постанову від 20 червня 2019 року N 82 "Про вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів" (Постанова N 82) (далі - Постанова N 82).

Згідно з вимогами Постанови N 82 (Постанова N 82) з 01 жовтня 2019 року розмінні монети номіналами 1, 2 та 5 копійок перестають бути засобом платежу, відповідно готівкові розрахунки мають здійснюватися банками в сумах, кратних найменшому номіналу грошових знаків національної валюти, що перебуває в обігу - 10 копійкам.

Водночас, ураховуючи внесені зміни до Постанови N 82 (пункт 51) (Постанова N 82), банки України під час вилучення з готівкового обігу монет дрібних номіналів відповідно до підстав, визначених законодавством України, мають право проводити заокруглення сум касових операцій за правилами, установленими пунктом 4 постанови Правління Національного банку України від 15 березня 2018 року N 25 "Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів" (Постанова N 25) (далі - Постанова N 25). Банки України мають право (за потреби) застосовувати правила пункту 4 Постанови N 25 за кожним касовим документом, а результати заокруглення визнавати іншими операційними доходами/витратами банку.

Оформлення касових операцій (у т. ч. у разі застосування заокруглення сум касових операцій) здійснюється банками України відповідно до вимог Інструкції про ведення касових операцій банками України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 25 вересня 2018 року N 103 (Постанова N 103), зі змінами.

Порядок розрахунків з клієнтами в разі застосування заокруглення монет дрібних номіналів під час здійснення касових операцій банк визначає у внутрішніх положеннях (інструкції).

У разі застосування правил заокруглення банк оформляє касові документи з урахуванням вимог, визначених у пункті 4 Постанови N 25 (Постанова N 25) і такого:

у реквізиті "Додаткові реквізити" зазначаються суми до заокруглення та суми після заокруглення;

у реквізиті "Сума" зазначається сума після заокруглення.

Банк закриває рахунки клієнтів у порядку, визначеному Інструкцією про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року N 492 (зі змінами).

Банк здійснює завершальні операції за рахунком клієнта, який закривається, та в разі наявності залишку коштів перераховує його відповідно до зазначених клієнтом у заяві реквізитів або видає готівкою у сумі, кратній 10 копійкам.

Відповідно до умов договору банківського вкладу банк може перерахувати фізичній особі нараховані проценти за вкладом (депозитом) на її поточний рахунок для поповнення вкладу (депозиту) або видати готівкою у сумі, кратній 10 копійкам.

У разі виплати залишку коштів готівкою під час закриття рахунку або процентів за вкладом (депозитом) банк може запропонувати клієнту та здійснити (за згодою клієнта) переказ відповідної суми (до 10 копійок) у безготівковій формі на власний поточний рахунок клієнта.

Оформлення касових документів у разі застосування заокруглення під час здійснення операції з банківськими металами з фізичною поставкою та валютно-обмінних операцій здійснюється з урахуванням такого:

у квитанції про здійснення валютно-обмінної операції/операції із торгівлі банківськими металами з фізичною поставкою банк у графі "Додаткові реквізити" зазначає додаткові дані про проміжний підрахунок, а саме: суму до заокруглення, суму заокруглення (за потреби) та суму після заокруглення, а у графі "Сума/маса до видачі" зазначає суму, яка фактично видається з каси;

у реєстрах купленої та/або проданої готівкової іноземної валюти сума виданих гривень у графі "Сума гривень" відображається з урахуванням суми після заокруглення.

Що стосується відображення в бухгалтерському обліку результатів заокруглення, то відповідно до пункту 51 Постанови N 82 (Постанова N 82) результати заокруглення відносяться на інші операційні доходи/витрати банку і відображаються за рахунками 6399/7399 Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України (Постанова N 89)1.


1 Затверджений постановою Правління Національного банку України від 11.09.2017 N 89 (Постанова N 89).

Стосовно розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами зазначаємо таке. У пункті 51 Постанови N 82 (Постанова N 82), зі змінами, передбачено право банків проводити заокруглення сум касових операцій відповідно до підстав, визначених законодавством. Вимоги Податкового кодексу України не передбачають сплату податків та обов'язкових платежів в менших сумах, ніж визначено законодавством. Банки від платників податків приймають готівкою суму, яка дозволить повністю сплатити податок.

Стосовно статистичної звітності, визначеної Правилами N 120 (Постанова N 120)2 за показниками файлів 12Х "Дані про касові обороти банку", 13Х "Дані про касові обороти та залишки готівки в касах банку" (далі - файли 12Х та 13Х), зазначаємо, що банк відображає касові операції відповідно до економічного змісту операції, що зазначені в кожному касовому документі та відображені в бухгалтерському обліку, за сумою після заокруглення. Водночас для відображення результатів заокруглення за показниками файлів 12Х та 13Х окремого символу не передбачено.


2 Правила організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджені постановою Правління Національного банку України від 13.11.2018 N 120 (Постанова N 120) (зі змінами).

 

Заступник Голови

С. Холод
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали