ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

15.11.2011 р.

N К-12384/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: Горбатюка С. А., Мироненка О. В., Мороз Л. Л., Смоковича М. І., Чумаченко Т. А., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Н. В. І. на постанову Балтського районного суду Одеської області від 27 грудня 2007 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2009 року у справі за позовом Н. В. І. до Балтської міської ради, треті особи: Г. Р. І., Балтське районне бюро технічної інвентаризації, про скасування рішень, встановила:

Н. В. І. звернувся до суду з позовом до Балтської міської ради, треті особи: Г. Р. І., Балтське районне бюро технічної інвентаризації, про скасування рішень.

Постановою Балтського районного суду Одеської області від 27 грудня 2007 року у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2009 року постанову Балтського районного суду Одеської області від 27 грудня 2007 року скасовано та закрито провадження у справі.

Не погоджуючись з постановленими у справі рішеннями судів, Н. В. І. звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувані рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Заслухавши доповідь судді щодо обставин, необхідних для ухвалення рішення судом касаційної інстанції, перевіривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин у справі та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Скасовуючи постановлене у справі рішення суду першої інстанції та закриваючи адміністративне провадження у справі, апеляційний суд виходив з того, що суд першої інстанції при розгляді справи помилково розглянув позов в порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір є цивільним і підлягає розгляду в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.

Разом з тим, колегія суддів Вищого адміністративного суду України з таким висновком погодитись не може, виходячи з наступного.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Компетенція (юрисдикція) судів щодо розгляду таких справ визначається процесуальними законами.

У розумінні пункту 1 частини першої статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - це публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до компетенції адміністративних судів віднесено, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень", відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 цього Кодексу, означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі при виконанні делегованих повноважень.

Відповідно до пункту "г" частини 3 статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Заявлені позивачем вимоги стосувались визнання недійсним рішення Балтської міської ради N 35-V від 26 травня 2006 року, згідно якого за ним було закріплено у тимчасове користування суміжну земельну ділянку, та рішення Балтської міської ради N 36-V від 26 березня 2006 року, згідно якого були надані у власність земельні ділянки.

Аналіз чинного законодавства дає підстави вважати, що правове положення відповідачів у сфері спірних правовідносин свідчить про реалізацію ними у даному випадку владних управлінських функцій, тобто - здійснення повноважень у сфері спірних правовідносин як суб'єктами владних повноважень у тому значенні цього терміна, в якому його вжито у пункті 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов хибного висновку про доцільність скасування постанови суду першої інстанції та закриття провадження у справі, - оскільки зазначений спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на наведені обставини справи і вимоги чинного процесуального законодавства апеляційний суд був зобов'язаний переглянути рішення суду першої інстанції по суті заявлених вимог.

Відповідно до частини 4 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом.

Виходячи з наведеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що ухвала апеляційного суду про закриття провадження у справі є помилковою та підлягає скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до апеляційного суду для перегляду по суті постанови суду першої інстанції в апеляційному порядку.

Керуючись статтями 220, 221, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Н. В. І. задовольнити частково.

Ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2009 року у справі - а скасувати.

Справу за позовом Н. В. І. до Балтської міської ради, треті особи: Г. Р. І., Балтське районне бюро технічної інвентаризації, про скасування рішень - повернути на новий розгляд до апеляційного суду.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали