ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

12.05.2011 р.

N К-2904/07

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Гаманка О. І., суддів Білуги С. В., Загороднього А. Ф., Заїки М. М., Співака В. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області на постанову Рожнятівського районного суду від 10 листопада 2006 року та ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 11 січня 2007 року у справі за позовом Х. І. М. до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про призначення пенсії на пільгових умовах, встановила:

У квітні 2006 року Х. І. М. звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про призначення пенсії на пільгових умовах.

Постановою Рожнятівського районного суду від 10 листопада 2006 року, яка залишена без змін ухвалою апеляційного суду Івано-Франківської області від 11 січня 2007 року, позов задоволено. Визнано недійсним рішення управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області від 13.02.2006 року N 1 про відмову в призначенні Х. І. М. пільгової пенсії за списком N 2 та зобов'язано вчинити відповідні дії.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Х. І. М. з 18.09.89 року по 01.12.94 року та з 02.01.95 року по 02.10.95 року працював на посаді оператора автоматичних і напівавтоматичних ліній (ґрунтувальником) у ВАТ "Вигодський лісокомбінат".

Звернувшись до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком N 2, рішенням від 13.02.2006 року N 1 Х. І. М. отримав відмову у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. В рішенні, зокрема, зазначено, що період роботи позивача на посаді оператора автоматичних і напівавтоматичних ліній (ґрунтувальником) не може бути зараховано до пільгового стажу, оскільки така посада не передбачена ні Списком N 2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.91 року N 10, ні Списком N 2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.94 року N 162.

Крім цього, судами було встановлено, що висновком Державної експертизи умов праці від 25.08.98 року N 104 визнано недійсною результати атестації робочих місць за умовами праці.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що рішення управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області від 13.02.2006 року N 1 про відмову в призначенні Х. І. М. пільгової пенсії за Списком N 2 є необґрунтованим, оскільки атестація робочого місця, на якому той працював, проведена з порушенням законодавства та визнана недійсною не з вини позивача. До того ж, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що посада оператора автоматичних і напівавтоматичних ліній є фактично посадою ґрунтувальника, що, в свою чергу, віднесена до Списку N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.94 року N 162.

Однак, колегія суддів з такими висновками судів погодитись не може.

Відповідно до підпункту "б" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

За змісту зазначеної норми вбачається, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах необхідна наявність певного віку, загального та спеціального стажу роботи та наявність атестації робочих місць.

Між тим, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку, визнавши період роботи позивача на посаді оператора автоматичних і напівавтоматичних ліній (ґрунтувальником) з 18.09.89 року по 01.12.94 року та з 02.01.95 року по 02.10.95 року таким, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки вказаний період роботи складає менше 12 років 6 місяців і з урахуванням вимог частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Крім цього, статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було передбачено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, та мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 06.12.92 року "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" до затвердження Кабінетом Міністрів України списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, діяли відповідні списки, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.91 року N 10. А постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.94 року N 162 було затверджено Список N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Таким чином, в період з 18.09.89 року по 01.12.94 року та з 02.01.95 року по 02.10.95 року були чинними Списки N 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.91 року N 10 та постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.94 року N 162.

Однак, як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з обставин справи, позивач у вказаний період займав посаду оператора автоматичних і напівавтоматичних ліній, а така у зазначених Списках N 2 була відсутня.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що відмовляючи у призначенні пенсії на пільгових умовах, суб'єкт владних повноважень діяв відповідно до вимог законодавства, що підлягало застосуванню до спірних правовідносин й не порушив права та законні інтереси позивача, а тому правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини справи судами встановлені повно й правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалює нове рішення про відмову в позові.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області задовольнити.

Постанову Рожнятівського районного суду від 10 листопада 2006 року та ухвалу апеляційного суду Івано-Франківської області від 11 січня 2007 року скасувати.

Ухвалити нове судове рішення.

В задоволенні позову Х. І. М. до управління Пенсійного фонду України в Рожнятівському районі Івано-Франківської області про призначення пенсії на пільгових умовах відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали