ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

12.05.2011 р.

N К-2570/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого, судді - Заїки М. М., суддів: Білуги С. В., Гаманка О. І., Загороднього А. Ф., Співака В. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 15.05.2008 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2008 у справі за позовом П. М. М. до управління Пенсійного фонду України у місті Лубнах Полтавської області, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, встановила:

У лютому 2008 року П. М. М. звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Лубнах Полтавської області, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2007 - 2008 рік.

Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 15.05.2008 позовні вимоги П. М. М. задоволені повністю. Зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації виплатити П. М. М. не виплачені суми щорічної допомоги як члену сім'ї померлого ветерана війни 2230 грн. за 2007 - 2008 роки включно.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2008 постанова Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 15.05.2008 скасована та прийнята нова постанова, якою позовні вимоги П. М. М. задоволено частково. Визнано неправомірними дії Лубенського міського управління праці та соціального захисту населення щодо відмови П. М. М. як члену сім'ї померлого ветерана війни в проведенні перерахунку щорічної разової допомоги до 5 травня за 2007 - 2008 роки. Зобов'язано Лубенське міське управління праці та соціального захисту населення нарахувати та виплатити П. М. М. як члену сім'ї померлого ветерана війни недоплачену щорічну разову допомогу до 5 травня за 2007 - 2008 роки в сумі 2230,00 грн.

У касаційній скарзі управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області просить постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2008 скасувати, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права та винести нове рішення, яким в задоволені позовних вимог П. М. М. відмовити.

Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що П. М. М. є вдовою померлого ветерана війни, визнаного за життя інвалідом та відповідно до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на щорічну грошову допомогу до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до вимог статті 17 вищевказаного Закону фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.

Частиною 4 статті 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Пунктом 13 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" дія статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на 2007 рік була зупинена. Статтею 29 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" розмір виплати разової грошової допомоги був встановлений у розмірі 150 грн.

Рішенням Конституційного суду України від 9 липня 2007 року N 6-рп/2007 визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, якими зупинялась на цей рік дія статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Підпунктом 1 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" була викладена в іншій редакції та визначено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", щодо викладення в іншій редакції на цей рік статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Судами першої та апеляційної інстанцій не встановлено дати щодо виплати позивачу разової грошової допомоги у 2007 - 2008 роках, що має значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно з положеннями частини другої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області задовольнити частково.

Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 15.05.2008 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2008 у справі за позовом П. М. М. до управління Пенсійного фонду України у місті Лубнах Полтавської області, управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними щодо перерахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня - скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали