ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

05.05.2011 р.

N К-12874/08

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: Сороки М. О., Зайцева М. П., Олексієнка М. М., Шведа Е. Ю., Черпака Ю. К., розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за касаційною скаргою Х. З. Р. на постанову апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 24 червня 2008 року у справі за позовом Х. З. Р. до Генеральної прокуратури України про визнання бездіяльності неправомірною, встановив:

У січні 2007 року Х. З. Р. звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що на його заяву від 10 грудня 2003 року щодо порушення кримінальної справи відносно слідчого ГСУ МВС України К. В. І. та колишнього слідчого ГУ МВС України в АРК С. Е. Е., постановою відповідача від 19 липня 2004 року у порушенні кримінальної справи було відмовлено. Зазначав, що постановою Печерського районного суду м. Києва від 5 квітня 2005 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду м. Києва від 7 липня 2005 року, вказану постанову було скасовано, а матеріали кримінальної справи повернуті відповідачу для здійснення додаткової перевірки та прийняття рішення відповідно до статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України (далі - КПК). Посилаючись на те, що з часу повернення зазначених матеріалів до Генеральної прокуратури жодного рішення відповідно до вимог вказаної статті ним отримано не було, просив визнати таку бездіяльність відповідача неправомірною.

Постановою Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим від 23 серпня 2007 року позов задоволено. Визнано неправомірною бездіяльність Генеральної прокуратури України в частині неприйняття рішення відповідно до ст. 97 КПК України за заявою Х. З. Р. про порушення кримінальної справи і не повідомлення заявника про ухвалене рішення за заявою відповідно до ст. 99 КПК України. Зобов'язано Генеральну прокуратуру України прийняти відповідно до ст. 97 КПК України рішення за заявою Х. З. Р. про порушення кримінальної справи відносно слідчих ОВС ГСУ МВС України і повідомити заявника про ухвалене рішення відповідно до ст. 99 КПК України.

Постановою апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 24 червня 2008 року постанову суду першої інстанції скасовано і ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі Х. З. Р., посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального прав, просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Х. З. Р. підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Постановляючи рішення, суди попередніх інстанцій виходили з того, що справу належить розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Встановлено, що позивач оскаржує дії Генеральної прокурори України щодо неприйняття по його заяві рішення відповідно до статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України.

Оскарження таких дій передбачено Кримінально-процесуальним кодексом України і не може розглядатись в судовому порядку за правилами іншого судочинства.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори, що належать вирішувати в порядку кримінального судочинства.

З огляду на викладене оскаржувані рішення судів прийняті з порушенням норм процесуального права.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно ч. 1 ст. 228 КАС суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.

За таких обставин та порушень норм процесуального права оскаржувані рішення судів підлягають скасуванню із закриттям провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 157, 220, 222, 223, 224, 228, 230, 231 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу Х. З. Р. задовольнити частково.

Постанову Бахчисарайського районного суду Автономної Республіки Крим від 23 серпня 2007 року і постанову апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 24 червня 2008 року скасувати, провадження у справі закрити.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст. ст. 235 - 2442 КАС України.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали