ЗАКАРПАТСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Двадцять дев'ята сесія V скликання

РІШЕННЯ

від 22.06.2010 р. N 1124

Про ситуацію, яка склалася в зоні впливу державного підприємства "Солотвинський солерудник"

Відповідно до статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", заслухавши і обговоривши інформацію начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Паука І. Ф., враховуючи ситуацію, яка склалась в зоні впливу державного підприємства "Солотвинський солерудник", з метою недопущення подальшого розвитку негативних гідрологічних явищ і процесів, зменшення соціальної напруги серед населення обласна рада вирішила:

1. Вважати ситуацію, яка склалася в зоні впливу державного підприємства "Солотвинський солерудник", такою, що потребує негайного вирішення на державному рівні.

2. Звернутися до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України із зазначеного питання (Звернення додається).

3. Звернутись до Кабінету Міністрів України з проханням дати відповідне доручення Міністерству аграрної політики та Міністерству фінансів України щодо:

прискорення фінансування консервації шахти N 9 та захисту шахти N 8, яке затвердити у видатках загального або резервного фонду державного бюджету;

проведення коригування проекту консервації шахти N 8 у зв'язку зі зміною гідрологічної ситуації;

розроблення Комплексного проекту екологічної реабілітації територій у зоні впливу ДП "Солотвинський солерудник", враховуючи соціальний захист працівників; після офіційних висновків науково-дослідних інститутів - прийняти зважене рішення щодо подальшого функціонування гірничодобувного підприємства.

4. Контроль за організацією виконання цього рішення покласти на першого заступника голови обласної державної адміністрації Бушка І. І. та постійну комісію обласної ради з питань бюджету (Адам В. І.).

 

Голова ради

М. Кічковський

 

Додаток

Президенту України
Кабінету Міністрів України
Верховній Раді України

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, депутати Закарпатської обласної ради, висловлюємо занепокоєння з приводу катастрофічної ситуації, яка склалася в зоні впливу відпрацьованих шахт державного підприємства "Солотвинський солерудник".

Солерудник - містоутворююче підприємство, де виросло не одне покоління шахтарів. Гірники Солотвина щороку видобували 960 тисяч тонн солі, що становило 12 відсотків солевидобутку в Україні. Підприємство, на якому працювало 2 тисячі висококваліфікованих фахівців, діяло успішно, вирішувались соціально-побутові питання населення. У бюджети надходили значні відрахування. Та найбільше славилось Солотвинське родовище в Україні і за рубежем своїми унікальними лікувальними властивостями. В гірничих виробках соляних шахт тридцять п'ять років діяли знамениті алергологічні лікарні - республіканська та обласна, де щороку проходили курс лікування до 6,5 тисячі хворих на бронхіальну астму та інші хронічні легеневі захворювання. На жаль, уже понад три роки минуло відтоді, як у шахтах припинено видобуток солі. А з 2008 року всеукраїнська алергологічна лікарня на шахті N 9 припинила свою діяльність через затоплення підземних виробок. Нещодавно така ж доля спіткала і обласну алергологічну лікарню при шахті N 8, що викликало в Закарпатті, інших регіонах України справжній шок. Для близько 2 мільйонів наших співвітчизників, які, за даними медичної статистики, страждають від астми, це питання життя. Найстрашніше, що переважна їх більшість - це діти.

Ситуацію дедалі гостріше ускладнює активізація карстових процесів, утворення небезпечних для життя людей проваль. До карстонебезпечної зони потрапили дві школи, лікарня, мережі центрального водопостачання та водовідведення, лінія електропередач, ділянка автодороги державного значення Мукачево - Рогатин. У небезпечній зоні можливих просідань та деформації земної поверхні розташовано 329 житлових будинків, у яких проживає понад 1200 мешканців селища Солотвино.

На наші численні звернення до Кабміну та Мінагрополітики України дано понад сотню резолюцій щодо Солотвинського солерудника. Однак більшість із них не отримала жодної фінансової підтримки, хоч постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року Солотвинський солерудник внесено до переліку підприємств стратегічного значення для економіки і безпеки держави.

У червні 2008 року безпосередньо у селищі Солотвино відбулось виїзне пленарне засідання 17-ї сесії обласної ради з порядком денним "Про критичну ситуацію, що склалася на Солотвинському родовищі кам'яної солі та державному підприємстві стратегічного значення "Солотвинський солерудник", і шляхи виходу з неї". Разом із депутатами облради у вивченні та обговоренні ситуації, прийнятті рішень взяли участь тодішні заступники керівників п'яти міністерств, причетних до цього питання, представники науково-дослідних установ.

Йшлося про необхідність розробки комплексної державної програми, яка включала б консервацію шахти N 8 та увесь комплекс заходів із приведення території до безпечного стану, зокрема відселення мешканців із потенційно небезпечних зон, забезпечення безпечної подальшої експлуатації автомобільної та залізничної магістралей тощо.

Незабаром виповниться два роки з часу проведення виїзної сесії. Але, на жаль, ситуація на краще не змінилася. Навпаки, стала катастрофічною, що може призвести до непередбачувано тяжких економічних і соціальних наслідків.

Причиною цього стало ігнорування упродовж останніх двох років Мінагрополітики та тодішнім урядом України звернень, інших критичних сигналів обласної ради щодо фінансування заходів із консервації шахти N 9 та розробки Мінагрополітики, відповідно до Гірничого закону України, Комплексного проекту екологічної реабілітації територій у зоні впливу ДП "Солотвинський солерудник".

Виходячи з наведеного, просимо вжити невідкладних заходів із прискорення фінансування консервації шахти N 9 та захисту шахти N 8, розробити Комплексний проект екологічної реабілітації територій у зоні впливу ДП "Солотвинський солерудник", враховуючи соціальний захист працівників, прийняти зважене рішення щодо подальшого функціонування гірничодобувного підприємства, а також притягнути до найсуворішої відповідальності осіб, які винні у доведенні зазначеного підприємства до теперішнього стану.

 

Звернення прийнято на двадцять дев'ятій сесії
обласної ради V скликання

Депутати обласної ради V скликання

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали