КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

28.10.2010 р.

Справа N 2а-157/10/9103

Постанову скасовано(згідно з постановою Вищого адміністративного суду України від 30 жовтня 2010 року) (Постанова N А-113/10)

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого Василенка Я. М., суддів Шурка О. І., Умнової О. В., при секретарі Киричуку Р. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративного позову Херсонської міської партійної організації Народної Партії до Центральної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Херсонська міська організація Української морської партії про скасування акта ненормативного характеру, встановив:

26.10.2010 позивач звернувся до суду із позовом про визнання незаконними дій ЦВК щодо винесення постанови N 479 від 23.10.2010, просив скасувати її в повному обсязі.

Постановою ЦВК N 479 від 23.10.2010 "Про звернення Херсонської міської організації Української морської партії, зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 жовтня 2010 року за N 21-34-55220":

- скасовано постанову Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 19 жовтня 2010 року N 26/1;

- зобов'язано Херсонську міську виборчу комісію вжити невідкладних заходів щодо забезпечення організації та проведення виборів депутатів Херсонської міської ради та Херсонського міського голови з урахуванням цього рішення;

- зобов'язано цю постанову надіслати Херсонській міській виборчій комісії Херсонської області та Херсонській міській організації Української морської партії.

Доводи позивача полягають у тому, що для кандидатів у депутати повинні бути рівні умови. Згідно з ч. 3 ст. 35 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку. Зважаючи на те, що Центральною виборчою комісією задоволено звернення Херсонської міської організації Української морської партії та фактично зобов'язано Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області організувати та провести вибори із урахуванням кандидатів від Херсонської міської організації Української морської партії, відповідачем створені нерівні умови для інших кандидатів у депутати в Херсонську міську раду. Центральна виборча комісія постановою від 23.10.2010 N 479 надала одним кандидатам перевагу над іншими (в тому числі і тими, яких висунула Херсонська міська партійна організація Народної Партії), оскільки інші місцеві організації партій (в тому числі і ця місцева організація партії) зареєстровані у законному порядку, а державна реєстрація Херсонської міської організації Української морської партії скасована судом. Враховуючи зазначене, позивач вважає, що відбулось порушення прав суб'єктів виборчого процесу.

Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи та доводи позовної заяви, колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Постанова Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 19.10.2010 N 26/1 була винесена на підставі постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 15.10.2010 у справі N 2-а-5404/10/2170, залишеної без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2010, та на підставі наявності порушення Херсонською міською організацією Української морської партії вимог ч. 3 ст. 35 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів".

Вищезазначеними рішеннями Херсонського окружного адміністративного суду та Одеського апеляційного адміністративного суду встановлено факт наявності порушень при реєстрації Херсонської міської організації Української морської партії, визнано незаконними дії Херсонської міської організації Української морської партії щодо висування кандидатів для участі у чергових виборах депутатів Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів 31 жовтня 2010 року та зобов'язано державного реєстратора виконавчого комітету Херсонської міської ради скасувати державну реєстрацію Херсонської міської організації Української морської партії.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Більш того, відповідачем не було враховано, що відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України, а також те що згідно з ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Так, спірна постанова ЦВК N 479 від 23.10.2010 мотивована тим, що постанова Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 19.10.2010 N 26/1 не відповідає вимогам ст. 45 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів", якою встановлений вичерпний перелік підстав для скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, а також зазначено, що Херсонська міська виборча комісія не мала права посилатися на ч. 3 ст. 35 цього ж Закону як на підставу скасування реєстрації кандидатів від Херсонської міської організації Української морської партії, оскільки постанова суду у справі N 2-а-5404/10/2170 не тягне жодних юридичних наслідків для статусу Херсонської міської організації Української морської партії, набутого в результаті реєстрації органами юстиції Міністерства юстиції України.

Суд вважає такі доводи відповідача необґрунтованими, адже постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.10.2010 у справі N 2-а-5404/10/2170 не тільки зобов'язано державного реєстратора виконавчого комітету Херсонської міської ради скасувати державну реєстрацію Херсонської міської організації Української морської партії, а й визнано незаконними дії Херсонської міської організації Української морської партії щодо висування кандидатів для участі у чергових виборах депутатів Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів 31.10.2010.

В свою чергу, на виконання вимог ч. 2 ст. 14 КАС України та ч. 1 ст. 72 КАС України постановою від 19.10.2010 N 26/1 Херсонська міська виборча комісія Херсонської області правомірно скасувала свої постанови від 01.10.2010 N 10 у частині реєстрації кандидата на посаду Херсонського міського голови, висунутого Херсонською міською організацією Української морської партії, від 01.10.2010 N 11/1 у частині скасування реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати Херсонської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від Херсонської міської організації Української морської партії у кількості 31 особи, від 04.10.2010 N 13/3, від 05.10.2010 N 15/3, від 06.10.2010 N 16/3, від 07.10.2010 N 17/2, від 08.10.2010 N 18/2 у частині реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах, висунутих Херсонською міською організацією Української морської партії. Крім того, постановою від 19.10.2010 N 26/1 Херсонською міською виборчою комісією внесено зміни до постанови від 13.10.2010 N 21/4 про затвердження тексту виборчих бюлетенів.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до постанови Херсонської міської виборчої комісії від 19.10.2010 N 26/1 підставою для скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах, висунутих Херсонською міською організацією Української морської партії, кандидата на посаду міського голови, висунутого Херсонською міською організацією Української морської партії, кандидатів у депутати, включених до виборчого списку Херсонської міської організації Української морської партії, згідно з пунктом 5 частини 1, пунктом 5 частини 2 статті 45 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" є порушення вимог частини 3 статті 35 Закону. Так, у постанові йдеться про те, що "оскільки суд, задовольняючи позовні вимоги Херсонської міської виборчої комісії, встановив, що Херсонською міською організацією Української морської партії було порушено порядок реєстрації, комісія приходить до висновку, що Херсонська міська організація Української морської партії під час висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови не була зареєстрована в установленому законом порядку".

Так, ст. 45 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" встановлено вичерпний перелік підстав для скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Зокрема, відповідно до пункту 5 частини 1 вказаної статті територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови в разі порушення кандидатом вимог частин 3 - 6 статті 35 зазначеного Закону.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 45 цього ж Закону територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку в разі порушення вимог частин третьої - шостої статті 35 Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 35 Закону місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку.

Положеннями ст. ст. 37 - 39 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" встановлено, що міська територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міських рад, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови отримання, зокрема, копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії.

Суд звертає увагу на те, що відповідно доч. 9 ст. 27 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" рішення територіальної виборчої комісії може бути скасоване в установленому законом порядку Центральною виборчою комісією лише, якщо воно суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень.

При цьому, на підставі наведених норм цього Закону та вищезазначених положень КАС України, суд вважає, що постановою ЦВК N 479 від 23.10.2010 "Про звернення Херсонської міської організації Української морської партії, зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 жовтня 2010 року за N 21-34-55220" неправомірно скасовано постанову Херсонської міської виборчої комісії від 19.10.2010 N 26/1 як таку, що суперечить законодавству України.

Крім того, суд вважає, що відповідачем були порушені вимоги ч. 12 ст. 85 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", положеннями якої встановлено, що у разі отримання повідомлення суду про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою виборчої комісії, до якої подано аналогічну скаргу (скаргу аналогічного змісту), повертає таку скаргу суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня з дня отримання повідомлення суду із зазначенням підстав її повернення.

Суд вважає доводи відповідача про те, що нею не були порушені вимоги ч. 12 ст. 85 вищезазначеного Закону, оскільки постанова ЦВК N 479 від 23.10.2010 прийнята за наслідками розгляду не скарги, а звернення Херсонської міської організації Української морської партії, зареєстрованого в ЦВК 21.10.2010 за N 21-34-55220 безпідставними, оскільки хоча із наявних матеріалів справи і вбачається, що Херсонською міською організацією Української морської партії було подано 21.10.2010 до ЦВК "ЗВЕРНЕННЯ", однак це не спростовує того факту, що зазначеним документом суб'єкт звернення оскаржує постанову Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 19.10.2010 N 26/1, правомірність якої і була предметом розгляду Херсонським окружним адміністративним судом.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 24.10.2010 у справі 2-а-5595/10/2170 у задоволенні позову ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області від 19 жовтня 2010 року N 26/1 - відмовлено.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідач в порушення вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України при прийнятті постанови N 479 від 23.10.2010 "Про звернення Херсонської міської організації Української морської партії, зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 жовтня 2010 року за N 21-34-55220" діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що відповідачем не спростовані доводи позивача про те, що для кандидатів у депутати повинні бути рівні умови, тоді як спірними діями ЦВК відбулось порушення прав суб'єктів виборчого процесу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, відповідачем як суб'єктом владних повноважень не надано належних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо винесення постанови N 479 від 23.10.2010, а отже, і правомірності останньої.

За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 158 - 163, 172, 177 КАС України, суд постановив:

Адміністративний позов Херсонської міської партійної організації Народної Партії до Центральної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Херсонська міська організація Української морської партії про скасування акта ненормативного характеру - задовольнити.

Визнати незаконними дії Центральної виборчої комісії щодо винесення постанови N 479 від 23.10.2010 "Про звернення Херсонської міської організації Української морської партії, зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 жовтня 2010 року за N 21-34-55220".

Скасувати постанову Центральної виборчої комісії N 479 від 23.10.2010 "Про звернення Херсонської міської організації Української морської партії, зареєстроване в Центральній виборчій комісії 21 жовтня 2010 року за N 21-34-55220" в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, передбачені ст. 177 КАС України.

  

Головуючий, суддя

Я. М. Василенко

Судді:

О. І. Шурко

 

О. В. Умнова

  




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали