ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

10.02.2010 р.

N К-6314/08

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів: Бутенка В. І., Мойсюка М. І., Рецебуринського Ю. Й., Сороки М. О., Штульман І. В., розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області та Державного реєстратора виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області Мілінчук Тетяни Миколаївни про скасування державної реєстрації припинення юридичної особи, за касаційною скаргою виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 вересня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2008 року, встановив:

У серпні 2007 року ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 звернулися в суд з адміністративним позовом до виконавчого комітету Ковельської міської ради та Державного реєстратора виконавчого комітету Ковельської міської ради Мілінчук Т. М. про скасування державної реєстрації припинення юридичної особи - колективного підприємства (далі - КП) "Салон краси" (ідентифікаційний код 20133499, місцезнаходження: м. Ковель, вул. Незалежності, б. 57), - шляхом визнання нечинним запису про реєстрацію припинення даної юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 20.07.2007 р. за N 11971110005000337, вчиненого державним реєстратором виконавчого комітету Ковельської міської ради Мілінчук Т. М.

Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17.09.2007 р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2008 р., позов задоволено повністю. Відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особи - КП "Салон краси" (ідентифікаційний код 20133499, місцезнаходження: м. Ковель, вул. Незалежності, б.57) та визнано нечинним запис про реєстрацію припинення даної юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 20.07.2007 р. за N 11971110005000337, вчинений державним реєстратором виконавчого комітету Ковельської міської ради Мілінчук Т. М. Зобов'язано державного реєстратора виконкому Ковельської міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про відміну державної реєстрації припинення КП "Салон краси".

Не погоджуючись із вищезазначеними судовими рішеннями, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 подали до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, просять такі скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.05.2009 р. касаційна скарга була прийнята до провадження суду, по ній відкрито касаційне провадження.

Касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

З матеріалів справи вбачається, і це правильно встановлено судами попередніх інстанцій, що позивачі ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, будучи членами трудового колективу перукарні, 14.07.94 р. шляхом об'єднання власних коштів та спільної трудової діяльності разом з іншими членами трудового колективу, утворили КП "Салон краси". Для викупу майна колективної власності кожним із співзасновників внесено по 8500000 крб. власних заощаджень та за рахунок приватизаційних сертифікатів. ОСОБА_8 свої права набула шляхом переуступлення їх частки у статутному фонді співзасновником КП "Салон краси" ОСОБА_11 В період з 1994 року по 2006 рік позивачі, хоча й не перебували у трудових відносинах із КП "Салон краси", залучалися до роботи керівних органів підприємства як співзасновники.

Рішенням загальних зборів членів трудового колективу КП "Салон краси"від 20.09.2006 р. позивачів, в зв'язку з припиненням трудових відносин, виключено з числа засновників та затверджено Статут КП у новій редакції, до тексту якого прізвища позивачів, як учасників підприємства, включені не були. З метою визнання недійсним вказаного рішення загальних зборів від 20.09.2006 р. та поновлення у складі учасників КП заявники в порядку цивільного судочинства звернулись до суду з позовом. З Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців серії АА N 541320 вбачається, що 20.07.2007 р. проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за рішенням засновників, що не пов'язано з реорганізацією.

Тобто КП "Салон краси"порушило питання про ліквідацію підприємства за рішенням засновників, під час вирішення у суді першої інстанції справи про оспорювання виведення ряду осіб, які у сукупності володіють 35,29 % у статутному фонді підприємства із числа його засновників.

Положеннями ч. 1 ст. 36 Закону України від 15.05.2003 р. N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон N 755-IV) встановлено, що для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи; оригінал установчих документів; акт ліквідаційної комісії з ліквідаційним балансом, який затверджено рішенням засновників (учасників) або уповноваженого ними органу; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

Частинами 2 і 4 статті 105 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. N 435-IV передбачено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначають комісію з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) та встановлюють порядок і строки припинення юридичної особи відповідно до цього Кодексу. Комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи. Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.

Аналогічні положення містяться у частинах 3 і 4 ст. 60 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. N 436-IV, за змістом якої ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки. Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, і з цим правильно погодилася колегія суддів апеляційного суду, що ліквідація КП "Салон краси"проведена з грубим порушенням процедури, встановленої законом.

Так, з протоколу N 7 зборів членів трудового колективу КП "Салон краси" від 20.09.2006 р. вбачається, що при прийнятті рішення про виключення позивачів з числа засновників КП, належні їм частки у статутному фонді у розмірі 35,29 % виплачені не були, а залишені в розпорядженні підприємства. Тобто, позивачі на момент ліквідації КП "Салон краси"були його явними кредиторами, однак підприємство не повідомило кожного з них персонально у письмовій формі про свою ліквідацію.

Зважаючи на встановлені по справі фактичні обставини справи, у відповідності з якими не доведено факту публікації повідомлення в друкованих засобах масової інформації про припинення юридичної особи та сповіщення всіх явних кредиторів підприємства про його ліквідацію, судами попередніх інстанцій було зроблено обгрунтований висновок про неправомірність дій державного реєстратора, внаслідок чого були порушені законні права та інтереси позивачів.

Таким чином, з'ясувавши в повному обсязі обставини справи, перевіривши доводи та надавши їм належну правову оцінку, суди попередніх інстанцій постановили рішення, що відповідає вимогам закону. Висновки суду обґрунтовані і підтверджені наявними в матеріалах справи письмовими доказами.

Приведені в касаційній скарзі доводи зазначені висновки суду не спростовують.

При вирішенні справи судами попередніх інстанцій правильно застосовані норми матеріального права, порушень норм процесуального права, які б могли призвести до неправильного вирішення справи, колегією суддів не встановлено.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що судом не допущено порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 224, 230, 231 КАС України, суд ухвалив:

Касаційну скаргу виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області - залишити без задоволення.

Постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 17 вересня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2008 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена за винятковими обставинами лише у випадках, з підстав, у строки та в порядку, які визначені ст. ст. 235 - 239 КАС України.

 

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали