ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

28.09.2010 р.

N К-11513/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючого, судді - Смоковича М. І., суддів - Весельської Т. Ф., Горбатюка С. А., Мороз Л. Л., Мироненка О. В. (судді - доповідача), провівши у письмовому провадженні розгляд справи за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Державних реєстраторів Виконавчого комітету Рівненської міської Ради - Мазур Людмили Іванівни, Гончарук Любові Василівни, Козярчук Людмили Юріївни, Державного реєстратора Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області - Кочиної Тетяни Олександрівни, третя особа - ТОВ "Рівно і Ко" про визнання протиправними дій державних реєстраторів про визнання нечинною реєстрації змін до Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб - підприємців, про скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців по ТОВ "Київ" за касаційною скаргою представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівно і Ко" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 20 березня 2009 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2010 року, встановила:

У вересні 2008 року позивачі - учасники ТОВ "Київ" звернулися в суд з позовом до Державних реєстраторів Виконавчого комітету Рівненської міської Ради - Мазур Людмили Іванівни, Гончарук Любові Василівни, Козярчук Людмили Юріївни, Державного реєстратора Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області - Кочиної Тетяни Олександрівни, третя особа - ТОВ "Рівно і Ко" про визнання протиправними дій державних реєстраторів про визнання нечинною реєстрації змін до Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб - підприємців, про скасування державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців по ТОВ "Київ". Вимоги мотивують тим, що державні реєстратори виконкому Рівненської міської ради, а також державний реєстратор Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області В період з 10.07.2008 р. по 24.07.2008 р. вчинили неправомірну державну реєстрацію внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців по ТОВ "Київ" (в даний час ТОВ "Рівно і Ко"). Просили визнати протиправними дії державних реєстраторів, визнати нечинною та скасувати державну реєстрацію змін до відомостей про ТОВ "Київ", зобов'язати вказаних суб'єктів владних повноважень внести записи щодо скасування неправомірної реєстрації змін до ЄДР, а також визнання недійсними свідоцтв про державну реєстрацію юридичної особи.

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 5 вересня 2008 року задоволено клопотання позивачів задоволено та заборонено державному реєстратору м. Рівне вносити будь-які зміни в реєстраційну картку та реєстраційну справу юридичної особи - ТзОВ "Київ", код ЄДРПОУ 13989774, ТзОВ "Рівно і Ко", код ЄДРПОУ 13989774 та інші підприємства з кодом ЄДРПОУ 13989774 до набрання законної сили рішення у даній справі.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 20 березня 2009 року позов задоволено.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, ТОВ "Рівно і Ко" та державний реєстратор Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області звернулися із скаргами до суду апеляційної інстанції щодо скасування зазначеного вище рішення.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2010 року апеляційні скарги ТОВ "Рівно і Ко" та державного реєстратора Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області задоволено частково, постанову суду першої інстанції в частині визнання недійсними свідоцтв про державну реєстрацію ТОВ "Київ" та ТОВ "Рівно і Ко" змінено та скасовано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ "Київ" серії А01 N 538011, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ "Київ" серії А01 N 538014 та Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ "Рівно і Ко" серії А01 N 142697 як незаконні. В іншій частині постанову суду першої інстанції залишено без змін.

Не погоджуючись із постановою суду першої та постановою суду апеляційної інстанції, представник третьої особи звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати зазначені вище судові рішення та відмовити в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 222 КАС України суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню. Постанова суду першої та постанова суду апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Згідно частини другої статті 2 КАС України до адміністративних де судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень. Тобто посадові особи місцевої державної адміністрації чи виконавчого комітету місцевих рад є суб'єктом владних повноважень і виконує владні управлінські функції, чітко визначені законом і в межах та порядку визначених законом. Враховуючи наведене спір виник із публічно-правових відносин і відносяться до компетенції виключно адміністративних судів.

Суб'єктом владних повноважень, як визначено статтею 2 КАС України, є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до положень Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та Закону України "Про місцеве самоврядування" місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження в галузі управління майном, приватизації та підприємництва, а саме приймають рішення про створення, реорганізацію та ліквідацію підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління.

Місцева державна адміністрація та виконавчі комітети міських рад в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують делеговані повноваження.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Статтею 5 цього Закону визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи -підприємця.

Судом встановлено, що ТОВ "Київ" (м. Рівне) створене шляхом реорганізації орендного підприємства магазину N 1 "Універсам", його учасниками (засновниками) стали всі члени організації орендарів в кількості 98 осіб. Установчими документами товариства були Установчий договір, підписаний засновниками 20.11.95 р. та Статут, затверджений загальними зборами підприємства 10.11.95 р. та зареєстрований у встановленому законом порядку 30.11.95 р. У липні 2002 року рішенням загальних зборів ТОВ "Київ"було звільнено з посади генерального директора ОСОБА_3, призначено директором товариства іншу особу, виключено з учасників товариства 13 осіб, виведено з числа учасників товариства 64 осіб, погоджено переуступку ОСОБА_12 цими учасниками товариства своїх часток у статутному фонді, прийнято ОСОБА_12 до числа учасників товариства, затверджено збільшення його частки у статутному фонді, що відповідала 79 % голосів, а також прийнято інші рішення.

Суд встановив, що між учасниками господарського товариства "Київ" виник корпоративний спір, який неодноразово розглядався судами різних інстанцій. Останнім рішенням Рівненського міського суду від 17.07.2006 р., яке набрало законної сили, загальні збори учасників товариства 30.07.2002 р. визнані такими, що не відбулися, протокол цих зальних зборів було визнано недійсним, скасовано державну реєстрацію установчих документів, зареєстрованих на підставі рішення загальних зборів 30.07.2002 р. та зазначив, що в процесі розгляду справи ухвалою Рівненського міського суду від 27.04.2006 р. в порядку забезпечення позову ОСОБА_12 було заборонено проведення загальних зборів ТОВ "Київ".

Із матеріалів справи вбачається, що Державним реєстратором виконавчого комітету Рівненської міської ради Мазур Л. І. 10 липня 2008 року за N 16081070007002962 вчинено реєстраційну дію - внесено зміни до відомостей про юридичну особу товариства з обмеженою відповідальністю "Київ", код ЄДРПОУ 13989774, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, якою засвідчено факт внесення змін до відомостей про фізичних осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи та уповноважені представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами та вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності.

Задовольняючи позов, суд керувався ч. 1 ст. 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", в якому зазначено про те, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Суд при розгляді даної справи вийшов за межі своєї компетенції та заявлених вимог, і надав оцінку саме протоколам загальних зборів учасників ТОВ "Київ" (нова назва ТОВ "Рівно і Ко"), а не лише діям державних реєстраторів - які були предметом оскарження при розгляді справи.

Оскільки, відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, які не пов'язані зі змінами до установчих документів, а саме для зміни відомостей про керівника юридичної особи, державному реєстратору необхідно надати лише реєстраційну картку встановленого зразка, що і було зроблено.

Державний реєстратор, лише змінюючи відомості про керівника юридичної особи, діяв відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", в якій зазначено, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частиною першою цієї статті.

Таким чином, Державний реєстратор не мав права вимагати додаткові документі, крім реєстраційної картки встановленого зразка, для внесення змін до Єдиного державного реєстру стосовно ТОВ "Київ"про заміну керівника.

Скасовуючи реєстраційну дію N 1 608 107 0007 002962 від 10.07.2008 року про зміну керівного органу ТОВ "Київ", суд неправильно застосував норми статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", та на підстави відмови у проведенні державної реєстрації, викладені в статтях 25 та 27 зазначеного Закону, оскільки викладені в зазначених статтях підстави для відмови державної реєстрації можуть стосуватися лише первісної реєстрації юридичної особи або державної реєстрації змін до установчих документів.

Ухвалюючи рішення, суд не врахував, що на момент скликання та проведення загальних зборів учасників товариства, а також вчинення оскаржуваних у справі реєстраційних дій ухвала Рівненського міського суду від 27.04.2006 року про заборону ОСОБА_12 проводити загальні збори учасників ТОВ "Київ" (на даний час ТОВ "Рівно і Ко") до вирішення по суті цивільної справи була скасована постановою Львівського апеляційного господарського суду від 15.10.2007 року і рішення суду набрало законної сили.

Таким чином, ухвалюючи рішення, суд порушив норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та ухвалення незаконного рішення.

З огляду на викладене, постанова суду першої та постанова суду апеляційної інстанцій не відповідають обставинам справи, наданим доказам та нормам процесуального права, і тому вони підлягають скасуванню. В частковому задоволенні позову слід відмовити.

Також, суд, ухвалюючи рішення, залишив поза увагою ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 5 вересня 2008 року, якою клопотання позивачів задоволено та заборонено державному реєстратору м. Рівне вносити будь-які зміни в реєстраційну картку та реєстраційну справу юридичної особи - ТзОВ "Київ", код ЄДРПОУ 13989774, ТзОВ "Рівно і Ко", код ЄДРПОУ 13989774 та інші підприємства з кодом ЄДРПОУ 13989774 до набрання законної сили рішення у даній справі.

Із ч. 4 ст. 118 КАС України вбачається, що якщо у задоволенні вимог позивачеві буде відмовлено, вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили. У зв'язку з чим, після набрання цією постановою законної сили вжиті у справі заходи забезпечення адміністративного позову втрачають юридичну силу та припиняють свою дію.

Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 222, 229, 230, 232, 254 КАС України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівно і Ко" задовольнити.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 20 березня 2009 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2010 року скасувати.

Відмовити в задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

 

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали