ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА

23.09.2011 р.

N 2а-5777/11/2670

За позовом

ОСОБА_1

До

Кабінету Міністрів України

Міністерства внутрішніх справ України

Пенсійного фонду України

Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області

Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

Державного казначейства України

Про

скасування окремих положень нормативно-правових актів

Судова колегія у складі:

 

Головуючий - суддя

О. В. Головань

Судді

О. В. Кротюк, Л. О. Маруліна

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позовні вимоги заявлені про визнання незаконним та скасування аб. 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", а саме: "у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію";

визнання незаконною діяльності Кабінету Міністрів України, у зв'язку з затвердженням постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" - оскаржуваної частину абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що з 13.02.2008 р. до теперішнього часу призвело до звуження змісту та обсягу право позивача;

бездіяльності Кабінету Міністрів України у зв'язку з неприйняттям з 13.02.2008 р. до теперішнього часу заходів, передбачених ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" по поновленню прав позивача на отримання диференційовано розрахованої, виходячи із роботи на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого підрозділу МВС України пенсії та усуненню привілеїв іншим особам;

стягнення з Пенсійного фонду України через Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області нанесену незаконними рішенням та діяльністю Кабінету Міністрів України матеріальну шкоду позивачу, яка дорівнює його пенсії, розрахованої із максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті Слідчого управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області по посаді старший слідчий в особливо важливих справах за відрахуванням раніше проведених виплат, з 01.01.2008 року по день прийняття судом рішення;

зобов'язання Кабінет Міністрів України виділити з Державного бюджету України грошові кошти Пенсійному фонду України на додаткове фінансування Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області для виплати нанесеної незаконними рішенням та діяльністю Кабінету Міністрів України матеріальної шкоди позивачу, яка дорівнює його пенсії, розрахованої із максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті Слідчого управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області по посаді старший слідчий в особливо важливих справах за відрахуванням раніше проведених виплат, з 01.01.2008 року по день прийняття судом рішення.

В судовому засіданні 14.09.2011 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки позивачем заявлене клопотання про розгляд справи за його відсутності, представники відповідачів, крім Міністерства внутрішніх справ України, до судового засідання не з'явилися; по справі відсутня необхідність заслухати свідка чи експерта.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд встановив:

ОСОБА_1 з 05.08.80 р. по 29.06.93 р. проходив дійсну військову службу у збройних силах СРСР та України, з 20.09.93 р. по 14.02.2002 р. - в органах внутрішніх справ.

Вислуга років позивача в пільговому обчисленні становить 23 роки 1 місяць 24 дні.

Згідно з роз'ясненням Головного управління МВС України в Одеській області від 16.04.2007 р. N 14/1-Я-189 позивачу повідомлено, що станом на 01.01.2007 р. розмір пенсії складає 1456, 29 грн.

Згідно з роз'ясненням Головного управління МВС України в Одеській області від 04.02.2011 р. N 14/1-Я-1 позивачу повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" було проведено перерахунок грошового забезпечення, яке станом на 01.01.2008 р. складало 2978,94 грн.; розмір пенсії - 1757,57 грн.

Згідно з роз'ясненням Головного управління МВС України в Одеській області від 09.03.2011 р. N 14/1-Я-32 позивачу повідомлено, що згідно додатку N 1 "Про середні розміри надбавок та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апаратах ГУМВС (УМВС) України в областях" по посаді "старший слідчий в особливо важливих справах" передбачено: надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56 % та премія у розмірі 15 %, у зв'язку з чим позивачу проведено перерахунок грошового забезпечення для нарахування пенсії згідно вимог чинного законодавства.

Застосування вказаних надбавок, що є складовими частинами пенсії позивача, призвело до зменшення розміру пенсії.

Вказаний перерахунок пенсії позивача стався внаслідок прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", а саме.

Згідно аб. 5п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій для перерахунку пенсій враховуються: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає аб. 5 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій в частині слів "у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію" - незаконним з таких підстав.

На підставі вказаного положення, а також додатка N 1 "Про середні розміри надбавок та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апаратах ГУМВС (УМВС) України в областях" позивачу розрахована пенсія з урахуванням надбавок і премій у розмірі - надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56 % та премія у розмірі 15 %.

Тобто, Кабінет Міністрів України, користуючись своїм правом визначати порядок проведення перерахунку пенсій, згідно оскаржуваного аб. 5 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій зробив єдину для усіх пенсіонерів із числа старших слідчих в особливо важливих справах надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56 % та премію у розмірі 15 %.

На думку позивача, вказане положення суперечить п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказу МВС України від 31.12.2007 р. N 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", яким затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, оскільки зачіпається право позивача на одержання пенсії, розмір якої проголошувався державою з урахуванням якості роботи позивача й відношення до неї в період перебування на посаді старшого слідчого в ОВС.

Також вказане положення надає привілеї пенсіонерам, які вийшли (виходять) на пенсію після 01.01.2008 р., виконуючи ті ж самі завдання і у тому ж обсязі, що й позивач, проте, одержуючи більшу пенсію.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п. 3 Указу Президента України від 04.10.96 р. N 926 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" та постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2000 р. N 829 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ", що діяли станом на час призначення позивачу пенсії, визначали щомісячні надбавки та премії особам начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи - складовими, які мають обов'язковий характер щодо нарахування та визначення розміру пенсії, встановлювали граничний розмір зазначених складових відповідно 50 % та 33,3 % грошового забезпечення.

П. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та пп. 2.5.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ також визначають надбавку за виконання особливо важливих завдань особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих та премії для осіб начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання - складовими, які мають обов'язковий характер щодо нарахування та визначення розміру пенсії. При цьому, встановлюють граничний розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань (до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та нижній граничний розмір премії (у розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення) без верхньої межі.

Тобто, при диференційованій оплаті роботи виплачується розцінка за певний рівень здійсненої роботи, виходячи з усереднених посадового окладу та звання плюс проводиться додаткове збільшення зарплати за рахунок надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії, які нараховуються, виходячи зі стажу, характеру і умов роботи, результатів у службовій діяльності, фізичних та інтелектуальних затрат.

Тобто, держава визначила диференційований порядок обчислення розміру пенсії особам начальницького складу органів МВС України, тоді як прийняттям абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", держава відмовилася застосовувати раніше визначений диференційований порядок обчислення розміру пенсії старшим слідчим з особливо важливих справ у підрозділах МВС України.

Цим, на думку позивача, порушено його право, оскільки усереднено його пенсію з пенсіями осіб, які під час роботи до 2008 р. мали нижчі показники, не виконували свої обов'язки у рівному з ним обсязі, надано необгрунтовані привілеї особам, що працюють на цей час, отримати після звільнення більш високу пенсію за рахунок збільшеної до 100 % надбавки та максимальної премії.

Зменшення розміру пенсії внаслідок прийняття оскаржуваної постанови позивач розцінює як позбавлення його майна, що відбулося на порушення законодавства.

Рішення та дії інших відповідачів щодо нарахування пенсії позивачу з врахуванням положень абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно, також є незаконними.

Оскільки пенсія позивача тривалий час зменшувалася внаслідок її перерахунку на підставі оскаржуваного положення, позивач заявляє вимоги про стягнення шкоди з 01.01.2008 р. по день прийняття судом рішення з розрахунку максимальних розмірів надбавок та премій, що фактично сплачені за січень 2008 р. в апараті Слідчого управління ГУ МВС України в Одеській області, без врахування раніше проведених позивачу пенсійних виплат.

Відповідач - Кабінет Міністрів України - пояснень щодо позовних вимог по суті не надав.

Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Оскаржувана постанова Кабінету Міністрів України в повній мірі відповідає вимогам законодавства України, а саме.

Згідно ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Цією нормою делеговано право Кабінету Міністрів України встановлювати порядок проведення перерахунку пенсії на умовах, зазначених цією статтею.

Саме на виконання вказаної норми і була прийнята оскаржувана постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. N 45.

Відповідач - Пенсійний фонд України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Твердження позивача про те, що внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України оскаржуваного аб. 5 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій погіршились умови його пенсійного забезпечення як пенсіонера, звільненого з органів внутрішніх справ, необгрунтоване, оскільки при перерахунку пенсії до позивача застосовано положення ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно якого усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідач - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Постанова Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" виносилась з суворим дотриманням вимог законодавства України, згідно ч. 3 ст. 43 та ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

П. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. N 45 мав наслідком перерахунок та сплату пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ в бік збільшення, проте, позивач вважає можливим застосування нових (збільшених розмірів) посадових окладів та старих видів додаткового грошового забезпечення утримання одночасно, з чим не можна погодитись.

Збільшення розміру пенсії не може заощаджувати кошти бюджету, як про це стверджує позивач, а збільшує видаткову частину бюджету.

Подаючи позов, позивач фактично просить встановити йому привілей у відношенні застосування збільшених розмірів посадових окладів та старих видів додаткового грошового утримання одночасно.

Усереднення пенсії є вигадкою позивача, оскільки у зв'язку з прийняттям оскаржуваної постанови всі пенсіонери не почали отримувати однакові пенсії, тобто, розмір пенсії залишився диференційованим.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2008 р. здійснено відповідно до довідки, наданої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, до якого включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 56 % та премію у розмірі 15 %.

При здійсненні перерахунку пенсії позивача відповідач діяв згідно вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Відповідач - Державне казначейство України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Позивачем не заявлено жодних вимог до Державного казначейства України, яке визначене співвідповідачем по справі.

Державне казначейство України у межах спірних відносин не вчинило жодних дій, що могли би порушити права позивача, не є головним розпорядником бюджетних коштів; не здійснює заходи щодо нарахування та перерахунку пенсії.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необгрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Під час розгляду справи встановлено, що аб. 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", вже був предметом судового оскарження по іншій адміністративній справі.

За таких обставин ухвалою суду від 23.09.2011 р. в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування аб. 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", а саме: "у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію" провадження у справі закрите.

Щодо позовних вимог в іншій частині суд зазначає наступне.

Позовні вимоги про визнання незаконною діяльності Кабінету Міністрів України, у зв'язку з затвердженням постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" - оскаржуваної частину абзацу 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", охоплюються вимогою по визнання незаконним вказаного положення, тому окремому розгляду не підлягають.

Позовні вимоги про визнання бездіяльності Кабінету Міністрів України у зв'язку з неприйняттям з 13.02.2008 р. до теперішнього часу заходів, передбачених ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" по поновленню прав позивача на отримання диференційовано розрахованої, виходячи із роботи на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого підрозділу МВС України пенсії та усуненню привілеїв іншим особам, то Кабінет Міністрів України на виконання ч. 3 ст. 63 Закону прийняв оскаржувану постанову від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", тобто, бездіяльність Кабінету Міністрів України у даному випадку відсутня.

Щодо змісту прийнятого Порядку, то він є предметом окремого оскарження і його невідповідність законодавству не може бути підставою для висновку про допущення Кабінетом Міністрів України бездіяльності.

Щодо позовних вимог про стягнення з Пенсійного фонду України через Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області нанесену незаконними рішенням та діяльністю Кабінету Міністрів України матеріальну шкоду позивачу, яка дорівнює його пенсії, розрахованої із максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті Слідчого управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області по посаді старший слідчий в особливо важливих справах за відрахуванням раніше проведених виплат, з 01.01.2008 року по день прийняття судом рішення та зобов'язання Кабінет Міністрів України виділити з Державного бюджету України грошові кошти Пенсійному фонду України на додаткове фінансування Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області для виплати нанесеної незаконними рішенням та діяльністю Кабінету Міністрів України матеріальної шкоди позивачу, яка дорівнює його пенсії, розрахованої із максимальних розмірів надбавок за виконання особливо важливих завдань та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року в апараті Слідчого управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області по посаді старший слідчий в особливо важливих справах за відрахуванням раніше проведених виплат, з 01.01.2008 року по день прийняття судом рішення, суд зазначає наступне.

Позивач, заявляючи вказану вимогу, кваліфікує різницю між фактично виплаченою йому пенсією та тією, яка мала бути сплачена без врахування оскаржуваного абзацу 5 пункту 5 Порядку, як завдану йому матеріальну шкоду, у зв'язку з чим і заявляє вказані вимоги.

Суд не погоджується з цим висновком позивача, оскільки навіть фактично нарахована та виплачена пенсія за попередні періоди може бути перерахована у випадку наявності для цього законних підстав, яким, в тому числі, є судове рішення про визнання незаконним нормативно-правового акту, на підставі якого проведено нарахування та виплату пенсії.

Під час нарахування та виплати пенсії позивачу відповідачі як суб'єкти владних повноважень діяли на підставі тих нормативно-правових актів, що були чинними на відповідний період.

Відповідно, в їх діях відсутні порушення законодавства, що могли би завдати позивачу збитків.

На підставі вищевикладеного, ст. 160 - 163, 186 КАС України, суд постановив:

2. В задоволенні позовних вимог відмовити.

3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено і підписано 23.09.2011 р.

 

Головуючий, суддя

О. В. Головань

Судді:

О. В. Кротюк

 

Л. О. Маруліна

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали