ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

29.03.2011 р.

N К-8265/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді  Черпіцької Л. Т., суддів - Васильченко Н. В., Калашнікової О. В., Гончар Л. Я., Бим М. Є., при секретарі - Кальненко О. І. (за участю представників: Головного управління по фізичній культурі та спорту виконавчого органу Київської міської ради - С. А. В., ТОВ "Базис Інвест" - С. І. В.), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Базис Інвест" на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2007 року у справі N 22а-515/07 за позовом Спортивного комплексу Управління по фізичній культурі та спорту до Київської міської ради, треті особи: 1. Всеукраїнська громадська організація федерація тенісу України, 2. Головне управління по фізичній культурі та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), 3. Товариство з обмеженою відповідальністю "Базис Інвест" про скасування рішення N 953/2363 від 23.12.2004, встановила:

У грудні 2006 року Спортивний комплекс Управління по фізичній культурі та спорту звернувся з позовом до Київської міської ради, треті особи Всеукраїнська громадська організація федерація тенісу України, Головне управління по фізичній культурі та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Товариство з обмеженою відповідальністю "Базис Інвест" про скасування рішення N 953/2363 від 23.12.2004 р. та зобов'язати відповідача розірвати договір оренди.

Постановою господарського суду м. Києва від 28.02.2007 року в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2007 року постанову господарського суду м. Києва від 28.02.2007 року скасовано, а провадження у справі закрито. Суд апеляційної інстанції виходив з того, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Не погоджуючись з судовим рішенням апеляційної інстанції Товариство з обмеженою відповідальністю "Базис Інвест" звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2007 року та залишити в силі постанову господарського суду м. Києва від 28.02.2007 року.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Позивачем подано даний позов про скасування рішення Київської міської ради N 953/2363 від 23.12.2004 р. "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Базис Інвест" земельної ділянки для будівництва торговельно-офісного комплексу з критим тенісним кортом та підземним паркінгом на просп. Повітрофлотському, 63 у Солом'янському районі".

Суд апеляційної інстанції, приймаючи ухвалу про закриття провадження у справі, виходив з того, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Однак, колегія суддів не може погодитися з такими висновком суду апеляційної інстанції, враховуючи наступне.

У пункті 1 частини 1 статті 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Статтею 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що районні та обласні ради - органи місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст.

Таким чином, аналіз наведених норм законодавства свідчить, що вирішуваний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб'єкта владних повноважень - Київської міської ради, яка в спірних правовідносинах виконує саме владні управлінські функції на підставі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Враховуючи наведене, судова колегія дійшла висновку, що суд апеляційної інстанції не врахував зазначені вище обставини, допустив помилку у застосуванні норм процесуального права, а відтак зробив передчасний висновок про закриття провадження у справі, з тих підстав, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Також колегію суддів було встановлено, що ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2007 року вже переглядалась в суді касаційної інстанції. Так, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 07.07.2009 р. (N К-17313/07) касаційну скаргу Спортивного комплексу управління по фізичній культурі і спорту Київської міської державної адміністрації залишено без задоволення, а ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2007 року у даній справі залишено без змін.

Відповідно до ст. 2321 КАС України якщо касаційну скаргу на судове рішення було подано в установлені цим Кодексом строки, але вона надійшла до суду касаційної інстанції після закінчення касаційного розгляду справи або коли строки на подання касаційної скарги у зв'язку з пропущенням їх з поважних причин було поновлено або продовжено і особа, яка подала касаційну скаргу, не була присутня під час розгляду справи, суд касаційної інстанції розглядає таку скаргу за правилами, встановленими цією главою.

Залежно від обґрунтованості зазначеної в частині першій цієї статті скарги суд постановляє ухвалу або ухвалює постанову відповідно до статей 231 і 232 цього Кодексу. При цьому за наявності підстав може бути скасовано ухвалу або постанову суду касаційної інстанції (ч. 2 ст. 2321 КАС України).

Враховуючи позицію Конституційного Суду України, викладену в Рішенні від 01.04.2010 р. N 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України знаходить підстави для скасування ухвали Вищого адміністративного суду України від 07.07.2009 р. (N К-17313/07) у даній справі.

Крім того, судова колегія вважає, що вимога касатора про скасування також і постанови суду першої інстанції є такою, що позбавлена правового обґрунтування, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 211 КАС України сторони можуть оскаржити в касаційному порядку судові рішення суду першої інстанції лише після їх перегляду в апеляційному порядку. Постанова господарського суду м. Києва від 28.02.2007 року в апеляційному порядку не переглядалась, оскільки провадження у справі було закрито.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 227, 230, 231, 2321 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, ухвалила:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Базис Інвест" задовольнити частково.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 07.07.2009 р. (N К-17313/07) у даній справі скасувати.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2007 року скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції для подальшого апеляційного розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута в порядку ст. ст. 235 - 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

  

Головуючий, суддя

 

Судді:

 

  
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали