ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 20 грудня 2010 року

Верховний Суд України у складі: головуючого Барбари В. П., суддів: Балюка М. І., Берднік І. С., Вус С. М., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Гриціва М. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Короткевича М. Є., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Луспеника Д. Д., Маринченка В. Л., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Пошви Б. М., Редьки А. І., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Терлецького О. О., Шицького І. Б., Яреми А. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 30 вересня 2010 року в справі N 10/25 (Постанова N 10/25) за позовом дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Закарпатгаз" про стягнення 81205 грн. 58 коп., встановив:

У листопаді 2010 року до Верховного Суду України звернулася дочірня компанія "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - ДК "Укртрансгаз") з заявою про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 30 вересня 2010 року в справі N 10/25 (Постанова N 10/25). Заява мотивована тим, що суд касаційної інстанції в цій справі, скасовуючи рішення судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позову, дійшов висновку про помилковість правової позиції попередніх судових інстанцій щодо наявності підстав для стягнення з відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації (далі - ВАТ "Закарпатгаз") інфляційних нарахувань та трьох процентів річних нарахованих окремо на встановлену в судовому рішенні суму боргу за період невиконання відповідного судового рішення.

Разом із тим у аналогічних справах N 31/97, N 2/224, N 2-28/1418-2007 (Постанова N 2-28/1418-2007), N 1/384-07, N 8/117-38 (Постанова N 8/117-38), N 10/90-07 (Постанова N 10/190-07), N 10/195-07, N 10/193-07, N 10/197, N 17/198 (Постанова N 17/198), N 19/204 суд касаційної інстанції за тих же самих обставин, застосувавши до спірних правовідносин положення ч. 2 ст. 625 ЦК України вказав, що ухвалення судом рішення про стягнення суми боргу з боржника та відкриття виконавчого провадження не припиняє грошових зобов'язань останнього та не звільняє його від відповідальності за порушення строків розрахунку.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, перевіривши наведені заявником обставини, Верховний Суд України вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

При вирішенні справи судом встановлено, що рішенням господарського суду Закарпатської області від 27 червня 2008 року в справі N 3/68, частково зміненим постановою Львівського апеляційного господарського суду від 5 листопада 2008 року, стягнуто з ВАТ "Закарпатгаз" на користь ДК "Укртрансгаз" 976768 грн. 53 коп. заборгованості за період з липня 2006 року по травень 2007 року у зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором N 1-Зак.-нас. на виконання послуг по транспортуванню природного газу для населення, укладеного 20 грудня 2005 року між сторонами. Указане судове рішення відповідачем не виконано.

Частинами 1, 3 ст. 202 ГК України передбачено, що господарське зобов'язання припиняється, між іншим, виконанням, проведеним належним чином.

До відносин щодо припинення господарських зобов'язань застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 598 ЦК України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Підстави припинення зобов'язання передбачені ст. ст. 202 - 205 ГК України, ст. ст. 599 - 601, 604 - 609 ЦК України, зокрема за ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Належним виконанням зобов'язання є виконання, прийняте кредитором, у результаті якого припиняються права та обов'язки сторін зобов'язання.

Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, наявність судового рішення про задоволення вимог кредитора, яке не виконано боржником, не припиняє зобов'язальних правовідносин сторін договору, не звільняє останнього від відповідальності за невиконання грошового зобов'язання та не позбавляє кредитора права на отримання сум, передбачених ч. 2 ст. 625 ЦК України.

За таких обставин висновок Вищого господарського суду України про відсутність правових підстав для застосування до спірних правовідносин положень ч. 2 ст. 625 ЦК України не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Ураховуючи наведене, постанова Вищого господарського суду України від 30 вересня 2010 року (Постанова N 10/25) підлягає скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Керуючись статтями 11123 - 11125 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд України постановив:

Заяву дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити.

Постанову Вищого господарського суду України від 30 вересня 2010 року (Постанова N 10/25) скасувати, справу направити на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Постанова є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій пунктом 2 частини 1 статті 11116 ГПК України.

 

Головуючий 

В. П. Барбара 

Судді: 

М. І. Балюк 

  

В. В. Кривенко 

  

О. Т. Кузьменко 

  

І. С. Берднік 

  

Д. Д. Луспеник 

  

С. М. Вус 

  

В. Л. Маринченко 

  

Л. Ф. Глос 

  

Л. І. Охрімчук 

  

Т. В. Гошовська 

  

П. В. Панталієнко 

  

М. І. Гриців 

  

М. В. Патрюк 

  

В. С. Гуль 

  

В. Ф. Пивовар 

  

В. І. Гуменюк 

  

П. П. Пилипчук 

  

М. Б. Гусак 

  

Б. М. Пошва 

  

А. А. Ємець 

  

А. І. Редька 

  

Т. Є. Жайворонок 

  

Ю. Л. Сенін 

  

В. В. Заголдний 

  

А. М. Скотарь 

  

Г. В. Канигіна 

  

Т. С. Таран 

  

Є. І. Ковтюк 

  

О. О. Терлецький 

  

П. І. Колесник 

  

І. Б. Шицький 

  

М. Є. Короткевич 

  

О. В. Кривенда 

  

А. Г. Ярема 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали