ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

13.10.2011 р.

N К-44279/09

Постанову скасовано(згідно з постановою Верховного Суду України від 6 лютого 2012 року) (Постанова N 21-413а11)

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: суддів - Черпіцької Л. Т., Васильченко Н. В., Леонтович К. Г., Калашнікової О. В., Чалого С. Я., розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2008 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2009 р. у справі N 2а-326/08 за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" про стягнення фінансових штрафних санкцій, встановила:

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось з позовом до Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" про стягнення фінансових штрафних санкцій у сумі 10180,28 грн.

В обґрунтування позову позивач посилається на порушення відповідачем законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внаслідок чого позивачем винесене рішення N 31/03 від 15.02.2007 р., яким донараховано страхових внесків 373,24 грн., накладена штрафна санкція в сумі 10180,28 грн. - у розмірі прихованої (зниженої) суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески. Рішення N 31/03 від 15.02.2007 р. відповідачем не оскаржувалось і є чинним, але відповідачем не виконується.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2008 р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2009 р., позов задоволений повністю.

Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій, Міський комунальний заклад культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" звернувся з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить їх скасувати.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 09.02.2007 позивачем проведено позапланову перевірку Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16", за результатами якої складений акт N 29 від 09.02.2007 р. Перевіркою встановлено, що відповідач в травні 2006 року не нарахував страхові внески до Фонду в сумі 373,24 грн. із загальної суми виплат 10180,28 грн. в рахунок погашення реструктуризованої заборгованості згідно Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів". Страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в розмірі 373,24 грн. не перераховані.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності N 31/03 від 15.02.2007 р. у зв'язку з неповною сплатою страхових внесків Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" нарахована недоїмка - 373,24 грн., застосовано штрафні санкції в розмірі заниженої суми заробітної плати 10180,28 грн. Рішення відповідачем в установленому порядку не оскаржено.

Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 19.04.2007 у справі N А10/117-07 задоволені позовні вимоги Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задоволено позовні вимоги про стягнення з Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" суми недоїмки 373,24 грн. та суми штрафу 10180 грн. 28 коп.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2007 р., залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17.11.2009 р., постанова господарського суду Дніпропетровської області від 19.04.2007 р. у справі N А10/117-07 скасована. Позов задоволений частково, а саме: стягнуто з Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" суму недоїмки 373,24 грн., в частині стягнення штрафних санкцій у розмірі 10180,28 грн. позовна заява залишена без розгляду з тих підстав, що зміст довіреності, на підставі якої діяла особа, що подала позов, - директор Нижньодніпровської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, не містить повноважень на подання позову про стягнення штрафних санкцій.

Суди попередніх інстанцій, розглядаючи дану справу та приймаючи рішення про задоволення позову та стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 10180,28 грн., виходили з того, що статтею 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" встановлена відповідальність страхувальника за неповну сплату страхових внесків: у разі неповної сплати страхових внесків страхувальником страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. За неповну сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, на яку відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Право застосовування фінансових санкцій, передбачених цією статтею, мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники

Однак, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає такі висновки передчасними, виходячи з наступного.

В зв'язку з не нарахуванням відповідачем страхових внесків із виплат передбачених Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" позивачем прийняте спірне рішення про їх донарахування, застосування штрафних санкцій та заявлений позов про стягнення штрафних санкцій.

Згідно п. 37 ч. 1 ст. 1 Бюджетного кодексу України субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції.

На виконання Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" Кабінетом Міністрів України 19.09.2005 р. прийнята постанова "Про реалізацію Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників і навчальних закладів" N 934, якою затверджений Порядок погашення кредиторської заборгованості державного бюджету педагогічним і науково-педагогічним працівникам навчальних закладів та установ освіти з виплати надбавки за вислугу років та допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до п. 31 вищевказаного Порядку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування сплачуються у порядку, встановленому частиною шостою ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто, вказана норма прямо передбачає сплату страхових внесків до пенсійного фонду.

Разом з тим, Порядок доповнений п. 32, який передбачає, що страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на виплати не нараховуються.

Крім того, нарахування відповідачем страхових внесків на суми виплат на реалізацію положень Закону України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" не проводилося в зв'язку з відсутністю таких вимог в самому Законі та виданням Міністерством освіти і науки України та Міністерством фінансів України листа N 1/9-681 від 30.11.2005 р. "Щодо виконання постанови КМУ від 19.09.2005 р. N 934", в якому роз'яснено, що Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" не передбачено проведення нарахувань страхових внесків до Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Отже, згідно наведених норм на час спірних правовідносин мала місце правова невизначеність щодо нарахування і сплати вказаних страхових внесків, яка повинна трактуватися на користь позивача. Позивач діяв у межах наданих йому роз'яснень вищестоящих та фінансових установ з цього питання, а тому вина відповідача у неповному нарахуванні страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відсутня.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2008 р. та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2009 р. скасувати, та ухвалити у справі нове рішення.

В позові Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Міського комунального закладу культури "Дніпропетровська дитяча музична школа N 16" про стягнення фінансових штрафних санкцій - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст. ст. 235 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали