ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

03.11.2011 р.

N К-11046/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого Білуги С. В., суддів: Гаманка О. І., Загороднього А. Ф, Заїки М. М., Співака В. І., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2008 у справі за позовом Л. М. І. до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно, встановила:

У листопаді 2007 року Л. М. І. звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2007 позов Л. М. І. було задоволено. Стягнуто з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області на користь Л. М. І. заборгованість з грошової компенсації за формене обмундирування в розмірі 3682,22 грн.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2008 апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області було залишено без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2007 - без змін.

Головне управління Міністерства внутрішніх справ України подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2008 скасувати, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши наведені доводи в касаційній скарзі, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ на посаді помічника відділу оперативного чергового. 31.08.2005 звільнився з органів внутрішніх справ. Відповідачем нарахована грошова компенсація за формене обмундирування, що підтверджується довідкою від 01.09.2005 від N 973, в розмірі 3682,22 грн.

Відповідно до вимог статті 16 Закону України "Про міліцію" працівники міліції мають єдиний формений одяг, зразки якого затверджуються Кабінетом Міністрів України, що видається безплатно.

Пунктом 12 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року N 114, передбачено, що особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ одержують грошове і речове забезпечення за нормами, встановленими законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 1994 року N 766 "Про формений одяг працівників міліції" було затверджено форму одягу та знаки розрізнення працівників міліції згідно з описом і зразками, що додаються.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про форму одягу осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та військовослужбовців внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ" від 27 серпня 1997 року N 925 було затверджено зразки форми одягу осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, що мають спеціальні звання міліції, внутрішньої служби та військовослужбовців внутрішніх військ, норми їх забезпечення речовим майном (у мирний час) та знаки розрізнення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, що мають спеціальні звання міліції згідно з переліком та описом та доручено Міністерству внутрішніх справ затвердити правила носіння предметів обмундирування, взуття, спорядження осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, що мають спеціальні звання міліції, внутрішньої служби та військовослужбовців внутрішніх військ, розміри і порядок виплати грошової компенсації окремим категоріям осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, що мають спеціальні звання міліції, внутрішньої служби, військовослужбовцям внутрішніх військ для придбання, у разі потреби, одягу, взуття цивільного зразка в межах діючих цін на предмети, передбачені до видачі за нормами забезпечення речовим майном особистого користування.

17 листопада 2001 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 1515 "Про формений одяг осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців спеціальних моторизованих військових частин міліції внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу податкової міліції".

Пунктом 2 вказаної постанови доручено Міністерству внутрішніх справ і Державній податковій адміністрації за погодженням з Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції і Міністерством фінансів розробити та затвердити: норми забезпечення форменим одягом (у мирний час) осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців спеціальних моторизованих військових частин міліції внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу податкової міліції; правила носіння форменого одягу і знаків розрізнення зазначеними особами.

На час виникнення спірних правовідносин інших нормативно-правових актів, крім зазначених, прийнято не було.

Вказаними нормативно-правовими актами грошову компенсацію за формений одяг для службовців органів внутрішніх справ передбачено не було, тому вона з суб'єкта владних повноважень стягненню не підлягала.

Посилання суду першої та апеляційної інстанції на Положення про забезпечення речовим майном органів внутрішніх справ та військовослужбовців внутрішніх військ МВС України, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 5 грудня 2003 року N 1489 (Положення N 1489), пунктом 4.6 (Положення N 1489) якого було передбачено виплату грошової компенсації за обмундирування при їх звільненні в запас чи у відставку, належне їм на день звільнення, є безпідставним.

Зазначене Положення (Положення N 1489) не може бути підставою для задоволення заявлених позовних вимог, оскільки всупереч вимог пункту 1 Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року N 493 не була здійснена його державна реєстрація. Пунктом 3 Указу встановлено, що нормативно-правові акти, зазначені в статті 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності. Оскільки зазначене Положення зареєстровано не було, тому і чинності не набрало

За таких обставин, правових підстав для задоволення позову щодо стягнення на користь позивача грошової компенсації замість невиданого форменого обмундирування у судів не було, а тому колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню. Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, обставини справи встановлені судами повно і правильно, але допущено помилку в застосуванні норм матеріального права - судові рішення судів першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецький області задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06.12.2007 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.06.2008 у справі за позовом Л. М. І. до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно скасувати.

Ухвалити нову постанову.

У задоволенні позовних вимог Л. М. І. до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про стягнення грошової компенсації за неотримане речове майно відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали