ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

06.09.2011 р.

Справа N 18/55-10

Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В. П. - головуючий, судді - Бенедисюк І. М. і Львов Б. Ю. розглянув касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-фільм", м. Київ (далі - ТОВ "Інтер-фільм") на рішення господарського суду Сумської області від 02.03.2011 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 08.06.2011 зі справи N 18/55-10 за позовом ТОВ "Інтер-фільм" до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Суми (далі - ФОП ОСОБА_1) про стягнення 93750 грн.

Судове засідання проведено за участю представників сторін: ТОВ "Інтер-фільм" - не з'яв., ФОП ОСОБА_1 - ОСОБА_2.

За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України встановив:

ТОВ "Інтер-фільм" звернулося до господарського суду Сумської області з позовом про: стягнення з ФОП ОСОБА_1 93750 грн. компенсації за порушення майнових авторських прав; накладення на відповідача штрафу в розмірі 10 % суми, присудженої судом на користь позивача.

Справа розглядалася господарськими судами неодноразово.

Рішенням господарського суду Сумської області від 02.03.2011 (суддя Зражевський Ю. О.), залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 08.06.2011 (колегія суддів у складі: суддя Гончар Т. В. - головуючий, судді - Білецька А. М., Слободін М. М.), у задоволенні позову відмовлено. Прийняті судові рішення мотивовано тим, що диски для лазерних систем зчитування, використанням відповідачем яких мотивовано позов, не належать до об'єктів авторського права, а тому обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не відповідає приписам чинного законодавства.

ТОВ "Інтер-фільм" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи скасувати внаслідок їх прийняття з порушенням норм матеріального і процесуального права, а справу передати на новий розгляд до господарського суду Сумської області. Скаржник зазначає, зокрема, про те, що на порушення приписів статті 84 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) судовими інстанціями не відображено в оскаржуваних судових рішеннях, а отже й не проаналізовано докази, які свідчать про те, що ФОП ОСОБА_1 реалізовував диски для лазерних систем зчитування, на яких містилися аудіовізуальні твори, виключні майнові авторські права на які належать позивачеві, що дає підстави для висновку про порушення таких прав ТОВ "Інтер-фільм" і наявність у останнього права вимагати стягнення компенсації за відповідне порушення.

У відзиві на касаційну скаргу ФОП ОСОБА_1 заперечує проти доводів скарги і просить оскаржувані судові рішення залишити без змін.

Сторони відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.

Перевіривши на підставі встановлених попередніми судовими інстанціями обставин справи правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, заслухавши пояснення представника відповідача, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.

Причиною спору зі справи стало питання про наявність підстав для висновку про порушення відповідачем майнових авторських прав позивача.

Попередніми судовими інстанціями у справі встановлено, що:

- ТОВ "Інтер-фільм" за договором від 20.12.2007 N DVD-001-2008-IF отримано від CP MEDIA LIMITED виключні майнові права на використання аудіовізуальних творів, у тому числі права на їх розповсюдження;

- вироком Ковпаківського районного суду м. Суми від 21.08.2009 ОСОБА_3 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого частиною першою статті 2031 Кримінального кодексу України, оскільки названа особа незаконно зберігала і переміщувала 175 дисків для лазерних систем зчитування; зазначеним вироком підтверджено факт розповсюдження відповідачем дисків для лазерних систем зчитування без контрольних марок.

У прийнятті судових рішень зі справи господарські суди виходили з того, що диски для лазерних систем зчитування не належать до об'єктів авторського права, перелік яких визначено статтею 8 Закону України "Про авторське право і суміжні права", а тому й обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не відповідає, зокрема, приписам статті 16 Цивільного кодексу України.

Разом з тим, з такою оцінкою обставин справи та законодавчих приписів погодитися не можна, оскільки як з позовної заяви, так і з інших матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Інтер-фільм" обґрунтовує порушення своїх прав тим, що відповідачем неправомірно використовувалися (шляхом розповсюдження на дисках) 15 аудіовізуальних творів, виключні майнові авторські права на які належать позивачеві.

Проте місцевим та апеляційним господарськими судами встановлено та матеріалами справи підтверджується, що всупереч приписам статті 33 ГПК України ТОВ "Інтер-фільм" не подано доказів порушення ФОП ОСОБА_1 виключних майнових авторських прав позивача на аудіовізуальні твори. Так, з вироку Ковпаківського районного суду м. Суми від 21.08.2009 вбачається, що відповідачем реалізовувалися диски для лазерних систем зчитування, проте не міститься посилань на те, які саме об'єкти авторського права містилися на таких дисках. Не вміщено необхідну інформацію й в жодному іншому документі з наявних у матеріалах справи.

З огляду на викладене, у попередніх судових інстанцій не було підстав для задоволення позову. Відтак оскаржувані рішення місцевого і постанова апеляційного господарських судів зі справи підлягають залишенню без змін з мотивів, викладених у даній постанові.

Керуючись статтями 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України постановив:

Рішення господарського суду Сумської області від 02.03.2011 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 08.06.2011 зі справи N 18/55-10 залишити без змін, а касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-фільм" - без задоволення.

 

Суддя

В. Селіваненко

Суддя

І. Бенедисюк

Суддя

Б. Львов

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали