ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 30 січня 2012 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Маринченка В. Л., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гриціва М. І., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Онопенка В. В., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Редьки А. І., Сеніна Ю. Л., Таран Т. С., Терлецького О. О., Школярова В. Ф., Яреми А. Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) до відділу освіти Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради (далі - відділ освіти) про стягнення недоїмки зі сплати страхових внесків та штрафних (фінансових) санкцій, встановив:

У лютому 2008 року Фонд звернувся до суду з позовом, у якому просив стягнути з відділу освіти недоїмку по сплаті страхових внесків у сумі 24739 грн. 88 коп. та 635529 грн. 26 коп. штрафних (фінансових санкцій).

Обґрунтовуючи позовні вимоги Фонд послався на те, що у ході перевірки відділу освіти з питань правильності нарахування страхових внесків встановлено порушення відповідачем вимог Закону України від 18 січня 2001 року N 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон N 2240-III) при нарахуванні і утриманні до Фонду страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхові внески), із виплат, які відповідно до Закону України від 9 вересня 2004 року N 1994-IV "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України "Про освіту" педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" визнані кредиторською заборгованістю Державного бюджету України (далі - виплати науково-педагогічним працівникам), проведених відповідачем у грудні 2005 року та квітні 2006 року.

За результатами перевірки 13 лютого 2007 року складено акт, на підставі якого позивач прийняв рішення від 23 лютого 2007 року N 033 про зарахування до бюджету Фонду донарахованих страхових внесків у сумі 240739 грн. 88 коп. та 635529 грн. 26 коп. штрафних санкцій. У добровільному порядку таке рішення Фонду відповідач не виконав.

Господарський суд Дніпропетровської області постановою від 24 червня 2008 року позов задовольнив.

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд постановою від 10 лютого 2009 року, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 6 жовтня 2011 року, рішення суду першої інстанції скасував, позов задовольнив частково: постановив стягнути з відділу освіти на користь Фонду 24739 грн. 88 коп. заборгованості зі сплати страхових внесків, у задоволенні вимог про стягнення штрафних санкцій в сумі 635529 грн. 26 коп. відмовив.

Ухвалюючи таке рішення апеляційний суд, з яким погодився і суд касаційної інстанції, дійшов висновку про обґрунтованість застосування до відділу освіти відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 30 Закону N 2240-III штрафних санкцій за неповну сплату страхових внесків із виплат науково-педагогічним працівникам.

Однак стягнення з відповідача нарахованої Фондом суми штрафу, на думку судів апеляційної та касаційної інстанцій, призведе до порушення закріпленого у частині третій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципу розсудливості та пропорційності, зокрема дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів відповідача і цілями, для досягнення яких спрямоване рішення Фонду про застосування санкцій.

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстав, передбачених пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, Фонд просить скасувати ухвалу Вищого адміністративного суду України від 6 жовтня 2011 року та направити справу на новий касаційний розгляд. На обґрунтування заяви додано ухвали Вищого адміністративного суду України від 24 червня 2010 року N К-44559/09 (Ухвала N К-44559/09) та від 10 березня 2011 року N К-15965/09, у яких, на думку позивача, одні й ті самі норми матеріального права у подібних правовідносинах застосовані по-іншому та правильно.

Перевіривши за матеріалами справи наведені в заяві доводи, Верховний Суд України дійшов висновку, що заява не підлягає задоволенню з нижченаведених підстав.

За правилами пункту 1 частини 1 статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України одним із мотивів перегляду Верховним Судом України судових рішень в адміністративних справах є неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Аналіз судових рішень, на які посилається Фонд, обґрунтовуючи заяву, не дає підстав для висновку про неоднакове застосування касаційним судом у подібних правовідносинах одних і тих самих норм матеріального права.

Ураховуючи те, що обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися, Верховний Суд України, керуючись частиною першою статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, постановив:

У задоволенні заяви Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

В. Л. Маринченко

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

Л. Ф. Глос

 

Т. В. Гошовська

 

Л. І. Григор'єва

 

М. І. Гриців

 

В. І. Гуменюк

 

М. Б. Гусак

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

Г. В. Канигіна

 

М. Р. Кліменко

 

Є. І. Ковтюк

 

П. І. Колесник

 

О. А. Коротких

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

В. В. Кривенко

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

В. В. Онопенко

 

Л. І. Охрімчук

 

П. В. Панталієнко

 

М. В. Патрюк

 

В. Ф. Пивовар

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

О. Б. Прокопенко

 

А. І. Редька

 

Ю. Л. Сенін

 

Т. С. Таран

 

О. О. Терлецький

 

В. Ф. Школяров

 

А. Г. Ярема

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали