ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 11 квітня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого Терлецького О. О., суддів: Балюка М. І., Барбари В. П., Вус С. М., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Гриціва М. І., Гуменюка В.І., Гусака М. Б., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Короткевича М. Є., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Луспеника Д. Д., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Редьки А. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Тітова Ю. Г., Школярова В. Ф., Яреми А. Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1. до управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про стягнення сплаченої суми страхових внесків та зобов'язання вчинити дії, за заявою фізичної особи - підприємця ОСОБА_1., встановив:

У січні 2006 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1. звернулася до суду з позовом, у якому з урахуванням змін позовних вимог просила стягнути з відповідача 36068 грн. 26 коп. зайво сплачених страхових внесків за період з січня 2004 року по квітень 2005 року та зобов'язати відобразити в картці особового рахунку фізичної особи-підприємця відомості уточненого розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за липень 2005 року.

Позивачка в 2004 - 2005 роках мала статус суб'єкта малого підприємництва та була зареєстрована платником єдиного податку. За спірний період нею були сплачені страхові внески на загальну суму 36068 грн. 26 коп., виходячи із розміру збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на фонд оплати найманих працівників. Вказану суму внесків позивачка вважає зайво сплаченою, оскільки як платник єдиного податку відповідно до статті 6 Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва" (далі - Указ) страхові внески вона сплачувала у складі сум єдиного податку, тому звернулася до суду з вказаним позовом.

Справа розглядалася судами неодноразово.

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим постановою від 20 лютого 2009 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2009 року, позов задовольнив.

Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що позивач як платник єдиного податку відповідно до статті 6 Указу звільняється від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки сплачує його у складі сум єдиного податку відповідно до Указу.

Вищий адміністративний суд України постановою від 11 листопада 2010 року зазначені судові рішення скасував та прийняв нове, яким відмовив у задоволенні позову.

У заяві про перегляд судового рішення Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), фізична особа - підприємець ОСОБА_1. просить скасувати постанову Вищого адміністративного суду України та направити справу на новий розгляд до цього суду.

На підтвердження неоднакового застосування судом касаційної інстанції статті 6 Указу, заявниця послалася на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 29 вересня 2010 року.

Заява про перегляд оскаржуваної постанови Вищого адміністративного суду України не підлягає задоволенню з таких підстав.

Касаційний суд, скасовуючи рішення судів першої та апеляційної інстанцій та приймаючи нове, виходив із того, що позивачка не звільняється від сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому зобов'язана сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На думку Верховного Суду України, висновок Вищого адміністративного суду України ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права і відповідає правовій позиції Верховного Суду України при вирішенні спорів цієї категорії.

Так, у постанові Верховного Суду України від 9 грудня 2008 року Судова палата в адміністративних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не входять до системи оподаткування, на них не поширюється податкове законодавство, а законодавством не встановлені пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Згідно з пунктом 16 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить йому. Положення статті 6 Указу про звільнення суб'єктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на обов'язкове державне пенсійне страхування суперечить цьому Закону і застосуванню не підлягає.

Оскільки при вирішенні справи касаційний суд правильно застосував норми матеріального права, у задоволенні заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. слід відмовити.

Керуючись статями 241 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви фізичної особи - підприємця ОСОБА_1. відмовити.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

  

Головуючий

О. О. Терлецький

Судді:

М. І. Балюк

 

С. М. Вус

 

Т. В. Гошовська

 

В. І. Гуменюк

 

Т. Є. Жайворонок

 

Г. В. Канигіна

 

Є. І. Ковтюк

 

М. Є. Короткевич

 

В. І. Косарєв

 

В. В. Кривенко

 

Д. Д. Луспеник

 

В. Л. Маринченко

 

П. В. Панталієнко

 

В. Ф. Пивовар

 

О. І. Потильчак

 

О. Б. Прокопенко

 

Я. М. Романюк

 

А. М. Скотарь

 

Ю. Г. Тітов

 

В. П. Барбара

 

Л. Ф. Глос

 

М. І. Гриців

 

М. Б. Гусак

 

В. В. Заголдний

 

М. Р. Кліменко

 

П. І. Колесник

 

О. А. Коротких

 

О. В. Кривенда

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

Л. І. Охрімчук

 

М. В. Патрюк

 

П. П. Пилипчук

 

Б. М. Пошва

 

А. І. Редька

 

Ю. Л. Сенін

 

Т. С. Таран

 

В. Ф. Школяров

 

А. Г. Ярема

  
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали