ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

23.11.2011 р.

Справа N 18/36

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого - Остапенка М. І., суддів: Гончарука П. А., Стратієнко Л. В., розглянувши касаційну скаргу Житлово-будівельного кооперативу "Темп-10" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 року у справі за позовом ПАТ "Київенерго" до Житлово-будівельного кооперативу "Темп-10" про стягнення коштів, встановив:

У січні 2011 року, ПАТ "Київенерго" звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з Житлово-будівельного кооперативу "Темп-10" 44309,52 грн. заборгованості за спожиту теплову енергію, 1240,26 грн. пені, 10357,21 грн. на відшкодування втрат від знецінення коштів внаслідок інфляції та 2694,08 грн. 3 % річних.

Рішенням господарського суду м. Києва від 31.05.2011 року позов задоволено частково та постановлено про стягнення з відповідача 1240,26 грн. пені, 10357,21 грн. інфляційних втрат та 2694,08 грн. річних, а в решті позову відмовлено. Провадження у справі щодо стягнення 14017,58 грн. боргу припинено на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.

За наслідками перегляду справи в апеляційному порядку, постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 року рішення місцевого господарського суду залишено без змін.

Постановлені у справі судові рішення оскаржені в касаційному порядку й ухвалою Вищого господарського суду України від 14.11.2011 року порушено касаційне провадження у справі за скаргою відповідача, у якій він посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права і просить судові рішення скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені у касаційній скарзі доводи, судова колегія вважає, що скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, відносини сторін врегульовані договором N 8363009 від 19.07.2001 року, за умовами якого ПАТ "Київенерго" зобов'язалось постачати ЖБК "Темп-10" теплову енергію у гарячій воді для потреб опалення та гарячого водопостачання, а останній щомісячно до 25 числа поточного місяця оплачувати вартість спожитої теплової енергії.

На виконання умов договору за період з січня 2009 року по листопад 2010 року позивач поставляв відповідачу теплову енергію, за яку останній розрахувався частково, погасивши свій борг перед позивачем лише після порушення провадження у цій справі, а тому суд першої інстанції та апеляційний господарський суд правомірно відмовили в позові щодо стягнення 30291,94 грн. заборгованості та припинили провадження у справі щодо стягнення 14017,58 грн. на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, і підстав для скасування чи зміни судових рішень в цій частині, судова колегія не вбачає.

В той же час, судові рішення в частині стягнення пені, інфляційних втрат та відсотків не можуть залишатись без змін і підлягають скасуванню, з огляду на таке.

Згідно ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Пунктом 3.5 додатка N 4 до договору N 8363009 від 19.07.2001 року передбачено і право позивача на стягнення пені за час прострочення відповідачем грошових зобов'язань у визначеному розмірі з урахуванням приписів Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".

Постановляючи про задоволення позову у частині стягнення інфляційних втрат, відсотків та пені на підставі зазначених норм суди не звернули уваги, що наданий позивачем розрахунок не містить посилань на методику обрахування цих сум, вихідних даних щодо періоду нарахувань, сум на які здійснювалось нарахування, а також інших складових розрахунку.

Відсутній розрахунок пені, інфляційних втрат та відсотків і в судових рішеннях, що виключає можливість перевірити правильність стягнених сум у касаційному порядку, а тому за таких обставин, судові рішення у частині стягнення пені, інфляційних нарахувань та відсотків не можуть залишатись без змін, підлягають скасуванню з направленням матеріалів справи на новий судовий розгляд, під час якого суду необхідно врахувати наведене, повно та всебічно з'ясувати дійсні обставини справи, дати їм належну правову оцінку, і у залежності від встановленого, постановити законне та обґрунтоване рішення.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу задовольнити частково.

Рішення господарського суду м. Києва від 31.05.2011 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 року у частині у стягнення пені, інфляційних втрат та відсотків скасувати, а справу в цій частині направити на новий розгляд до господарського суду першої інстанції у іншому складі суддів.

У решті рішення господарського суду м. Києва від 31.05.2011 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2011 року залишити без змін.

 

Головуючий

М. І. Остапенко

Судді:

П. А. Гончарук

 

Л. В. Стратієнко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали