ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

22.02.2011 р.

N К-19835/07

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Гаманка О. І., суддів - Білуги С. В., Заїки М. М., Ліпського Д. В., Співака В. І., при секретарі - Сперкач Т. В., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області на постанову Гощанського районного суду Рівненської області від 27 квітня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2007 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про стягнення заборгованості по пенсійних виплатах та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, встановила:

У січні 2007 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про стягнення заборгованості по пенсійних виплатах та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця. Після уточнення позовних вимог в ході розгляду справи в суді першої інстанції просила суд стягнути з відповідача недоотриману пенсію за період з 01.04.2006 року по 01.02.2007 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням премії 1083,60 грн. з 01.04.2006 року.

Постановою Гощанського районного суду Рівненської області від 27 квітня 2007 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2007 року, позов задоволено. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області провести перерахунок пенсії відповідно до довідки N 2477 від 02.10.2006 року з врахуванням премії 1083,60 грн. з 01.04.2006 року. Стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області 11702,76 грн. заборгованості по пенсії.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в позові.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 працювала в Державній податковій інспекції у Гощанському районі Рівненської області. З вересня 2003 року вона отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

Згідно з довідкою Державної податкової інспекції у Гощанському районі Рівненської області від 02.10.2006 року N 2477 заробітна плата по посаді головного державного податкового інспектора відділу оподаткування юридичних осіб, з якої позивачу призначено пенсію, встановлена з 01.04.2006 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року N 268, для перерахунку пенсії становить: оклад - 645 грн., надбавка за 2 ранг - 90 грн., 30 % надбавка за вислугу років - 220,50 грн., 50 % надбавка за високі досягнення у праці - 477,75 грн. та 168 % премія - 1083,60 грн.

В довідці також зазначено, що середній розмір премії за загальні результати роботи по посадах ГДПІ відділу оподаткування юридичних осіб ДПІ у Гощанському районі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року N 268 за квітень 2006 року становить 168 %. Премія нарахована і виплачена згідно наказу 9-ф від 14.06.2006 року.

На підставі поданої позивачем заяви та зазначеної довідки Управлінням Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області було проведено перерахунок її пенсії з 01.04.2006 року. Однак, перерахунок проведено без врахування премії в розмірі 1083,60 грн. Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області зазначає, що оскільки премія була нарахована та виплачена у червні 2006 року, а не у квітні 2006 року, то підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2006 року з урахуванням премії в розмірі 1083, 60 грн. немає.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки моментом виникнення права як на отримання премії, так і на перерахунок пенсії є 01.04.2006 року, то позивач має право на перерахунок пенсії з 01.04.2006 року на підставі довідки від 02.10.2006 року N 2477 з урахуванням премії в розмірі 1083,60 грн.

Колегія суддів з такими висновками судів погодитись не може, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" внесено зміни до даного Закону та доповнено статтею 371. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, а саме з 4 лютого 2003 року. Порядок перерахунку пенсій, передбачений цим Законом, поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

Статтею 371 Закону України "Про державну службу" визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зазначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

На виконання вимог статей 33, 37 Закону України "Про державну службу" щодо визначення порядку і умов оплати праці та пенсійного забезпечення державних службовців Кабінет Міністрів України видав постанову "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року N 865.

Відповідно до положеньпункту 4 зазначеної постанови (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку, зокрема, іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" було затверджено нові умови оплати праці, які для працівників органів державної податкової служби застосовуються з 1 квітня 2006 року.

Відповідно до положень зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці.

Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.

Вказаною постановою не визначено конкретних розмірів надбавок та премій, а лише надано право керівникам відповідних державних органів визначати їх у відповідності з вимогами законодавства.

Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року N 100, премії включаються в заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.

Отже, премія, яка нарахована та виплачена в певному місяці за результатами роботи попереднього місяці, включається у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у тому місяці, в якому вона була нарахована та виплачена.

Оскільки премія за квітень 2006 року, що була призначена відповідно до наказу 9-ф від 14 червня 2006 року, нарахована і виплачена у червні 2006 року, то вона враховується в доходи червня 2006 року, а тому підстав для її врахування в заробітну плату для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2006 року немає.

Таким чином, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України,

Зважаючи на те, що обставини справи встановлені повно і правильно, але судами першої та апеляційної інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних рішень, колегія суддів вважає за необхідне скасувати судові рішення суду першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в позові.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів постановила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області задовольнити.

Постанову Гощанського районного суду Рівненської області від 27 квітня 2007 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2007 року скасувати.

Ухвалити нове судове рішення.

В задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про стягнення заборгованості по пенсійних виплатах та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

О. І. Гаманко

Судді:

С. В. Білуга

 

М. М. Заїка

 

Д. В. Ліпський

 

В. І. Співак

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали