ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВ А

від 25 червня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Панталієнка П. В., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гриціва М. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Короткевича М. Є., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Охрімчук Л. І., Пивовара В. Ф., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Редьки А. І., Романюка Я. М., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., Шицького І. Б., Яреми А. Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області (далі - управління ПФУ) до колективного сільськогосподарського підприємства Агрофірма "Кошманівка" (далі - КСП) про стягнення коштів за заявою КСП про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 24 лютого 2011 року, встановив:

У квітні 2009 року управління ПФУ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до КСП, в якому з урахуванням уточнення позовних вимог просило відшкодувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 142189 грн. 67 коп.

Позовні вимоги обґрунтувало тим, що відповідачем на порушення вимог частини другої прикінцевих положень Закону України від 9 липня 2003 року N 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 1 травня 2006 року по 1 липня 2009 року не перераховував кошти на погашення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, у зв'язку з чим виникла заборгованість перед позивачем.

Полтавський окружний адміністративний суд постановою від 9 вересня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11 травня 2010 року, позовні вимоги задовольнив повністю. Стягнув з відповідача на користь управління ПФУ заборгованість із відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком N 2, у розмірі 142189 грн. 67 коп.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 лютого 2011 року рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.

Приймаючи рішення суд касаційної інстанції дійшов висновку, що КСП як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування зобов'язане відшкодовувати управлінню ПФУ фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій власних працівників.

Не погоджуючись із рішенням суду касаційної інстанції, КСП звернулося із заявою про його перегляд Верховним Судом України з підстав неоднакового застосування касаційним судом однієї й тієї самої норми права у подібних правовідносинах. На обґрунтування заяви КСП додано копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 12 листопада 2008 року (N К-30005/06) за позовом управління ПФУ до КСП про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, яка, на його думку, підтверджує неоднакове застосування.

Перевіривши наведені заявником доводи, Верховний Суд України вважає, що у задоволенні заяви слід відмовити з таких підстав.

Вищий адміністративний суд України, допускаючи цю справу до провадження Верховного Суду України, виходив із того, що в доданій до заяви КСП копії судового рішення по-іншому, ніж у справі, що розглядається, застосовано одні й ті самі норми матеріального права у подібних правовідносинах.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) перегляд Верховним Судом України судових рішень в адміністративних справах може здійснюватися з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.

Верховний Суд України вважає, що ухвала Вищого адміністративного суду України, на яку робиться посилання для підтвердження підстави, установленої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України, не розв'язує спір по суті, в ній не відбулося застосування норми матеріального права, оскільки судом вирішувалося питання про порушення позивачем строків апеляційного оскарження.

Крім того, доводи заяви КСП фактично зводяться до неправильного застосування касаційним судом норм процесуального права, зокрема вимог статті 220 КАС щодо обов'язку останнього перевіряти правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі.

Верховний Суд України позбавлений можливості усунути розбіжності у застосуванні норм процесуального права, які призвели до ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, оскільки відповідно до статті 235 КАС Верховний Суд України переглядає судові рішення в адміністративних справах виключно з підстав і в порядку, встановленому цим Кодексом, а підставою для перегляду судових рішень в адміністративних справах, як установлено пунктом 1 частини першої статті 237 КАС, є неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права.

Таким чином, зазначене не дає можливості дійти висновку щодо неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права.

Згідно з частиною першою статті 244 КАС Верховний Суд України відмовляє у задоволенні заяви, якщо обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися.

Керуючись статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

У задоволенні заяви колективного сільськогосподарського підприємства Агрофірма "Кошманівка" відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

П. В. Панталієнко

Судді:

М. І. Балюк

В. П. Барбара

І. С. Берднік

Л. Ф. Глос

Т. В. Гошовська

Л. І. Григор'єва

М. І. Гриців

В. С. Гуль

В. І. Гуменюк

М. Б. Гусак

А. А. Ємець

Т. Є. Жайворонок

Г. В. Канигіна

М. Р. Кліменко

М. Є. Короткевич

О. А. Коротких

В. І. Косарєв

В. В. Кривенко

О. Т. Кузьменко

Н. П. Лященко

В. Л. Маринченко

Л. І. Охрімчук

В. Ф. Пивовар

О. І. Потильчак

Б. М. Пошва

А. І. Редька

Я. М. Романюк

Ю. Л. Сенін

А. М. Скотарь

Т. С. Таран

О. О. Терлецький

Ю. Г. Тітов

І. Б. Шицький

А. Г. Ярема

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали