ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 28 листопада 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Маринченка В. Л., суддів - Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Григор'євої Л. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Гусака М. Б., Ємця А. А., Жайворонок Т. Є., Заголдного В. В., Кліменко М. Р., Ковтюк Є. І., Колесника П. І., Короткевича М. Є., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Онопенка В. В., Охрімчук Л. І., Панталієнка П. В., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Прокопенка О. Б., Редьки А. І., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., Шицького І. Б., Школярова В. Ф., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області (далі - управління ПФУ, ПФУ відповідно) до відкритого акціонерного товариства "Техмашремонт" (далі - Товариство) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, встановив:

У серпні 2008 року управління ПФУ звернулося до суду з позовом про стягнення із Товариства, яке є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, заборгованості за липень 2008 року з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) працівникам за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників (далі - список N 1) у сумі 30016 грн. 38 коп.

Господарський суд Київської області постановою від 25 червня 2009 року, залишеною без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2010 року та Вищого адміністративного суду України від 2 червня 2011 року, провадження у справі в частині вимог про відшкодування витрат у сумі 2875 грн. 43 коп. закрив у зв'язку з їх добровільною сплатою, у задоволенні решти позову відмовив.

У заяві про перегляд судових рішень Верховним Судом України управління ПФУ, посилаючись на неоднакове застосування касаційним судом пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) та підпункту 6.7 пункту 6 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19 грудня 2003 року N 21-1 (далі - Інструкція), просить скасуватиухвалу Вищого адміністративного суду України від 2 червня 2011 року та направити справу на новий касаційний розгляд.

На обґрунтування заяви додано ухвали Вищого адміністративного суду України від 28 жовтня 2010 року N К-23801/10 (Ухвала N К-23801/10) та від 7 квітня 2011 року N К-24528/10 (Ухвала N К-24528/10) у справах за позовом управління ПФУ до Товариства про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, у яких, на думку заявника, вищезгадані норми права застосовані по-іншому та правильно.

Перевіривши наведені у заяві доводи, Верховний Суд України дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.

Залишаючи без змін рішення судів попередніх інстанцій, касаційний суд у справі, що переглядається, погодився з їх висновками про те, що оскільки до набрання чинності Законом N 1058-IV, тобто до 1 січня 2004 року, обов'язку підприємств відшкодовувати ПФУ витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону N 1788-XII, передбачено не було, то витрати на виплату таких пенсій, призначених до 1 січня 2004 року, відшкодуванню ПФУ Товариством не підлягають.

Обґрунтованою визнав касаційний суд і відмову у стягненні з Товариства суми витрат, яка, як встановили суди, складається із сум додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень, витрати на виплату яких відповідно до підпункту 6.6 пункту 6 Інструкції не включаються до розміру фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Погодився суд касаційної інстанції і з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону N 1788-XII працівникам, що мають статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону України від 28 лютого 1991 року N 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон N 796-XII), відшкодовуються ПФУ підприємствами до досягнення такими працівниками зменшеного пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій саме Законом N 796-XII (стаття 55), а не до досягнення ними віку, встановленого статтею 26 Закону N 1058-IV для набуття права на пенсію за віком.

Ухвали Вищого адміністративного суду України, на які посилається заявник, порушуючи питання про перегляд Верховним Судом України постанови касаційного суду від 2 червня 2011 року, не містять протилежних висновків цього суду щодо застосування вищезгаданих норм права, у зв'язку з чим немає підстав вважати, що у подібних правовідносинах одні й ті ж самі норми матеріального права застосовані неоднаково.

Ураховуючи те, що обставини, які стали підставою для перегляду справи, не підтвердилися, Верховний Суд України, керуючись частиною першою статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, постановив:

У задоволенні заяви управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

В. Л. Маринченко

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

Л. Ф. Глос

 

Т. В. Гошовська

 

Л. І. Григор'єва

 

В. С. Гуль

 

В. І. Гуменюк

 

М. Б. Гусак

 

А. А. Ємець

 

Т. Є. Жайворонок

 

В. В. Заголдний

 

М. Р. Кліменко

 

Є. І. Ковтюк

 

П. І. Колесник

 

М. Є. Короткевич

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

В. В. Онопенко

 

Л. І. Охрімчук

 

П. В. Панталієнко

 

М. В. Патрюк

 

В. Ф. Пивовар

 

П. П. Пилипчук

 

О. І. Потильчак

 

Б. М. Пошва

 

О. Б. Прокопенко

 

А. І. Редька

 

Ю. Л. Сенін

 

А. М. Скотарь

 

Т. С. Таран

 

О. О. Терлецький

 

Ю. Г. Тітов

 

І. Б. Шицький

 

В. Ф. Школяров

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали