ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 23 березня 2011 року

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в складі: головуючого Патрюка М. В., суддів: Гуменюка В. І., Жайворонок Т. Є., Луспеника Д. Д., Лященко Н. П., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради, про усунення перешкод у користуванні власністю, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної та моральної шкоди за касаційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу апеляційного суду Одеської області від 22 червня 2010 року, встановила:

У травні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа - Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради, про усунення перешкод у користуванні власністю, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної та моральної шкоди. Свої вимоги мотивував тим, що його сусіди, відповідачі, на власній земельній ділянці без належних дозволів, без дотримання будівельних норм будують споруди, які перешкоджають йому в користуванні земельною ділянкою й літньою кухнею.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 21 листопада 2008 року у справі призначено будівельно-технічну експертизу, провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 1 червня 2009 року у справі призначено будівельно-технічну експертизу, провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 17 березня 2010 року у справі призначено повторну будівельно-технічну експертизу, провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

Ухвалою апеляційного суду Одеської області від 22 червня 2010 року ухвалу Суворовського районного суду м. Одеси від 17 березня 2010 року про призначення повторної будівельно-технічної експертизи та зупинення провадження у справі скасовано, справу передано до суду першої інстанції для продовження розгляду по суті.

У серпні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до Верховного Суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу апеляційного суду Одеської області від 22 червня 2010 року, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, і залишити в силі ухвалу Суворовського районного суду м. Одеси від 17 березня 2010 року.

Відповідно до п. 2 розд. XIII "Перехідні положення" Закону України від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" касаційні скарги (подання) на рішення загальних судів у кримінальних і цивільних справах, подані до Верховного Суду України до 15 жовтня 2010 року і призначені (прийняті) ним до касаційного розгляду, розглядаються Верховним Судом України в порядку, який діяв до набрання чинності цим Законом.

У зв'язку із цим справа підлягає розгляду за правилами ЦПК України від 18 березня 2004 року в редакції, яка була чинною до змін, внесених згідно із Законом України від 7 липня 2010 року N 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів".

Касаційна скарга підлягає задоволенню частково.

Скасовуючи ухвалу суду першої інстанції про призначення повторної будівельно-технічної експертизи та зупинення провадження у справі, суд апеляційної інстанції виходив із того, що судом не виконані всі процесуальні дії, необхідні для розгляду справи, суд повинен продовжити дослідження інших доказів та має можливість з'ясовувати дійсні обставини справи; поставлені перед експертом питання можуть бути з'ясовані в інший спосіб; зупинення провадження у справі сприяє тривалому розгляду справи та суперечить вимогам ст. 157 ЦПК України щодо розумних строків розгляду справи.

З висновками суду апеляційної інстанції повністю погодитись не можна з таких підстав.

За положенням ч. 2 ст. 292 ЦПК України ухвала суду першої інстанції оскаржується в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадках, передбачених ст. 293 цього Кодексу.

Тобто перелік ухвал, які підлягають апеляційному оскарженню окремо від рішення суду, є вичерпним.

Згідно з п. 13 ч. 1, ч. 2 ст. 293 ЦПК України окремо від рішення суду можуть бути оскаржені в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції щодо зупинення провадження у справі. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

За таких обставин ухвала суду першої інстанції про призначення експертизи не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.

Ураховуючи викладене, висновок суду апеляційної інстанції в частині скасування ухвали суду першої інстанції про призначення повторної будівельно-технічної експертизи не відповідає вимогам ст. 293 ЦПК України, оскільки ухвала в цій частині не підлягає перегляду в суді апеляційної інстанції окремо від рішення суду.

За таких підстав ухвала в частині призначення експертизи підлягає скасуванню, а питання про прийняття апеляційної скарги ОСОБА_1 у цій частині необхідно передати до суду апеляційної інстанції.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом процесуальних дій, що викликане об'єктивними, що не залежать від суду обставинами, які перешкоджають подальшому рухові процесу у справі.

За положеннями ст. 202 ЦПК України в разі призначення експертизи суд може, але не зобов'язаний зупинити провадження в справі.

Аналізуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів дійшла висновку, що підстав утретє зупиняти провадження в даній справі не було, тому апеляційний суд обґрунтованого скасував ухвалу суду першої інстанції в цій частині.

За таких обставин у решті - ухвалу апеляційного суду необхідно залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 336, 342, 345 ЦПК України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.

Ухвалу апеляційного суду Одеської області від 22 червня 2010 року в частині скасування ухвали Суворовського районного суду м. Одеси від 17 березня 2010 року про призначення повторної будівельно-технічної експертизи скасувати.

Питання в цій частині передати до апеляційного суду.

У решті - ухвалу залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

М. В. Патрюк

Судді:

В. І. Гуменюк

 

Т. Є. Жайворонок

 

Д. Д. Луспеник

 

Н. П. Лященко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали