МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 8 лютого 2012 року N 122

Про відмову в погодженні проекту регуляторного акта

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) розглянуло проект постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового авіаційного страхування цивільної авіації" (далі - проект постанови), а також документи, що надані до нього листом Державної авіаційної служби України від 04.11.2011 N 1.16-04841.

За результатами розгляду проекту постанови, аналізу регуляторного впливу на відповідність вимогам статей 4, 5, 8 і 9 Закону встановлено наступне.

Проектом постанови пропонується затвердити в новій редакції Порядок і правила проведення обов'язкового авіаційного страхування цивільної авіації (далі - проект Порядку) та одночасно визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 12.10.2002 N 1535 "Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового авіаційного страхування цивільної авіації".

Проект постанови розроблено відповідно до основних вимог Конвенції про уніфікацію деяких правил міжнародних повітряних перевезень та нової редакції Повітряного кодексу України ( N 3393-VI) з метою захисту інтересів експлуатантів, користувачів повітряного транспорту, третіх осіб у галузі цивільної авіації та встановлення на вітчизняному страховому ринку міжнародних вимог.

Редакція проекту Порядку містить низку ключових термінів та їх визначень, при цьому значна їх кількість дублює терміни і відповідні визначення, що містяться в чинній редакції Повітряного кодексу України від 19.05.2011 N 3393-VI ( N 3393-VI).

Однак відповідно до вимог частини дев'ятої статті 5 Закону однією з умов забезпечення здійснення державної регуляторної політики є недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними, не узгоджуються чи дублюють чинні регуляторні акти.

Таким чином, проект Порядку потребує доопрацювання з урахуванням вимог вищезазначеного Закону.

Водночас проектом Порядку передбачається запровадження нових видів обов'язкового авіаційного страхування, а саме: страхування відповідальності аеропорту та сертифікованих суб'єктів наземного обслуговування за шкоду, заподіяну третім особам, і страхування відповідальності організацій, що надають послуги з аеронавігаційного обслуговування, за шкоду, заподіяну третім особам, відповідно до Повітряного кодексу України ( N 3393-VI), та пропонується встановлення нових розмірів страхових сум відповідальності авіаційного перевізника за шкоду, заподіяну пасажирам, багажу, пошті, вантажу.

Проектом Порядку передбачається визначити, що страхова сума, встановлена договором обов'язкового страхування членів екіпажу повітряного судна та іншого авіаційного персоналу, не повинна бути меншою ніж 200 тис. гривень за кожну застраховану особу під час виконання польотів у межах України та 500 тис. гривень за кожну застраховану особу під час виконання міжнародних польотів.

Разом з тим у чинній редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2002 N 1535 "Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового авіаційного страхування цивільної авіації" визначено, що страхова сума, встановлена договором обов'язкового страхування, не повинна бути меншою ніж 100 тис. гривень за кожну застраховану особу.

Отже, прийняття та введення в дію запропонованого механізму державного регулювання призведе до збільшення страхових сум та їх розподілу залежно від географічних меж польотів. При цьому запропонований у редакції проекту Порядку ліміт страхових сум за договорами обов'язкового страхування членів екіпажу повітряного судна та іншого авіаційного персоналу під час виконання міжнародних польотів більш ніж удвічі перевищує нижнє граничне значення страхових сум для екіпажів та іншого авіаційного персоналу, що виконують польоти у межах України.

Однак головним розробником не надано вичерпної аргументації щодо необхідності запропонованого розподілу страхових сум, а також відсутня інформація щодо розрахунку величин указаних страхових сум для екіпажу та іншого авіаційного персоналу.

Зазначене також стосується пропозицій розробника щодо розподілу та визначення страхових сум за договором обов'язкового страхування для працівників замовника авіаційних робіт, працівників інших організацій, задіяних у виконанні авіаційних робіт, та осіб, які забезпечують технологічний процес під час виконання авіаційних робіт.

Слід зазначити, що при розробленні проекту постанови не повною мірою дотримано вимог статті 8 Закону та вимог Методики проведення аналізу регуляторного впливу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 N 308 (далі - Методика), що у свою чергу не сприяє об'єктивному та всебічному розгляду питання.

Так, згідно з пунктом 7 Методики при обґрунтуванні можливості досягнення цілей у разі прийняття регуляторного акта (пункт 5 аналізу регуляторного впливу) наводиться оцінка впливу зовнішніх факторів на дію акта з визначенням та порівнянням позитивних і негативних обставин, які можуть впливати на виконання вимог акта, надається оцінка можливості впровадження та виконання вимог акта органами державної влади і органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами. Цей пункт аналізу регуляторного впливу повинен також містити інформацію щодо механізму повної або часткової компенсації можливої шкоди в разі настання очікуваних наслідків дії акта, а також щодо періодичності здійснення державного контролю та нагляду за додержанням вимог акта.

Натомість інформація наведена розробником у відповідному пункті аналізу регуляторного впливу до проекту постанови без дотримання вимог Методики та не відображає належним чином суті порушеного питання в розрізі вищезазначених показників.

Крім того, розробником не надано детальної оцінки щодо можливих наслідків прийняття запропонованого механізму державного регулювання. Натомість у відповідному пункті аналізу регуляторного впливу до проекту постанови зазначено, що за результатами прийняття проекту постанови очікується зростання витрат суб'єктів авіаційної діяльності, пов'язаних з обов'язковим авіаційним страхуванням цивільної авіації, а також можливе незначне підвищення цін на авіаквитки у зв'язку з підвищенням лімітів відповідальності повітряного перевізника за шкоду, заподіяну пасажирам, багажу, пошті, вантажу в межах України.

Одночасно відповідно до вимог пункту 12 Методики при визначенні заходів, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта, головному розробнику необхідно вказувати вид даних (статистичних, наукових досліджень або опитувань), які використовуватимуться на всіх етапах відстеження, із зазначенням груп осіб, що відбиратимуться для участі у відповідному опитуванні, а також наукових установ, що залучатимуться для відстеження.

Таким чином, при розробленні проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового авіаційного страхування цивільної авіації" головним розробником не дотримано вимог статей 5 і 8 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Ураховуючи викладене, керуючись частиною п'ятою статті 21 цього Закону України, наказую:

Відмовити в погодженні проекту постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового авіаційного страхування цивільної авіації".

 

Перший віце-прем'єр-міністр України -
Міністр економічного
розвитку і торгівлі України

А. П. Клюєв

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали