МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 8 лютого 2012 року N 121

Про відмову в погодженні проекту регуляторного акта

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" розглянуло проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" (далі - проект Закону) та документи, що надані до нього листом Державної податкової служби України від 28.11.2011 N 3390/5/15-1316.

За результатами розгляду проекту Закону, аналізу регуляторного впливу на відповідність вимогам статей 4, 5, 8 і 9 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" встановлено наступне.

Проектом Закону передбачається встановити особливості врахування платником податку на прибуток у 2011 - 2014 роках збитків, які були накопичені станом на 01.04.2011.

Проте проект Закону не відповідає Конституції України та чинному законодавству.

Зокрема, проектом Закону пропонується пункт 3 підрозділу 4 "Особливості справляння податку на прибуток підприємств" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України викласти в новій редакції, згідно з якою до витрат звітного (податкового) періоду 2011 - 2014 років включатимуться по 25 відсотків суми від'ємного значення, яка утворилася станом на 01.04.2011, при цьому в разі, якщо 25 відсотків суми від'ємного значення не погашається протягом зазначеного періоду, то непогашена сума не підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних періодах.

Разом з тим у I кварталі 2011 року, до набрання чинності розділом III "Податок на прибуток підприємств" Податкового кодексу України, податок на прибуток розраховувався згідно із Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закон).

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Закону, якщо об'єкт оподаткування платника податку з числа резидентів за результатами податкового року мав від'ємне значення об'єкта оподаткування, сума такого від'ємного значення підлягала включенню до складу валових витрат I календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснювався з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попереднього року у складі валових витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.

У 2010 році норми цього пункту діяли з урахуванням особливостей, установлених пунктом 22.4 статті 22 Закону, якими передбачалося, що у 2010 році у складі валових витрат платника податку враховується 20 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток, яке утворилося станом на 01.01.2010.

У I кварталі 2011 року сума від'ємного значення, яка відповідно до абзацу першого пункту 22.4 статті 22 Закону не була врахована у складі валових витрат, та від'ємне значення об'єкта оподаткування, яке виникло у 2010 році, підлягали включенню до складу валових витрат у порядку, встановленому статтею 6 Закону, без обмежень, установлених цим пунктом.

Порядок урахування від'ємного значення податку на прибуток у наступних податкових періодах 2011 року визначено підрозділом 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з яким, якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками I кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат II календарного кварталу 2011 року.

Згідно із статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, оскільки проект Закону розроблено з метою визначення особливостей урахування платником податку на прибуток у 2011 - 2014 роках збитків, які були накопичені станом на 01.04.2011, то він суперечить статті 58 Конституції України.

Крім того, проектом Закону передбачається, що норми, які встановлюють особливості врахування від'ємного значення об'єкта оподаткування у 2011 - 2014 роках, не розповсюджуються на платників з валовим доходом за 2010 рік до 1 млн. гривень. Проте зазначена норма не відповідає одному з головних принципів податкового законодавства, визначеному у статті 4 Податкового кодексу України, - рівності всіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації.

Таким чином, під час розроблення проекту Закону головним розробником порушено вимоги статей 4 і 5 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Ураховуючи вищезазначене, керуючись частиною п'ятою статті 21 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", наказую:

Відмовити в погодженні проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України".

 

Перший віце-прем'єр-міністр України -
Міністр економічного
розвитку і торгівлі України

А. П. Клюєв

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали