Додаткова копія: Про відображення в бухгалтерському обліку операцій з придбаними або створеними знеціненими фінансовими активами

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 06.07.2018 р. N 60-0006/37042

Банкам України,
Асоціації українських банків,
Незалежній асоціації банків України

Про відображення в бухгалтерському обліку операцій з придбаними або створеними знеціненими фінансовими активами

Надаємо роз'яснення про відображення в бухгалтерському обліку операцій з придбаними або створеними знеціненими фінансовими активами.

Згідно з вимогами Міжнародного стандарту фінансової звітності 9 "Фінансові інструменти" під час первісного визнання придбаних чи створених знецінених фінансових активів оціночний резерв під очікувані кредитні збитки не формується.

Відповідно до п. 6 розділу I Інструкції з бухгалтерського обліку операцій із фінансовими інструментами в банках України (Постанова N 14)1 банк відповідно до внутрішньої методики відображає в бухгалтерському обліку на окремому аналітичному рахунку дисконту/премії очікувані кредитні збитки, якщо такі кредитні збитки не обліковуються за рахунком резерву.


1 Затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 лютого 2018 року N 14 (Постанова N 14).

Таким чином, на дату первісного визнання придбаного або створеного знеціненого фінансового активу роль резерву відіграє дисконт, за рахунком для обліку якого й відображається сума такого резерву (балансовий рахунок ххх6).

Якщо у наступних звітних періодах кредитний ризик за таким фінансовим активом зменшується, відновлення корисності цього фінансового активу відображається в бухгалтерському обліку такою проводкою:

Дебет

Рахунки для обліку резерву (ххх9)

Кредит

Рахунки для обліку відрахувань у резерви (7 клас)

Проте, існують випадки, коли за знеціненими фінансовими активами валова балансова вартість набуває від'ємного значення через те, що впродовж життя активу сума коштів, отриманих у погашення заборгованості, перевищує первісно очікувану суму погашення. Одночасно активний залишок за рахунком для обліку резерву (ххх9 (А)) збільшується через відновлення корисності. Тоді на суму кредитного ризику, що первісно очікувався, та щодо якого немає обґрунтованих очікувань його повторного виникнення у майбутньому, в межах погашеної заборгованості, здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет

Рахунки для обліку дисконту (ххх6)

Кредит

Рахунки для обліку резерву (ххх9)

Звертаємо увагу, що під час первісного визнання створеного чи придбаного знеціненого фінансового активу розраховується ефективна ставка процента, що скоригована на кредитний ризик, і в подальшому процентні доходи завжди визнаються за цією ставкою на основі амортизованої собівартості такого активу.

 

Головний бухгалтер - директор
Департаменту бухгалтерського обліку

Б. В. Лукасевич
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали