ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

10.08.2010 р.

N 05/1-10-2255

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого - Міщенка П. К. (доповідач), суддів - Заріцької А. О., Короткевича О. Є., розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Рахівському районі Закарпатської області на ухвалу господарського суду Закарпатської області від 01.03.2010 року та на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 28.04.2010 р. у справі N 05/1-10-2255 за заявою Державної податкової інспекції у Рахівському районі Закарпатської області до Орендного підприємства "Зустріч" про визнання банкрутом (в судовому засіданні представники сторін участь не взяли, про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином), встановив:

Державна податкова інспекція у Рахівському районі Закарпатської області звернулася до господарського суду про порушення справи про банкрутство ОП "Зустріч" в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 01.03.2010 року (суддя Кадар Й. Й.) заяву повернуто заявникові без розгляду на підставі ст. 7, ч. 1 ст. 9 Закону про банкрутство.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 28.04.2010 року (судді: Михалюк О. В. - головуючий, Новосад Д. Ф., Мельник Г. І.) ухвалу господарського суду Закарпатської області від 01.03.2010 року залишено без змін.

Не погоджуючись з винесеними судовими рішеннями, Державна податкова інспекція у Рахівському районі Закарпатської області звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного господарського суду від 30.04.2010 року і ухвалу господарського суду Закарпатської області від 01.03.2010 року, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 7, ч. 1 ст. 9 Закону про банкрутство заява про порушення справи про банкрутство підлягає поверненню, зокрема, у випадку, якщо у заяві не вказано обставин, які підтверджують неплатоспроможність боржника.

Як вбачається з матеріалів справи, повертаючи заяву про порушення справи про банкрутство, суд першої інстанції виходив з того, що заявником не надано доказів отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку.

При цьому, суд посилався на ч. 10 ст. 7 Закону про банкрутство, яка встановлює загальні вимоги до заяви про порушення справи про банкрутство та передбачає, що до заяви кредитора - органу державної податкової служби додаються докази вжиття заходів до отримання заборгованості по обов'язкових платежах у встановленому законодавством порядку.

З матеріалів справи вбачається, що заява про порушення справи про банкрутство ОП "Зустріч" в порядку ст. 52 Закону про банкрутство, яка передбачає особливості банкрутства відсутнього боржника.

Тобто, заявник просив суд порушити справу про банкрутство за спрощеною процедурою.

Відповідно до ст. 41 Закону про банкрутство відносини, пов'язані з банкрутством певних категорій суб'єктів підприємницької діяльності, регулюються цимЗаконом з урахуванням особливостей, передбачених цим розділом.

Отже, процедура банкрутства відсутнього боржника регулюється загальними нормами Закону про банкрутство з урахуванням особливостей, передбачених ст. 52 цього Закону.

У зв'язку з чим, при порушенні провадження у справі про банкрутство як за загальною, так і за спрощеною процедурою органи державної податкової служби повинні надати суду докази вжиття заходів з погашення заборгованості боржника з податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон), як того вимагає ч. 10 ст. 7 Закону про банкрутство.

Відповідно до підп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Згідно з пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Закону у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.

Враховуючи те, що до заяви про порушення справи про банкрутство не було додано доказів вжиття заходів з погашення заборгованості боржника перед бюджетами та/або державними цільовими фондами відповідно до вказаного Закону, судом першої інстанції правомірно повернуто заяву.

Крім того, звертаючись з заявою про порушення справи про банкрутство боржника, як відсутнього, відповідно до ст. 52 Закону про банкрутство, заявник має надати суду докази, які свідчать про нездійснення боржником підприємницької діяльності, зокрема, у зв'язку з його відсутністю за місцезнаходженням.

Враховуючи викладене, доводи касаційної скарги Державної податкової інспекції у Рахівському районі Закарпатської області не спростовують висновку суду першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, про неможливість прийняття до розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та необхідність її повернення у зв'язку з наявністю підстав, передбачених чинним законодавством.

За таких обставин справи підстави для скасування оскаржуваних ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції відсутні.

З урахуванням зазначеного та керуючисьст. ст. 7, 9, 41, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 63, 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд постановив:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Рахівському районі Закарпатської області залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 28.04.2010 року та ухвалу господарського суду Закарпатської області від 01.03.2010 року у справі N 05/1-10-2255 залишити без змін.

 

Головуючий

П. К. Міщенко

Суддя

А. О. Заріцька

Суддя

О. Є. Короткевич

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали