ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

15.02.2011 р.

N К-12694/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючого - Смоковича М. І, суддів: Весельської Т. Ф., Горбатюка С. А., Мороз Л. Л., Мироненка О. В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційній інстанції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання дій неправомірними та скасування реєстраційних дій, провадження по якій відкрито за касаційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття" на постанову Приморського районного суду міста Одеси від 21 грудня 2006 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2008 року, установила:

У листопаді 2006 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу державних реєстраторів виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання дій неправомірними та скасування реєстраційних дій.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що згідно з випискою із реєстру власників іменних цінних паперів, він являється акціонером Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття". 16 березня 2006 року господарським судом Одеської області була винесена ухвала про порушення провадження у справі N 32/55-06-2281 про банкрутство юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття". Позивачем був направлений запит 31 жовтня 2006 року до Державного управління статистики щодо надання інформації про наявність або відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців записів про проведення реєстраційних дій. На вказаний запит була надана Довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в якій зазначалось, що 17 квітня 2006 року державним реєстратором Дігтяр В. С. було внесено зміни до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Також тим же державним реєстратором 24 травня 2006 року була проведена державна реєстрація змін до установчих документів Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття". 16 жовтня 2006 року державним реєстратором Ісаєнко Л. Г. був внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про заміну свідоцтва про державну реєстрацію. 15 листопада 2006 року Григор'євим А. С. був внесений запис про заміну свідоцтва про державну реєстрацію.

Зазначені реєстраційні дії, на думку позивача, є незаконними, оскільки були проведені після прийняття рішення господарського суду Одеської області, що суперечить вимогам статей 35, 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та порушують права позивача як акціонера Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття".

Просив суд визнати неправомірними та скасувати дії державних реєстраторів щодо внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Постановою Приморського районного суду міста Одеси від 21 грудня 2006 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2008 року, позовні вимоги задоволено.

У касаційній скарзі Відкрите акціонерне товариство "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття" посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило суд вказані судові рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" суд, який постановив рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи, у день набрання рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відповідне судове рішення. Дата надходження судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.

Частиною 2 статті 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи внести до Єдиного державного реєстру запис про таке рішення суду та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.

Згідно з частиною 3 статті 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи застосовуються обмеження, які встановлені законом, зокрема частиною другою статті 35 цього Закону.

Із частини 2 статті 35 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" видно, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи забороняється: проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, щодо якої прийнято рішення щодо припинення; внесення змін до Єдиного державного реєстру щодо відомостей про відокремлені підрозділи; проведення державної реєстрації юридичної особи, засновником (учасником) якої є юридична особа, щодо якої прийнято рішення щодо припинення.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, ОСОБА_1 є акціонером Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття" згідно з випискою із реєстру власників іменних цінних паперів про стан особового рахунка 47-00/64952 вказаного акціонерного товариства N 58 від 13 листопада 2006 року.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16 березня 2006 року було порушено провадження у справі N 32/55-06-2281 про банкрутство юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття".

На підставі вказаного судового рішення 23 березня 2006 року державним реєстратором Катеринчук К. Є. було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців N 15561150003010074 про внесення судового рішення про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття".

31 жовтня 2006 року позивачем був направлений запит до Державного управління статистики щодо надання інформації про наявність або відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців записів про проведення реєстраційних дій. На вказаний запит була надана Довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в якій зазначалось, що під записом N 15561070004010074 від 17 квітня 2006 року державним реєстратором Дігтяр В. С. було внесено зміни до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Також під записом N 15561050005010074 тим же державним реєстратором 24 травня 2006 року була проведена державна реєстрація змін до установчих документів Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття". 16 жовтня 2006 року під записом N 15561080006010074 державним реєстратором Ісаєнко Л. Г. був внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про заміну свідоцтва про державну реєстрацію. 15 листопада 2006 року під записом N 15561080007010074 державним реєстратором Григор'євим А. С. був внесений запис про заміну свідоцтва про державну реєстрацію.

Отже, з огляду на викладене суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку, що вищезазначені реєстраційні дії державних реєстраторів щодо внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, були вчинені всупереч вимогам статей 35, 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", оскільки були проведені після постановлення ухвали господарського суду Одеської області від 16 березня 2006 року та внесення запису про судове рішення щодо порушення провадження у справі про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття".

Крім того, із матеріалів справи видно, що відповідач проти позову не заперечував та визнав його повністю, пояснивши це тим, що при внесенні державними реєстраторами записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття", програмне забезпечення не повідомило про наявність у реєстрі ухвали господарського суду Одеської області від 16 березня 2006 року та не заблокувало їх здійснення. Тому причиною оскаржуваних записів є не помилка, а невідповідність роботи програмного забезпечення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вимогам Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Таким чином, суди попередніх інстанцій належним чином дослідили обставини справи, їм дана правильна правова оцінка, що обґрунтовано доводами судових рішень та не спростовується доводами касаційної скарги.

Оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для їх скасування чи зміни відсутні.

Керуючись статтями 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут спеціальних способів лиття" залишити без задоволення.

Постанову Приморського районного суду міста Одеси від 21 грудня 2006 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2008 року по цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі.

 

Головуючий

М. І. Смокович

Судді:

Т. Ф. Весельська

 

С. А. Горбатюк

 

Л. Л. Мороз

 

О. В. Мироненко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали