ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

26.08.2010 р.

N 6/73-71

Вищий господарський суд України в складі колегії суддів: Грейц К. В. - головуючого, Глос О. І., Полянського А. Г., розглянувши касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду держмайна України по Волинській області на постанову від 27.04.2010 Львівського апеляційного господарського суду у справі господарського суду Волинської області N 6/73-71 за позовом Регіонального відділення Фонду держмайна України по Волинській області до Луцької міської ради, 3-тя особа ВАТ "Волиньрибгосп" про визнання майна об'єктами комунальної власності (за участю представників: позивача - Аніщенка С. О., відповідача - не з'явились, третьої особи - не з'явились), встановив:

Рішенням господарського суду Волинської області від 23.11.2009 у справі N 6/73-71 (суддя Пахолюк В. А.) позов РВ ФДМ України по Волинській області до Луцької міської ради про зобов'язання вчинити дії задоволено, визнано об'єктами комунальної власності Луцької міської ради 8-квартирний житловий будинок по вул. Кічкарівській, 41-а у м. Луцьку та каналізаційно-насосну станцію, що обслуговує цей будинок.

Львівський апеляційний господарський суд, здійснюючи апеляційний перегляд в зв'язку зі скаргою Луцької міської ради, постановою від 27.04.2010 (колегія суддів у складі головуючого судді Скрипчук О. С., суддів Дубник О. П., Процика Т. С.) рішення господарського суду Волинської області від 23.11.2009 скасував, прийнявши нове рішення про відмову в позові.

Регіональне відділення Фонду держмайна України по Волинській області з постановою суду апеляційної інстанції не згодне, в поданій касаційній скарзі просить її скасувати, рішення у справі залишити в силі, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, зокрема, ст. 16 ЦК України, ст. 20 ГК України, ст. 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебувають на їх балансі, затвердженого наказом Фонду держмайна України та Міністерства економіки України від 19.05.99 N 908/68, та Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 N 891.

Представники відповідача та третьої особи своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні касаційної інстанції не скористались.

Розпорядженням заступника голови Вищого господарського суду України від 25.08.2010 N 02.03-10/516 змінено склад колегії суддів і для розгляду касаційної скарги у справі сформовано тимчасову колегію суддів у складі: Грейц К. В. - головуючого, Глос О. І., Полянського А. Г.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено, що у процесі приватизації ВАТ "Волиньрибгосп" 8-квартирний житловий будинок по вул. Кічкарівській, 41-а у м. Луцьку та каналізаційно-насосна станція, що обслуговує цей будинок, не були включені до статутного фонду товариства і залишились у державній власності.

Відповідно до Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду держмайна України та Міністерства економіки України від 19.05.99 N 908/68, регіональне відділення наділене повноваженнями по управлінню державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі.

Одним із способів такого управління згідно з п. 1.4 зазначеного Положення є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності."

Статтею 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної і комунальної власності" передбачено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно п. 3 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.95 N 891, об'єкти житлового фонду передаються у комунальну власність безоплатно разом з відповідними зовнішніми мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання, тощо).

Рішенням господарського суду Волинської області від 27.08.2007 у справі N 6/71-77 позов Регіонального відділення ФДМ України по Волинській області до Луцької міської ради про зобов'язання прийняти в комунальну власність житловий будинок та каналізаційно-насосну станцію за адресою: м. Луцьк, вул. Кічкарівська, 41а, задоволено та зобов'язано Луцьку міську раду прийняти в комунальну власність житловий будинок та каналізаційно-насосну станцію за адресою: м. Луцьк, вул. Кічкарівська, 41-а.

На виконання зазначеного рішення суду Луцька міська рада ухвалила рішення від 23.12.2008 N 3316 "Про прийняття у міську комунальну власність житлового будинку та каналізаційно-насосної станції по вул. Кічкарівська, 41-а", згідно якого надано згоду на прийняття в комунальну власність вказаних об'єктів, а також погоджено їх передачу на баланс житлово-комунального підприємства N 5 (житловий будинок) та комунальному підприємству "Луцькводоканал" (каналізаційно-насосна станція).

Листом N 1.1.-8/4547 від 18.09.2009 Луцька міська рада повідомила Регіональне відділення ФДМ України по Волинській області та ВАТ "Волиньрибгосп" про те, що для належного і повного виконання рішення господарського суду Волинської області від 27.08.2007 останнім необхідно представити технічну документацію на житловий будинок та проектну виконавську документацію на каналізаційну насосну станцію, а також привести каналізаційно-насосну станцію в робочий стан для можливості її експлуатації, втім, зазначені дії не виконані.

Отже, як рішення господарського суду Волинської області від 27.08.2007 у справі N 6/71-77, так і рішення Луцької міської ради від 23.12.2008 N 3316 "Про прийняття у міську комунальну власність житлового будинку та каналізаційно-насосної станції по вул. Кічкарівська, 41-а" залишились не виконаними, що, на думку Регіонального відділення ФДМ України по Волинській області до Луцької міської ради, є підставою для звернення до суду з даним позовом про визнання цього майна об'єктами комунальної власності

Вирішуючи спір у справі, суди попередніх інстанцій дійшли прямо протилежних висновків щодо підставності і ґрунтовності позовних вимог, так, суд першої інстанції визнав їх законними, натомість, відмовляючи в позові, суд апеляційної інстанції виходив з наступного.

Пунктом 5 Положення встановлено, що передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомом відповідної ради.

Статтею 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передбачено, що передача об'єктів права державної та комунальної власності оформлюється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії.

Таким чином, передача житлового фонду з державної у комунальну власність пов'язана із комплексом відповідних дій не тільки сторін, що передають та приймають майно, а й інших органів і осіб, без вчинення яких складання акту приймання-передачі та передача об'єкту не є можливими.

Як свідчать матеріали справи та встановлено судом апеляційної інстанції, відповідачем здійснюються дії щодо приймання спірних об'єктів до комунальної власності міста, втім, процедура прийняття-передачі спірних об'єктів у комунальну власність міста не завершена і не виконується з вини позивача та третьої особи, відтак, визнання за рішенням суду цих об'єктів майном комунальної власності є безпідставним і передчасним.

Крім того, колегія суддів зазначає, що за приписами ст. 1 ГПК України, ст. 16 ЦК України особа звертається до суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав та охоронюваних законом інтересів шляхом, зокрема, визнання права, тобто, позивач, звертаючись до суду з позовом про визнання за відповідачем права комунальної власності, має захищати саме свої майнові права.

Так, Регіональне відділення Фонду держмайна України по Волинській області у позовній заяві зазначило про порушення свого права як органу по управлінню державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, та за законодавством України підлягає передачі у комунальну власність, втім, таке його право вже було захищене господарським судом Волинської області рішенням від 27.08.2007 у справі N 6/71-77, яким задоволено позов Регіонального відділення ФДМ України по Волинській області та зобов'язано Луцьку міську раду прийняти в комунальну власність те ж саме майно - житловий будинок та каналізаційно-насосну станцію в м. Луцьку, по вул. Кічкарівській, 41-а.

Невиконання зазначеного рішення суду не є підставою для пред'явлення нового позову щодо цього ж майна з вимогою визнати його об'єктом комунальної власності, адже, визнання в примусовому порядку права власності за відповідачем суперечить загальним принципам судочинства, оскільки, в жодному разі у такий спосіб будь-які права позивача не відновлюються, що є підставою для відмови у задоволенні такого позову.

Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про безпідставність позовних вимог та вважає доводи касаційної скарги такими, що не спростовують цього висновку, а зводяться до намагання надати їм перевагу і переоцінити обставини справи, що перебуває поза межами повноважень суду касаційної інстанції.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду держмайна України по Волинській області залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 27.04.2010 у справі господарського суду Волинської області N 6/73-71 залишити без змін.

 

Головуючий, суддя

К. В. Грейц

Судді:

О. І. Глос

 

А. Г. Полянський

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали