ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

13.10.2011 р.

N К-59528/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі суддів: Васильченко Н. В., Калашникової О. В., Леонтович К. Г., Чалий С. Я., Черпіцької Л. Т., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Харківської міської ради на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2009 р. у справі за позовом Прокурора м. Харкова в інтересах держави в особі Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України до Харківської міської ради про визнання нечинним та скасування рішення, встановила:

У липні 2006 року Прокурор міста Харкова в інтересах держави в особі Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України ВАТ "Рівнегаз" звернувся до суду з позовом до Харківської міської ради про визнання нечинним та скасування рішення.

Постановою Дзержинського районного суду міста Харкова від 17 серпня 2006 року відмовлено в задоволені зазначеного позову.

Постановою Харківського апеляційного суду від 30 листопада 2009 року постанову Дзержинського районного суду міста Харкова від 17 серпня 2006 року скасовано та постановлено нове рішення, яким частково задоволено позовні вимоги, а саме визнано нечинним рішення Харківської міської ради від 06.03.2006 року N 43/06 "Про російську мову в м. Харкові". В частині задоволення позовних вимог Прокурора м. Харкова в інтересах держави в особі Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України до Харківської міської ради про скасування рішення Харківської міської ради від 06.03.2006 року N 43/06 "Про російську мову в м. Харкові" - відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Харківська міська рада подала касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2009 р. та залишити в силі постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 17 серпня 2006 року з мотивів невірного застосування апеляційним судом норм матеріального права.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судоми норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Харківська міська рада 6 березня 2006 року прийняла рішення N 43/06 "Про російську мову в м. Харкові", яким визнала російську мову в м. Харкові регіональною мовою в означенні Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Підставою для прийняття цього рішення стала позиція депутатів Харківської міської ради II та III скликань стосовно використання російської мови поряд з державною у м. Харкові, специфічні умови та історичні традиції Слобожанщини, а метою - задоволення соціальних, культурно-етнологічних потреб харків'ян.

Задовольняючи позов частково, апеляційний суд правильно послався на приписи статті 10 Конституції України, якою встановлено, що державною мовою в Україні є українська мова. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією та визначається законом.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 92 Конституції України порядок застосування мов визначається виключно законами України. Таким законом є Закон України "Про мови в Українській РСР" в якому відповідно до частини 1 статті 2 зазначено, що державною мовою Української Радянської Соціалістичної Республіки є українська мова. Відповідно до ст. 25 зазначеного Закону міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Виключна компетенція міської ради визначена ст. 26 цього Закону.

Колегія суддів погоджується з висновком апеляційного суду стосовно того що ні Конституцією України, ні Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" міським радам не надано повноважень щодо встановлення на території певної територіальної громади регіональної мови, а приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв поза межами наданих йому повноважень, що є порушення приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 220, 222, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Харківської міської ради залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2009 р. - залишити без змін.

Відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, в порядку та у строки, встановлені КАС України.

 

Суддя

Н. В. Васильченко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали