ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

від 13 листопада 2007 року

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - судді Фадєєвої Н. М., суддів - Бим М. Є., Гордійчук М. П., Леонтович К. Г., Чалого С. Я., при секретарі - Кулеші А. О., розглянувши у судовому засіданні касаційну скаргу заступника прокурора Київської області на постанову господарського суду м. Києва від 28.04.2006 р. та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006 р. у справі за позовом заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Державного комітету лісового господарства України та Державного комітету України по земельних ресурсах до Київської обласної державної адміністрації, Приватного підприємства "Агріком-Інвест" та Бориспільської районної державної адміністрації про визнання незаконним розпорядження, визнання недійсним договору оренди та зобов'язання вчинити дії, встановила:

14.10.2005 р. заступник прокурора Київської області (далі по тексту - Прокурор) звернувся в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України (далі по тексту - позивач 1, КМУ), Державного комітету лісового господарства України (далі по тексту - позивач 2) та Бориспільського державного лісогосподарського підприємства (далі по тексту - позивач 3) звернувся до господарського суду м. Києва з позовом до Київської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач 1, КОДА) та Приватного підприємства "Агріком-Інвест" (далі по тексту - відповідач 2, ПП "Агріком-Інвест"), в якому просить: 1) визнати незаконним розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 23.11.2004 р. N 852 "Про надання в оренду земельної ділянки"; 2) визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 24.11.2004 р., укладений між Київською обласною державною адміністрацією в особі заступника голови Бориспільської районної державної адміністрації Пензая М. Я. та Приватним підприємством "Агріком-Інвест"; 3) зобов'язати Приватне підприємство "Агріком-Інвест" привести спірну земельну ділянку у первісний стан, в якому вона знаходилась до надання її у користування на умовах оренди вказаному підприємству; 4) зобов'язати Приватне підприємство "Агріком-Інвест" повернути зазначену земельну ділянку державної власності (лісового фонду) площею 9,65 га попередньому постійному землекористувачу - Бориспільському державному лісогосподарському підприємству.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 20.02.2006 р. у справі N 18/5-А залучено до участі у справі в якості відповідача Бориспільську районну державну адміністрацію Київської області (далі по тексту - відповідач 3, Бориспільська РДА).

Постановою господарського суду м. Києва від 28.04.2006 р. у справі N 18/5-А, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006 р., у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.

Заступник прокурора Київської області не погоджуючись з постановою господарського суду м. Києва від 28.04.2006 р. та ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006 р. у справі N 18/5-А подав касаційну скаргу, в який просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга заступника прокурора Київської області не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що розпорядженням Київської обласної державної адміністрації "Про надання в оренду земельної ділянки" від 23.11.2004 р. N 852 (далі по тексту - Розпорядження) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду під розміщення торговельно-складських приміщень ПП "Агріком-Інвест" в адміністративних межах Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області, розроблений Державним підприємством "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" за договором від 10.11.2004 р. N 17992.

Відповідно до п. 2 Розпорядження вилучено з постійного, користування Бориспільського державного лісогосподарського підприємства та надано в оренду на 49 років ПП "Агріком-Інвест" земельну ділянку площею 9,65 га лісів на території Щасливської сільської ради Бориспільського району під розміщення торговельно-складських приміщень.

Згідно з п. 3 Розпорядження зазначену земельну ділянку віднесено, до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до п. 4 Розпорядження річна орендна плата встановлена у розмірі 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з п. 5 Розпорядження Бориспільської РДА доручено укласти та підписати від імені обласної державної адміністрації договір оренди вказаної земельної ділянки з ПП "Агріком-Інвест" після затвердження в установленому порядку її нормативної грошової оцінки та за умови повного відшкодування ним втрат лісогосподарського виробництва у встановленому порядку, передбачивши обмеження щодо використання земельної ділянки, визначені чинним законодавством та матеріалами погодження та відведення.

24.11.2004 р. між Бориспільською РДА та ПП "Агріком-Інвест" укладено договір (далі по тексту - Договір), відповідно до умов якого Бориспільська РДА надає, а ПП "Агріком-Інвест" приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області.

Відповідно до п. 1.3 Договору в оренду передається земельна ділянка під розміщення торгівельно-складських приміщень загальною площею 9,65 га лісів, за рахунок земель державної власності на території Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області.

Відповідно до ст. 57 Земельного кодексу України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства. Порядок використання земель лісогосподарського призначення визначається законом.

Статтею 5 Лісового кодексу України передбачено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу. Надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування Із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається, до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Вищий адміністративний суд України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що ПП "Агріком-Інвест" дотримано порядок отримання у користування земельних ділянок, встановлений ст. 123 Земельного кодексу України.

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що 28.10.1004 р. Щасливською сільською радою Бориспільського району прийнято рішення N 211.17 "Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ПП "Агріком-Інвест" під розміщення торгівельно-складських приміщень", відповідно до положень якого, погоджено проект землеустрою щодо відведення, земельної ділянки загальною площею 9,6500 га лісів під розміщення торгівельно-складських приміщень за рахунок земель Бориспільського державного лісогосподарського підприємства, на території Щасливської сільської ради Бориспільського району в оренду ПП "Агріком-Інвест" та вважає за можливе відведення земельної ділянки в оренду.

Відповідно до висновку Бориспільського державного лісогосподарського підприємства від 03.11.2004 р. N 251, останній попередньо погоджує місце розташування земельної ділянки площею 9,65 га для надання в оренду ПП "Агріком-Інвест" під розміщення торгівельно-складських приміщень за умови сплати ПП "Агріком-Інвест" збитків Бориспільському державному лісогосподарському підприємству.

Листом від 19.11.2004 р. N 266 Бориспільським державним лісогосподарським підприємством надано згоду на відведення земельної ділянки в оренду ПП "Агріком-Інвест" загальною площею 9,6500 га лісів під розміщення торгівельно-складських приміщень за рахунок земель Бориспільського державного лісогосподарського підприємства на території Щасливської сільської ради Бориспільського району.

19.11.2004 р. Державним підприємством "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" здійснено розрахунок розміру втрат лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням лісогосподарських угідь з земель Бориспільського державного лісогосподарського підприємства в межах Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області ПП "Агріком-Інвест" під розміщення торгівельно-складських приміщень, що складає 776825,00 грн., який здійснено відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1279 "Про розміри та порядок визначення втрат с/г і п/г виробництва, які підлягають відшкодуванню", який. погоджено з начальником обласного Головного управління земельних ресурсів та затверджений заступником голови Київської обласної державної адміністрації.

24.11.2004 р. представниками Державного підприємства "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" в присутності представників Щасливської сільської ради та Районного відділу земельних ресурсів перенесено в натуру межі земельної ділянки, наданої в оренду ПП "Агріком-Інвест" за рахунок земель Бориспільського державного лісогосподарського підприємства в межах Щасливської сільської ради площею 9,6500 га лісу.

Відповідно до листа Київського державного лісогосподарського об'єднання "Київліс" від 29.11.2004 р. N 04-87/223 ним надано згоду на переведення лісових земель до нелісових при умові вилучення з лісового фонду Бориспільського державного лісогосподарського підприємства.

10.12.2004 р. Державним підприємством "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПП "Агріком-Інвест" під розміщення торгівельно-складських приміщень, на території Щасливської ради Бориспільського району Київської області.

Розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 23.11.2004 р. N 852 "Про надання в оренду земельної ділянки" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду під розміщення торговельно-складських приміщень ПП "Агріком-Інвест", розроблений Державним підприємством "Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" за договором від 10.11.2004 р. N 17992.

На підставі зазначених документів 24.11.2004 р. між Бориспільською РДА та ПП "Агріком-Інвест" укладено договір, за умовами якого Бориспільська РДА надає, а ПП "Агріком-Інвест" приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області площею 9,65 га лісів за рахунок земель державної власності на території Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області.

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що ПП "Агріком-Інвест" сплатило на відшкодування витрат лісогосподарського виробництва 776825,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями: N 12 до Бориспільського районного бюджету на суму у розмірі 116523,75 грн.; N 13 до Щасливської сільської ради на суму у розмірі 466095,00 грн.; N 14 до обласного бюджету на суму у розмірі 194206,25 грн.

Фінансове управління Бориспільської районної державної адміністрації листом від 01.12.2005 р. N 251 підтвердило про надходження від ПП "Агріком-Інвест" коштів на відшкодування втрат лісогосподарського виробництва у розмірі 116523,75 грн.

Щасливська сільська районна Бориспільського району Київської області листом від 22.12.2005 р. N 1190-02-09 підтвердила надходження коштів у розмірі 466095,00 грн.

Таким чином, судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 23.11.2004 р. N 852 "Про надання в оренду земельної ділянки" в повному обсязі відповідає вимогам чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України, дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовано обставини справи та дано їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови господарського суду м. Києва від 28.04.2006 р. та ухвали Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006 р. у справі N 18/5-а не встановлено.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу заступника прокурора Київської області на постанову господарського суду м. Києва від 28.04.2006 р. та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006 р. у справі N 18/5-А залишити без задоволення.

Постанову господарського суду м. Києва від 28.04.2006 р. та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 10.10.2006 р. у справі N 18/5-А залишити без змін.

Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.

 

Судді

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали