ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

18.11.2009 р.

N К-19372/07

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі: головуючої Гончар Л. Я., суддів: Харченка В. В., Чалого С. Я., Кравченко О. О., Бим М. Є. при секретарі: Фурдичко Б. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за касаційною скаргою Закритого акціонерного товариства "Кримнафтогаз" на постанову господарського суду м. Києва від 6 лютого 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2007 року у справі за позовом Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Закритого акціонерного товариства "Кримнафтогаз", Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, про визнання недійсним дозволу на користування надрами, зобов'язання вчинити дії та розірвання угоди, встановила:

Заступник Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України звернувся до суду з позовом до Закритого акціонерного товариства "Кримнафтогаз", Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, про визнання недійсним дозволу на користування надрами, зобов'язання вчинити дії та розірвання угоди.

Заступник Генерального прокурора України свої вимоги обґрунтовував тим, що Державним комітетом природних ресурсів України 18 листопада 2004 року виданий ЗАТ "Кримнафтогаз" спеціальний дозвіл N 2615 на користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки, Слюсарівської ділянки. Того ж дня між Державним комітетом природних ресурсів України та ЗАТ "Кримнафтогаз" укладена угода N 2615 про умови користування нафтогазоносними надрами на геологічне вивчення (у тому числі ДПР) Слюсарівської ділянки. Заступник Генерального прокурора України вважав, що при отриманні спеціального дозволу на користування надрами N 2615 були допущені грубі порушення чинного законодавства та інтересів держави. Заступник Генерального прокурора України просив суд визнати недійсним спеціальний дозвіл на користування надрами N 2615 від 18 листопада 2004 року, зобов'язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України вчинити дії по анулюванню даного спеціального дозволу та розірвати угоду N 2615 про умови користування нафтогазоносними надрами на геологічне вивчення (у тому числі ДПР) Слюсарівської ділянки від 18 листопада 2004 року.

Постановою господарського суду м. Києва від 6 лютого 2007 року позов Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України задоволено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2007 року апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Кримнафтогаз" залишено без задоволення, а постанову господарського суду м. Києва від 6 лютого 2007 року - без змін.

У поданій касаційній скарзі ЗАТ "Кримнафтогаз", з посиланням на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, про відмову в задоволені позову.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.

Оскаржувані судові рішення ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють дійсні права і обов'язки сторін у спірних правовідносинах.

Статті 14 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються в користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, видобування корисних копалин.

Статтею 16 Кодексу України про надра встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.

Як визначено статтею 19 Кодексу України про надра користування надрами можливе лише за наявності спеціального дозволу (ліцензії).

Відповідно до частини 1 ст. 14 Закону України "Про нафту і газ" спеціальні дозволи на користування нафтогазоносними надрами надаються на конкурсних засадах у порядку що визначається кабінетом Міністрів України відповідно до статті 15 цього Закону.

Статтею 80 Закону України "Про Державний бюджету України на 2004 рік" зупинено на 2004 рік дію частини 2 статті 16 Кодексу України про надра, статті 14, 15, 16 та 17 Закону України "Про нафту і газ" (щодо умов надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами), абзацу 8, 10 частини 2 статті 6 Закону України "Про державну геологічну службу України" (щодо надання повноважень та мов надання спеціальних довозів (ліцензій) на користування надрами).

Згідно ст. 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" передбачається, що у 2004 році продаж спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами здійснюється на аукціонах (крім випадків, визначених спеціально уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади), порядок проведення яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Судами попередніх інстанції вірно враховано, що до 1 січня 2004 року був чинним порядок надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування нафтогазоносними надрами на конкурсних засадах, або поза конкуром у визначених законом випадках. Проте, 1 січня 2004 року дія правових норм, які встановлювали вказаний порядок надання спеціальних дозволів (ліцензій), була зупинена. При цьому було встановлено, що спеціальні дозволи продаються на аукціонах, крім випадків, визначених спеціально уповноваженим Кабінетом Міністрів України органом виконавчої влади.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року N 745 спеціально уповноваженим органом виконавчої влади стосовно визначення випадків надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами без проведення аукціонів було визначено Державний комітет природних ресурсів України.

Наказом Державного комітету природних ресурсів України від 25 жовтня 2004 року N 199 затверджений Перелік випадків надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами без проведення аукціонів. Вказаний Перелік набув чинності 17 грудня 2004 року.

Виходячи з наведених норм права та встановлених по справі дійсних обставин, суди дійшли вірного висновку про те, що на момент видачі дозволу ЗАТ "Кримнафтогаз" Перелік випадків надання спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами без проведення аукціонів не набув чинності, а Державний комітет природних ресурсів України видавши 18 листопада 2004 року ЗАТ "Кримнафтогаз" на користування надрами спеціальний дозвіл без проведення аукціону, порушив вимоги чинного законодавства.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про нафту і газ" спеціальні дозволи на користування нафтогазоносними надрами, видані з порушенням встановленого порядку їх отримання, визнаються недійсними в судовому порядку.

Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України, дійшов висновку про те, що судом першої та апеляційної інстанції належним чином з'ясовано обставини справи та дано їм належну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування постанови господарського суду м. Києва від 6 лютого 2007 року та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2007 року не встановлено.

Керуючись наведеним, ст. ст. 223, 224, 230 КАС України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Кримнафтогаз" залишити без задоволення, а постанову господарського суду м. Києва від 6 лютого 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2007 року без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім із підстав, у строки та порядку, визначених ст. ст. 237 - 239 Кодексу адміністративного судочинства України.

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали