ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

31.08.2011 р.

N К-14272/08


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Бившевої Л. І., суддів - Ланченко Л. В., Нечитайла О. М., Пилипчук Н. Г., Федорова М. О., розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової адміністрації у Харківській області та касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великим платниками податків у місті Харкові на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2008 року у справі N 2а-852/08 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ розваг" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові, третя особа - Державна податкова адміністрація у Харківській області, про визнання недійсним рішення, встановила:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Світ розваг" (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові (далі - відповідач) про визнання недійсним рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові про застосування штрафних (фінансових) санкцій N 0000690849 від 25 липня 2007 року в розмірі 1280,00 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року позов задоволено. Визнано недійсним рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові N 0000690849 від 25 липня 2007 року про застосування до ТОВ "Світ розваг" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1280,00 грн.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2008 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року залишено без змін.

В касаційній скарзі СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2008 року і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В касаційній скарзі ДПА у Харківській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2008 року і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У запереченнях на касаційні скарги ТОВ "Світ розваг", посилаючись на те, що рішення судів попередніх інстанції є законними та обґрунтованими, а положення касаційних скарг жодним чином це не спростовують, просить відмовити в задоволенні касаційних скарг та залишити без змін постанову Харківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2008 року.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційних скарг щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційних скарг, дійшла висновку, що касаційні скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

9 липня 2007 року згідно плану перевірок за здійсненням суб'єктами підприємницької діяльності розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на липень 2007 року працівниками ДПА у Харківській області - Тверітнєвим М. В. та Баранніком А. В. на підставі направлень N 12514 та N 12515 від 6 липня 2007 року було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності - господарської одиниці - залу ігрових автоматів, що розташований за адресою: м. Харків, пр-т Свободи, 60-а та належить ТОВ "Світ розваг", за результатами якої було складено акт N 20405095/2300.

Вказаний акт 18 липня 2007 року був переданий СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові та зареєстрований за N 20392043/4900.

В акті перевірки було встановлено порушення позивачем пунктів 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що мало вираз у непроведенні розрахункових операцій на суму 256,00 грн. при наданні послуг з гри на гральних автоматах через реєстратор розрахункових операцій та невидачі розрахункового документу на вказану суму.

25 липня 2007 року СДПІ по роботі з ВПП у м. Харкові прийняла рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій N 0000690849, яким на підставі пункту 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до позивача було застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1280,00 грн.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач в своїй діяльності використовує гральний автомат, який обладнаний купюроприймачем, надання права на гру відбувається без участі представника позивача через купюроприймач, гральний автомат виступає як суб'єкт надання цього права, але не може самостійно заповнювати розрахункові книжки та видавати розрахункові документи, а оператор (обслуговуючий персонал) не може впливати на процес надання послуги й виключений з нього. Також судові рішення мотивовані відсутністю розроблених запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють, станом на момент виникнення спірних правовідносин, у зв'язку з чим у позивача відсутня можливість реєстрації розрахункових операцій при наданні послуг та реєстрації кількості наданих послуг.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Згідно статті 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.

Відповідно до абзацу 1 статті 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року N 121 "Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Пунктом 6 додатка до згаданої постанови встановлено, що до 31 грудня 2006 року всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Опрацювання зазначеного технічного рішення було завершено прийняттям наказу Державної податкової адміністрації України від 1 липня 2008 року N 430 "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), яким до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.

Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було реєстратора розрахункових операцій, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а тому у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання приписів Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" щодо використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.

Зазначений факт виключає висновок про вчинення правопорушення суб'єктом господарювання, у зв'язку з чим суди попередніх інстанцій обґрунтовано визначилися з відсутністю правових підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про безпідставність застосування до ТОВ "Світ розваг" штрафних (фінансових) санкцій на суму 1280,00 грн. спірним рішенням.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові та касаційна скарга Державної податкової адміністрації у Харківській області підлягають залишенню без задоволення, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2008 року підлягають залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія ухвалила:

Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові та касаційну скаргу Державної податкової адміністрації у Харківській області залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 8 травня 2008 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2008 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

Л. І. Бившева

Судді:

Л. В. Ланченко

 

О. М. Нечитайло

 

Н. Г. Пилипчук

 

М. О. Федоров





 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали