ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

18.02.2009 р.

N 1/61

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: головуючого, судді - Кравчука Г. А., суддів: Мачульського Г. М., Шаргала В. І., за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_2, дов. N 3727 від 11.11.2008 р., відповідача - Кіщука М. П., дов. N 538 від 16.02.2009 р., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.2008 р. у справі N 1/61 господарського суду Чернівецької області за позовом ОСОБА_1 до Підприємства "Колективне проектно-кошторисне бюро побуту" про визнання недійсними зборів засновників, встановив:

ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Чернівецької області з позовом до Підприємства "Колективне проектно-кошторисне бюро побуту" та просив визнати недійсним рішення загальних зборів засновників підприємства від 19 - 20 березня 2008 року про виключення позивача зі складу засновників.

Рішенням господарського суду Чернівецької області від 13.10.2008 року (суддя Желік Б. Є.) позов задоволений, рішення загальних зборів засновників підприємства від 19 - 20 березня 2008 року в частині виключення позивача зі складу засновників визнане недійсним.

Судове рішення мотивоване тим, що зазначена в спірному рішенні зборів підстава - виключення учасника колективного підприємства за невиконання або неналежне виконання ним своїх обов'язків чинним законодавством не передбачена, оскільки дія ст. ст. 135, 151 Цивільного кодексу України та ст. ст. 56, 77 Закону України "Про господарські товариства" не розповсюджується на колективне підприємство. Чинний Статут підприємства також не передбачає такої підстави.

За апеляційною скаргою Підприємства "Колективне проектно-кошторисне бюро побуту" судове рішення переглянуте в апеляційному порядку і постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.2008 року (судді: Бонк Т. Б., Бойко С. М., Марко Р. І.) скасоване, в позові відмовлено.

Постанова мотивована тим, що відповідно до п. 1.2 Статуту підприємства його діяльність регламентується цим Статутом, Законом України "Про господарські товариства", Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, тому колективне підприємство є господарським товариством. ОСОБА_1 своїми діями (бездіяльністю) перешкоджає досягненню цілей товариства; збори, на яких рішення про його виключення прийняте більшістю голосів, були повноважними.

Не погоджуючись з прийнятою у справі постановою, ОСОБА_1 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 128 Цивільного кодексу України, ст. 72 Закону України "Про господарські товариства", просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі. Скаржник стверджує, що відповідач - Підприємство "Колективне проектно-кошторисне бюро побуту" за своєю організаційно-правовою формою є саме колективним підприємством, що підтверджується довідкою ЄДРПОУ, тому на підприємство не розповсюджуються застосовані апеляційним господарським судом норми законодавства.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції - без зміни, як таку, що відповідає обставинам справи та чинному законодавству.

Заслухавши в судовому пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права до встановлених обставин, судова колегія Вищого господарського суду вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до п. 1.3 Статуту Підприємства "Колективне проектно-кошторисне бюро побуту" та Протоколу загальних зборів засновників від 25.10.2007 року засновниками підприємства є:

- ОСОБА_3 - 17 % (частки в статутному фонді та відповідний % голосів);

- ОСОБА_4 - 27 % (частки в статутному фонді та відповідний % голосів);

- ОСОБА_5 - 48 % (частки в статутному фонді та відповідний % голосів);

- ОСОБА_1 - 8 % (частки в статутному фонді та відповідний % голосів).

Відповідно до п. 1.2 Статуту підприємства його діяльність регламентується цим Статутом, Законом України "Про господарські товариства", Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, тому з урахуванням вищенаведених положень Статуту про склад його засновників та визначенням їх часток в статутному фонді, господарські суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що підприємство є фактично господарським товариством, а відтак спір у даній справі підвідомчий господарському суду (п. 4 ст. 12 ГПК України).

Господарськими судами також встановлено, що збори засновників, які відбулися 19.03.2008 року є фактично продовженням зборів від 17.03.2008 року. До порядку денного цих зборів включені питання про збільшення статутного фонду шляхом внесення додаткових коштів та виключення ОСОБА_1 з засновників підприємства з причин неучасті останнього в цих зборах. Правомочність зборів встановлена судом і не оспорюється.

Статтею 64 Закону України "Про господарські товариства" передбачена можливість виключення з товариства учасника, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.

При вирішенні категорії спорів, пов'язаних з виключенням учасника з господарського товариства суди повинні з'ясувати всі обставини, пов'язані з виключенням учасника з товариства, дати оцінку його поведінці, встановити наявність негативних для товариства наслідків у зв'язку з діями (бездіяльністю) учасника. Якщо негативні наслідки ще не настали, потрібно правильно визначити вірогідність їх настання. Необхідно визначити причинний зв'язок між діями (бездіяльністю) учасника товариства та негативними наслідками для товариства, а також з'ясувати мотиви поведінки учасника, форму вини тощо. Разом з тим, судам необхідно досліджувати обставини щодо систематичності невиконання учасником товариства своїх обов'язків.

Як зазначалося вище, господарськими судами встановлено, що ОСОБА_1 належить лише 8 % статутного фонду товариства, що становить 8 % голосів, тобто навіть неучасть останнього у зборах не впливає на правомочність цих зборів та не перешкоджає вирішенню питань товариства на зборах. Поряд з цим, при збільшенні статутного фонду передбачалося внесення ОСОБА_1 коштів в сумі 24000 грн., у разі ж виходу ОСОБА_1 зі складу засновників підприємства йому пропонувалася виплата в сумі 75000 грн.

Разом з тим, як правильно відзначив суд першої інстанції, Статутом підприємства не передбачено можливості виключення його засновника у зв'язку з неналежним виконанням ним своїх обов'язків, оскільки участь засновника у загальних зборах відповідно до п. 4.1 Статуту є його правом, не обов'язком.

Таким чином судами не встановлено систематичного невиконання позивачем своїх обов'язків учасника товариства, також не встановлено причинного зв'язку між діями (бездіяльністю) учасника товариства та негативними наслідками для товариства.

А відтак, судом першої інстанції фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження матеріалів справи, висновки суду відповідають цим обставинам і їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, тому оскаржена постанова підлягає скасуванню, а рішення суду першої інстанції залишенню в силі.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 26.11.2008 р. у справі 1/61 скасувати.

Рішення господарського суду Чернівецької області від 13.10.2008 р. у цій же справі залишити в силі.

 

Головуючий, суддя

Г. А. Кравчук

Суддя

Г. М. Мачульський

Суддя

В. І. Шаргало

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали