ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

26.04.2011 р.

N К-29308/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: головуючого - Загороднього А. Ф., суддів: Білуги С. В., Гаманка О. І., Заїки М. М., Співака В. І. та секретаря - Тоцького Д. О., за участю: представника позивача - Цирулевської М. В., представника Державної податкової адміністрації України - Кипиченка С. П., представника Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва - Кавунця В. В., розглянувши в судовому засіданні касаційні скарги Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації України в м. Києві та Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2009 у справі за позовом ОСОБА_7 до Державної податкової адміністрації України, треті особи - Державна податкова адміністрація України в м. Києві, Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва, про визнання незаконним і скасування наказу про звільнення та поновлення на посаді, встановила:

У січні 2008 року ОСОБА_7 звернувся до суду з позовом до Державної податкової адміністрації України, треті особи - Державна податкова адміністрація України в м. Києві, Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва про визнання незаконним і скасування наказу про звільнення та поновлення його на посаді.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.03.2009 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_7 відмовлено повністю.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2009 скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено повністю. Визнано незаконним та скасовано наказ Державної податкової адміністрації України N 2010 від 10.11.2008 року "Про звільнення з посади ОСОБА_7" та поновлено позивача на посаді начальника головного відділу податкової міліції, першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва з 10.11.2008 року.

На зазначене рішення суду апеляційної інстанції Державна податкова адміністрація України, Державна податкова адміністрація України в м. Києві та Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва подали касаційні скарги, в яких посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, ставлять питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів, перевіривши доводи касаційної скарги та заперечення на неї, рішення судів щодо правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, не вбачає порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті рішення, і тому вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін, з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_7 проходив службу на посаді начальника головного відділу податкової міліції - першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва. Наказом Державної податкової адміністрації України N 676 від 28.10.2008 року на ОСОБА_7 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за неналежну організацію роботи, що призвело до незадовільних результатів з відкриття тяжких та особливо тяжких злочинів у сфері оподаткування, в тому числі за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах та відшкодування завданих державі збитків щодо порушених кримінальних справ.

Наказом Державної податкової адміністрації України N 2010 від 10.11.2008 року ОСОБА_7 було звільнено з посади начальника головного відділу податкової міліції - першого заступника начальника Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва. Підставою для винесення зазначеного наказу є наказ ДПА у м. Києві N 663 від 07.11.2008 року "Про результати службового розслідування". Згідно висновку службового розслідування, порушення вимог статті 97 Кримінально-процесуального кодексу України та Інструкції про порядок приймання, реєстрації, обліку та розгляду в підрозділах податкової міліції заяв, повідомлень та іншої інформації про злочини, сталися у зв'язку з неналежним виконанням своїх службових обов'язків першим заступником начальника головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва - ОСОБА_4, начальником відділу боротьби з незаконним обігом податкових товарів - ОСОБА_5, оперуповноваженим цього відділу - ОСОБА_6 та відсутністю контролю за роботою підлеглих працівників з боку начальника головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва - ОСОБА_7.

Статтею 5 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" від 22.02.2006 року N 3460 передбачено, що за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Відповідно до статті 12 зазначеного Закону на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: усне зауваження; зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну посадову відповідність; звільнення з посади; пониження в спеціальному званні на один ступінь; звільнення з органів внутрішніх справ.

Порядок накладення дисциплінарного стягнення встановлений статтею 14 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України", який визначає, що з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування. Перед накладенням дисциплінарного стягнення начальник або особа, яка проводить службове розслідування, повинні зажадати від порушника надання письмового пояснення. У разі притягнення до дисциплінарної відповідальності осіб рядового і начальницького складу, які мають дисциплінарне стягнення і знову допустили порушення службової дисципліни, дисциплінарне стягнення, що накладається, має бути більш суворим, ніж попереднє.

Колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов до вірного висновку про те, що при винесенні Державною податковою адміністрацією України оскаржуваного наказу про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення було порушено порядок накладення дисциплінарного стягнення, оскільки відповідачем письмові пояснення у позивача, як це передбачено статтею 14 Закону України "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України", не відбиралися та не вчинялися дії щодо повідомлення позивача про проведення службового розслідування. При цьому лист головного відділу податкової міліції Державної податкової адміністрації у м. Києві від 29.10.2008 року N 4448-7-26-1215, яким позивачу було запропоновано прибути до відділу зонального контролю Управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у м. Києві для надання пояснень щодо службового розслідування, не є належним доказом, оскільки з 29.10.2008 року по 18.11.2008 року позивач перебував на стаціонарному лікуванні, що підтверджується листками непрацездатності від 07.11.2008 року, від 12.11.2008 року та копією листка про звільнення від службових обов'язків через тимчасову непрацездатність від 12.11.2008 року.

Статтею 18 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, яка регулює питання виконання та зняття дисциплінарних стягнень, передбачено, що дисциплінарне стягнення виконується негайно, але не пізніше місяця з дня його накладення, не враховуючи періоду перебування особи рядового або начальницького складу у відпустці, відрядженні або її тимчасової непрацездатності. Після закінчення цього строку дисциплінарне стягнення не виконується.

Такі дисциплінарні стягнення, як звільнення з посади та звільнення з органів внутрішніх справ, накладені на осіб рядового і начальницького складу, які тимчасово непрацездатні або перебувають у відпустці, відрядженні, виконуються після їх прибуття до місця проходження служби.

Отже, колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, поновивши позивача на роботі, з огляду на те, що звільнення ОСОБА_7 було проведено незаконно, оскільки в день прийняття оскаржуваного наказу про застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення, позивач перебував на стаціонарному лікуванні, а також з огляду на те, що при винесенні Державною податковою адміністрацією України оскаржуваного наказу N 2010 від 10.11.2008 року "Про звільнення з посади ОСОБА_7" було порушено порядок накладення дисциплінарного стягнення, і відповідно, суд апеляційної інстанції правомірно скасував зазначений наказ.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційні скарги Державної податкової адміністрації України, Державної податкової адміністрації України в м. Києві та Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2009 у справі за позовом ОСОБА_7 до Державної податкової адміністрації України, треті особи - Державна податкова адміністрація України в м. Києві, Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва про визнання незаконним і скасування наказу про звільнення та поновлення на посаді - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

 

Головуючий

А. Ф. Загородній

Судді:

С. В. Білуга

 

О. І. Гаманко

 

М. М. Заїка

 

В. І. Співак

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали