КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

21.04.2011 р. 

Справа N 11/425

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого - судді Федотова І. В., суддів - Бабенка К. А. та Ісаєнко Ю. А., розглянувши в порядку письмового провадження, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України на постанову Окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання незаконним нормативно-правових актів в частині, встановила:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач) про визнання незаконними:

- абзацу четвертого п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (в редакції постанови N 45 від 13.02.2008 р.), в частині визначення середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії при призначенні пенсій особам, які звільнені із служби в 2008 - 2009 роках, шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців;

- пункту 1 Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2003 р. N 426 (в редакції постанови N 148 від 05.03.2008 р.) в частині обмеження права військовослужбовців на пільги, компенсації і гарантії, на які вони мають право згідно із законами України, щодо знижки плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична та теплова енергія тощо) розміром їх середньомісячного сукупного доходу за попередні шість місяців, який разом з розміром наданих пільг у грошовому еквіваленті не повинен перевищувати величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 грудня 2009 року (Постанова N 11/425) позов задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, апеляційний розгляд справи відбувається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 2 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Задовольняючи вимоги позову, суд першої інстанції виходив з наступного.

Рішенням Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р. визнано неконституційними окремі положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", а саме положення статті 67 розділу I, пунктів 2 - 4, 6 - 8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22, 24 - 34, підпунктів 1 - 6, 8 - 12 пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення".

Так визнано неконституційними внесення змін до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині виключення слів "за останньою штатною посадою перед звільненням" та доповненням словами "та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України"; до п. 5 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей", в частині доповнення абзацу про умови надання пільг військовослужбовцям.

У зв'язку з зазначеними змінами, Кабінет Міністрів України (далі - КМУ) постановами N 45 від 13.02.2008 р., N 148 від 05.03.2008 р., вніс відповідні зміни до постанов КМУ, відповідно,N 393 від 17.07.2005 р. пункту 7 та N 426 від 31.03.2003 р. пункту 1, щодо порядку обчислення вислуги років і призначення пенсії військовослужбовцям та встановлення механізму надання відповідних пільг.

Зазначені зміни, суд першої інстанції визнав такими, що суперечать положенням чинного законодавства, є фактичним застосуванням положень закону, що визнані неконституційними у встановленому порядку і визнав обмеженням реалізації права військовослужбовців гарантованого законом.

Разом з тим, з даним висновком суду першої інстанції судова колегія не може погодитися з наступних підстав.

Відповідно до пп. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законність оскаржуваних нормативних актів має перевірятися судом на час їх видання.

Як вбачається з матеріалів справи, постанови КМУ N 45 від 13.02.2008 р. та N 148 від 05.03.2008 р., якими внесено оскаржувані позивачем зміни до п. 7 постанови КМУ N 393 від 17.07.2005 р. та п. 1 постанови КМУ N 426 від 31.03.2003 р., були винесені у межах повноважень КМУ та відповідно до ст. 43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 5 ст. 12 ЗУ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Посилання суду першої інстанції, як на підставу визнання незаконними вищезазначених оскаржуваних пунктів постанов КМУ, на Рішення Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., судова колегія вважає необґрунтованим, оскільки на час прийняття таких змін, будь-яких рішень, в тому числі і вищевказаного Конституційного Суду України, прийнято не було і вони були чинними.

Таким чином, обґрунтовуючи задоволення позовних вимог положенням закону, що визнаний неконституційними нормативним актом який був відсутній на час прийняття оскаржуваних змін, суд першої інстанції порушив норми матеріального права що призвело до неправильного вирішення справи, що, відповідно до ч. 4 ст. 202 КАС України, є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що повноваження суду, у разі задоволення адміністративного позову, викладені у ч. 2 ст. 162 КАС України, яка, крім інших, передбачає можливість визнання протиправними, рішення суб'єкта владних повноважень, а не незаконними, як помилково зазначив в постанові суд першої інстанції.

На підставі вищевикладеного, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, та підтверджені в ході апеляційного провадження, через що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням рішення про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів, постановила:

Апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.2009 року (Постанова N 11/425) - скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання незаконним нормативно-правових актів в частині.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлено 25.04.2011 р.

 

Головуючий, суддя:

І. В. Федотов

Судді:

К. А. Бабенко

 

Ю. А. Ісаєнко

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали