ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 31 жовтня 2011 року

Верховний Суд України у складі: головуючого - Панталієнка П. В., суддів: Балюка М. І., Барбари В. П., Берднік І. С., Вус С. М., Глоса Л. Ф., Гошовської Т. В., Гриціва М. І., Гуля В. С., Гуменюка В. І., Ємця А. А., Канигіної Г. В., Кліменко М. Р., Ковтюк Є. І., Короткевича М. Є., Коротких О. А., Косарєва В. І., Кривенди О. В., Кривенка В. В., Кузьменко О. Т., Лященко Н. П., Маринченка В. Л., Онопенка В. В., Охрімчук Л. І., Патрюка М. В., Пивовара В. Ф., Пилипчука П. П., Потильчака О. І., Пошви Б. М., Редьки А. І., Сеніна Ю. Л., Скотаря А. М., Таран Т. С., Терлецького О. О., Тітова Ю. Г., Шицького І. Б., Яреми А. Г., розглянувши справу за скаргою ОСОБА_38 на неправомірні дії Генерального прокурора України, встановив:

У березні 2004 року ОСОБА_38 звернулася до Печерського районного суду м. Києва зі скаргою на неправомірні дії Генерального прокурора України.

Указувала, що Генеральним прокурором України не було розглянуто її скарги від 9 липня, 15 жовтня та 3 грудня 2003 року на дії прокурора Кіровоградської області щодо неналежного розслідування кримінальної справи за фактом смерті її сина ОСОБА_39 та відсутності належного контролю за ефективністю розслідування. У зв'язку з цим просила визнати незаконними дії Генерального прокурора України та зобов'язати його прийняти відповідне рішення.

Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 23 квітня 2004 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду м. Києва від 13 серпня 2004 року, у задоволенні скарги ОСОБА_38 було відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10 жовтня 2007 року рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишено без змін.

Не погоджуючись із вищезазначеними судовими рішеннями, ОСОБА_38 звернулася із заявою про їх перегляд Верховним Судом України з підстави, передбаченої пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС). На обґрунтування заяви вона додала копію рішення Європейського суду з прав людини (далі - Суд) від 13 січня 2011 року N 10919/05 у справі "ОСОБА_39 та інші проти України" (Рішення).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши викладені в заяві доводи, а також враховуючи значене вище рішення Суду, Верховний Суд України вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Ухвалюючи свої рішення, суди виходили з того, що Генеральна прокуратура України, направляючи скарги ОСОБА_38 на розгляд до прокуратури Кіровоградської області, діяла в межах Закону України від 5 листопада 1991 року N 1789-XII "Про прокуратуру" та Закону України від 2 жовтня 1996 року N 393/96-ВР "Про звернення громадян". На всі звернення ОСОБА_38 належними органами та у строки, передбачені законом, надавалися вичерпні відповіді про хід та результати розслідування кримінальної справи. Факту бездіяльності по розгляду звернень заявниці не виявлено.

Натомість Суд у рішенні від 13 січня 2011 року (Рішення) встановив порушення Україною статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року N ETS N 005 (далі - Конвенція) у зв'язку зі смертю ОСОБА_39, а також у зв'язку з непроведенням державними органами ефективного розслідування обставин смерті ОСОБА_39, статті 3 цієї ж Конвенції з огляду на нелюдське поводження з ОСОБА_39.

При цьому Суд неодноразово наголосив на обов'язку держави гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені у Конвенції, будь-яку форму ефективного розслідування та, зокрема, вказав, що розслідування має бути ретельним, безстороннім і сумлінним.

На думку Верховного Суду України, зазначене рішення Суду, яким встановлено порушення Україною міжнародних зобов'язань - статей 2, 3 Конвенції, є підставою для задоволення заяви ОСОБА_38.

Так, відповідно до частини першої статті 243 КАС суд задовольняє заяву у разі наявності однієї з підстав, передбачених статтею 237 цього Кодексу.

Пунктом 2 частини першої статті 237 КАС встановлено, що заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах може бути подана з підстави встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС у разі якщо судове рішення у справі переглядається з підстави, визначеної пунктом 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, суд скасовує оскаржуване рішення повністю або частково і направляє справу на новий розгляд до суду, який виніс оскаржуване рішення.

Враховуючи те, що Суд установив порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні цієї справи, то усі ухвалені судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Керуючись статтями 241, 242, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд України постановив:

Заяву ОСОБА_38 задовольнити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 10 жовтня 2007 року, ухвалу апеляційного суду м. Києва від 13 серпня 2004 року, рішення Печерського районного суду м. Києва від 23 квітня 2004 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 2 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий

П. В. Панталієнко

Судді:

М. І. Балюк

 

В. П. Барбара

 

І. С. Берднік

 

Л. Ф. Глос

 

М. І. Гриців

 

С. М. Вус

 

Т. В. Гошовська

 

В. С. Гуль

 

В. І. Гуменюк

 

Г. В. Канигіна

 

А. А. Ємець

 

М. Р. Кліменко

 

Є. І. Ковтюк

 

М. Є. Короткевич

 

О. А. Коротких

 

В. І. Косарєв

 

О. В. Кривенда

 

В. В. Кривенко

 

О. Т. Кузьменко

 

Н. П. Лященко

 

В. Л. Маринченко

 

Л. І. Охрімчук

 

В. В. Онопенко

 

М. В. Патрюк

 

В. Ф. Пивовар

 

О. І. Потильчак

 

П. П. Пилипчук

 

Б. М. Пошва

 

А. І. Редька

 

Ю. Л. Сенін

 

А. М. Скотарь

 

Т. С. Таран

 

О. О. Терлецький

 

Ю. Г. Тітов

 

І. Б. Шицький

 

А. Г. Ярема

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали