ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ПОСТАНОВА

15.07.2011 р.

N 2а-5059/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії: головуючого - судді Шрамко Ю. Т., суддів - Скочок Т. О., Шарпакової В. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання незаконними пунктів 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", зобов'язання вчинити дії (за участю представників сторін: від позивача - не прибув (клопотання про розгляд справи за його відсутності); від відповідача - ОСОБА_3, довіреність N 9.1-22/335 від 21.06.2011 р.), встановив:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Кабінету Міністрів України (далі - Відповідач) з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконними пункти 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін допостанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, від 13.02.2008 року N 45, зобов'язати Кабінет Міністрів України привести пункт 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393, від 13.02.2008 року N 45 до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.92 року N 2262.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 06.05.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 14.06.2011 р. поновлено Позивачу пропущений строк звернення до адміністративного суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду від 14.06.2011 р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду колегією суддів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач, прийнявши оскаржувану постанову, вийшов за межі своїх повноважень, що призвело до порушення права Позивача на перерахунок пенсії. На думку Позивача, оскаржувана постанова не відповідає вимогам частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки, положення вказаної статті не ставлять в залежність реалізацію права на перерахунок пенсії від рішення Кабінету Міністрів України та, що оскаржувані положення спірної постанови звужують (обмежують) підстави для перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби.

Представник Відповідача надала письмові заперечення проти позову, у яких зазначила, що позовні вимоги є необгрунтованими в силу того, що оскаржувані Позивачем положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідають вимогам чинного законодавства України, і, зокрема, вимогам частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вказана Постанова Кабінету Міністрів України видана в межах повноважень Кабінету Міністрів України, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Також представник Відповідача у наданих запереченнях звертала увагу суду на те, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.02.2010 року у справі N 2а-15344/09/2670 за позовом ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.03.2011 р. відмовлено у задоволенні позову про скасування пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У судове засідання 11.07.2011 р. не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання Позивач, в матеріалах справи наявна заява позивача про розгляд справи без його участі.

Відповідно до положень частини шостої ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. ст. 41, 122, 128 КАС України, суд дійшов до висновку про розгляд справи у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (Урядовий кур'єр від 20.02.2008 р., N 33, далі - Порядок), визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, МНС, Мінтрансзв'язку, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПА, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, Державний департамент з питань виконання покарань (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно дочастини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

З матеріалів справи вбачається, що Позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугу років (пенсійне посвідчення серії ААБ N 602421, довідка Пенсійного фонду України з автоматизованої системи розрахунку пенсії за вислугу років від 27.01.2011 р.) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право на оскарження нормативного акту як суб'єкт правовідносин, у яких застосовано оскаржуваний нормативно-правовий акт.

Вирішуючи даний спір, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до статті 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Статтею 53 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 21 грудня 2006 року N 514-V (чинного на момент видання спірної постанови) встановлено, що Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції та законів України видає постанови і розпорядження, обов'язкові для виконання (частина перша). Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України (частина друга).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N 2262-XII (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон N 2262-XII).

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону N 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто вказаною статтею передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Водночас Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року N 2011-XII (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон N 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі. Статтею 9 Закону N 2011-XII визначено склад грошового забезпечення (частина перша) та встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (абзац перший частини четвертої), порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (абзац другий частини четвертої). Таким чином, Кабінету Міністрів України наділений повноваженням встановлювати розмір грошового забезпечення.

Аналіз положень частини третьої статті 63 Закону N 2262-XII у їх системному зв'язку з частиною четвертою статті 9 Закону N 2011-XII дає підстави дійти висновку, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій, яке, в свою чергу, настає у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, про що Кабінет Міністрів України приймає рішення (постанову), як це передбачено статтею 9 Закону N 2011-XII, або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Окрім цього, перерахунок здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як уже зазначалось, пунктом 1 Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підстави та умови для перерахунку пенсії, визначені в пунктах 1,2 Порядку відповідають підставам та умовам, встановленим частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (зокрема, і оскаржувані положенняпунктів 1, 2 вказаного Порядку), прийнятий Кабінетом Міністрів України в межах повноважень, у спосіб, що передбачений чинним законодавством, оскаржувані положення пунктів 1, 2 вказаного Порядку не суперечать Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в силу чого, відсутні підстави для визнання незаконними пунктів 1, 2 вказаного Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, тому, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 69 - 71, 94, 97, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва постановив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Головуючий, Суддя

Ю. Т. Шрамко

Судді:

Т. О. Скочок

 

В. В. Шарпакова

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали