ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

11.01.2012 р.

Справа N 11/5009/3746/11

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів: Дунаєвської Н. Г. - головуючого, Мележик Н. І., Подоляк О. А., розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 на рішення господарського суду Запорізької області від 09.11.2011 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 09.11.2011 року у справі N 11/5009/3746/11 господарського суду Запорізької області за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 до Управління житлового господарства Запорізької міської ради (за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1) Комунального підприємства "Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання N 2", 2) Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2), про визнання незаконними результатів конкурсу, рішення тендерної комісії, договору оренди (за участю представників: позивача - не з'явились; відповідача - не з'явились; третіх осіб - 1) не з'явились; 2) не з'явились), встановив:

В липні 2011 року Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Управління житлового господарства Запорізької міської ради про визнання результатів конкурсу на право оренди об'єктів права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, а саме кімнати N 5 та частини коридору N 1 частини нежитлового приміщення N 1 цокольного поверху, загальною площею 20,2 кв. м та 1,8 кв. м розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Жуковського 44-б, який відбувся 18.05.2011 року незаконними; визнання рішення тендерної комісії від 18.05.2011 року незаконним; визнання недійсним договору оренди об'єкта права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, а саме, договір оренди кімнати N 5 та частини коридору N 1 частини нежитлового приміщення N 1 цокольного поверху, загальною площею 20,2 кв. м та 1,8 кв. м за вказаною вище адресою, укладеного управлінням житлового господарства Запорізької міської ради з переможцем конкурсу ОСОБА_2.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 05.09.2011 року (суддя Гончаренко С. А.), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 09.11.2011 року (судді: Геза Т. Д., Азарова З. П., Малашкевич С. А.), в позові відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1. звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування господарськими судами першої й апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до наказу управління житлового господарства від 14.04.2011 р. N 44 "Про проведення конкурсу" виконавчим комітетом Запорізької міської ради оголошено про проведення конкурсу з надання в оренду нежилих приміщень, зокрема, кімнати N 5 та частини коридору N 1 частини нежитлового приміщення N 1 цокольного поверху, загальною площею 20,2 м2, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 44-б, строком на 2 роки 11 місяців. Дане приміщення є об'єктом права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, що перебуває у господарському віданні комунального підприємства "ВРЕЖО N 2". Організатор конкурсу - управління житлового господарства Запорізької міської ради. Конкурс призначено на 18.05.2011 року о 11:00 год., кінцевий термін прийому документів 13.05.2011 року з 10:00 до 13:00 год. Останнім днем подачі пропозицій по використанню нежитлового приміщення встановлено 18 травня 2011 року з 09:00 до 10:00 за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 264, каб. 11.

18.05.2011 року зареєстровано 2 особи - учасника, зокрема СПД ФО ОСОБА_1 та підприємець ОСОБА_2, які подали для участі у конкурсі пакет документів.

Пунктом 1.2 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, розробленого відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду державного та комунального майна", "Про державний бюджет України на 2009 рік", Цивільного та Господарського кодексів та затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 23.12.2009 року N 42 (далі - Положення), визначено, що метою конкурсу є встановлення суб'єкта, який запропонує найбільший розмір орендної плати та найбільш вигідні умови сприяння соціально-економічному та культурному розвитку міста.

Відповідно до протоколу N 6 засідання конкурсної комісії з питань передачі на конкурсних засадах нежилого приміщення, загальною площею 20,2 кв. м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 44-б, конкурс відбувся 18.05.2011 року.

Переможцем конкурсу визначено підприємця ОСОБА_2, як такого, що запропонував найбільший розмір орендної плати (35 % орендної ставки) у порівнянні з іншим учасником конкурсу СПД ФО ОСОБА_3. (30 % орендної ставки).

23.05.2011 року, на виконання п. 7.1 Положення, між КП "ВРЕЖО N 2" та підприємцем ОСОБА_2 укладено угоду про виконання зобов'язань.

Посилаючись на порушення управлінням житлового господарства Запорізької міської ради при проведенні конкурсу вимог Закону України "Про оренду державного та комунального майна" і Порядку про проведення конкурсу на право оренди державного майна, позивач просив визнати незаконними результати конкурсу, рішення тендерної комісії, визнати договір оренди недійсним.

Частиною 2 статті 2 Закону "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що державну політику у сфері оренди щодо майна, яке перебуває в комунальній власності здійснюють органи місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 19 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень районних і обласних рад віднесено вирішення питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад.

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що за ініціативою фізичних або юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною 3 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" при наявності двох і більше заяв, орендодавець оголошує конкурс на право оренди. Порядок проведення конкурсу визначається, зокрема, органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності (п. 6 ст. 9 Закону).

На виконання приписів Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розроблено Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна, затверджений наказом Фонду державного майна України від 13.10.2004 року N 2149 (далі - Порядок), який діяв на дату проведення конкурсу.

23.12.2009 року Запорізькою міською радою прийнято рішення N 41 "Про затвердження Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя".

Разом з тим, при вирішенні вищезазначеного спору про визнання незаконними результатів конкурсу та рішення тендерної комісії судами попередніх інстанцій не досліджено питання щодо відповідності порядку призначення спірного конкурсу вимогам чинного законодавства та додержання процедури прийняття рішення про визнання переможця конкурсу.

Так, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд, з висновками якого погодилась апеляційна інстанція, виходив з того, що при проведенні конкурсу відповідачем не порушені норми законодавства України щодо порядку його оголошення та проведення, а позивачем не доведено факту порушення його прав при неприйнятті участі у конкурсі.

Проте зазначений висновок зроблено судами попередніх інстанцій без всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно з розділом 2 Положення про порядок проведення конкурсів на право оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя, проведення конкурсів на право оренди об'єктів комунальної власності здійснюється постійно діючою конкурсною комісією, до прав та обов'язків якої віднесено: визначення дати проведення та умов конкурсу; визначення строку оренди майна; встановлення розміру реєстраційного внеску конкурсантів за участь у конкурсі в межах, передбачених п. 4.5 Положення; прийняття рішення щодо допуску особи до участі у конкурсі; розгляд та аналіз пропозицій учасників конкурсу; визначення переможця конкурсу; та інше.

Пунктом 3.3 Положення встановлено, що підставою для оголошення конкурсу є надходження заяв про оренду майна від двох або більше суб'єктів, а також ініціатива орендодавців, балансоутримувачів комунального майна або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 3.4 Положення, оголошення конкурсу здійснюється шляхом оприлюднення інформації про проведення конкурсу, яка публікується у офіційних засобах масової інформації Запорізької міської ради - газеті "Запорізька Січ" та на WEB-сайті міської ради. Інформація повинна містити відомості про: об'єкт, на право оренди якого оголошено конкурс; розмір реєстраційного внеску за участь у конкурсі; дату проведення конкурсу; кінцевий термін прийняття заяв та матеріалів, передбачених умовами конкурсу; відомості про організатора конкурсу (п. 3.5 Положення).

Крім цього, згідно п. 4.7 Положення, зацікавленим в участі у конкурсі особам організатором конкурсу видається інформаційний пакет, що містить, зокрема, інформацію про умови проведення конкурсу; дату проведення конкурсу та кінцеві терміни прийняття документів, які передбачені умова конкурсу; викопіювання нежитлового приміщення, будівлі, споруди; та інше.

Також, умовами п. 4.9 Положення передбачено, що особа допускається до участі у конкурсі виключно за умови подання відповідної заяви, сплати реєстраційного внеску та подання матеріалів на виконання конкурсу.

Втім, при прийнятті рішення господарськими судами не досліджено відповідність вимогам чинного законодавства додержання порядку процедури при оголошенні конкурсу, процедури проведення конкурсу, прийняття конкурсних пропозицій та надання відповідної інформації учасникам конкурсу.

Також, місцевим та апеляційним господарськими судами у визначеному законом порядку належним чином не перевірено чи відповідає вимогам законодавства викладена інформація в оголошенні про проведення конкурсу, оскільки, в матеріалах справи воно відсутнє.

З огляду на те, що вказані обставини не були належним чином перевірені при вирішенні господарського спору, належна правова оцінка їм не надавалась, колегія суддів зазначає, що спір розглянутий судом не в повному обсязі, що є порушенням принципу всебічного, повного й об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності та призвело до прийняття незаконних та необґрунтованих рішення та постанови.

З урахуванням викладеного, висновки судів першої й апеляційної інстанцій щодо безпідставності позовних вимог є передчасними.

Відповідно до вимог статті 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, які не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

В зв'язку з зазначеним, ухвалені у справі рішення та постанова господарських судів не можуть вважатися законними та обґрунтованими, тому підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи суду необхідно врахувати наведене, всебічно, повно, об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, надати об'єктивну оцінку доказам, які мають юридичне значення для її розгляду, правильно застосувати норми матеріального права, які регулюють спірні відносини та вирішити спір відповідно до вимог закону.

Керуючись ст. ст. 1115 - 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України постановив:

Касаційну скаргу Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення господарського суду Запорізької області від 05.09.2011 року та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 09.11.2011 року у справі N 11/5009/3746/11 скасувати.

Справу передати на новий розгляд до господарського суду Запорізької області в іншому складі суду.

 

Головуючий, суддя

Н. Г. Дунаєвська

Судді:

Н. І. Мележик

 

О. А. Подоляк

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали