ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

УХВАЛА

19.01.2012 р.

N К-14240/09

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів - Васильченко Н. В., Калашнікової О. В., Леонтович К. Г., Чалого С. Я., Черпіцької Л. Т., розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Кабінету Міністрів України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 9 квітня 2009 року у справі за позовом Спільного українсько-американського підприємства "УкрКАРПАТОЙЛ ЛТД" до Кабінету Міністрів України про визнання незаконною та скасування в частині постанови, встановила:

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2007 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 квітня 2009 року позовні вимоги задоволено. Визнано незаконною та скасовано (з моменту набрання чинності змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України N 1825 від 27.12.2006 р.) постанову Кабінету Міністрів України N 599 від 04.04.2000 р. "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля" в частині: слова "природного газу" у назві, пунктах 2 - 4, абзаці першому підпункту "а" пункту 5 та пункті 6; абзацу другого пункту 1 такого змісту: "Запровадити починаючи з 20 грудня 2006 р. проведення аукціонів з продажу природного газу."; абзацу шостого підпункту "а" пункту 5 такого змісту: "природного газу суб'єктів підприємницької діяльності, зазначених у підпункті 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 52, ст. 2347; 2006 р., N 10, ст. 616, N 24, ст. 1769).". Визнано незаконним та скасовано (з моменту набрання чинності змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України N 1825 від 27.12.2006 р.) Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 599 від 04.04.2000 р. "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля", в частині: слова "природний газ" у відповідному відмінку у назві, пункті 1, абзацах другому, восьмому, дев'ятому, одинадцятому, тринадцятому, шістнадцятому і вісімнадцятому пункту 2, пунктах 3, 4, 6 - 9, 11, 12, 14, 29, 30,32, 34 Положення; абзацу п'ятого пункту 2 Положення такого змісту: "природний газ - природний газ власного видобутку суб'єктів підприємницької діяльності, крім зазначених у підпункті 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1729 "про забезпечення споживачів природним газом" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 52, ст. 2347; 2006 р., N 10, ст. 616, N 24, ст. 1769)"; слів "суб'єкти підприємницької діяльності - підприємства з видобутку природного газу" в абзаці восьмому пункту 2 Положення; слів "природного газу" в абзаці вісімнадцятому пункту 2 Положення; слів "ціна 1000 куб. метрів природного газу" в абзаці другому пункту 10 та пункті 26 Положення. Зобов'язано Кабінет Міністрів України після набрання даною постановою законної сили опублікувати резолютивну частину постанови суду у виданні, в якому було офіційно оприлюднено постанову Кабінету Міністрів України N 599 від 04.04.2000 р. "Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля" та зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України N 1825 від 27.12.2006 р.

Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та прийняти нове про відмову в позові.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Як встановлено судами, спільне українсько-американське підприємство "УкрКАРПАТОЙЛ ЛТД" має ліцензію на експлуатацію родовища корисних копалин реєстраційний N 310 від 27.07.95 p., яка видана Державним комітетом України по геології і використанню надр строком на 20 років, на підставі якої позивач здійснює експлуатацію (промислову розробку) Битків-Бабченського родовища, що знаходиться в Надвірнянському районі Івано-Франківської області.

27.12.2006 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 1825 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2000 р. N 599", згідно якої, починаючи з 20.12.2006 р. запроваджено проведення аукціонів з продажу природного газу. Зокрема, вимога щодо проведення аукціонів застосовується до угод, пов'язаних з реалізацією видобутого і виробленого на території України природного газу, крім природного газу суб'єктів підприємницької діяльності, зазначених у пп. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. N 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом".

Задовольняючи позовні вимоги про часткове скасування вказаної постанови КМУ N 1825 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2000 р. N 599", суди попередніх інстанцій вказували наступне. У зв'язку з прийняттям відповідачем спірної постанови, права позивача вільно, на свій розсуд, розпоряджатися своєю власністю та реалізовувати видобутий у 2007 році природній газ є незаконно обмеженими, оскільки жодним законом, чинним в Україні, не передбачено обов'язку суб'єктів підприємницької діяльності здійснювати реалізацію природного газу власного видобутку виключно на аукціонах, а тому Кабінет Міністрів України діяв незаконно та з перевищенням своїх повноважень, чим порушив ст. ст. 6, 19, 41 Конституції України, ст. ст. 319, 321 ЦК України, ст. 133 ГК України. Крім цього, до позивача не застосовується виключення, передбачене п. 2 ч. 5 оскаржуваної постанови, а саме - щодо непоширення дії постанови на природний газ суб'єктів підприємницької діяльності, зазначених у пп. 1 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. N 1729 "Про забезпечення споживачів природним газом", тобто, підприємств, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50 %, господарськими товариствами, більш як 50 % акцій (часток, паїв) яких перебуває у статутних фондах інших господарських товариств, контрольним пакетом акцій (часток, паїв) яких володіє держава, а також дочірніми підприємствами, представництвами та філіями таких підприємств і товариств, учасниками договорів про спільну діяльність, укладених за участю зазначених підприємств і товариств, та/або уповноваженими ними особами НАК "Нафтогаз України".

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на їх законність та обґрунтованість.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.98 р. N 747 утворено Національну акціонерну компанію "Нафтогаз України" у формі ВАТ. Згідно з п. 2 вказаної постанови статутний фонд НАК "Нафтогаз України" формується шляхом передачі до нього пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств, зазначених у додатку 2 до цієї постанови, серед інших, й пакету акцій ВАТ "Укрнафта" в розмірі 50 % плюс одна акція.

02.09.98 р. на виконання постанови КМУ від 25.05.98 р. N 747 між Фондом Державного майна України та НАК "Нафтогаз України" складено акт N 203, відповідно до якого ФДМУ передає, а НАК "Нафтогаз України" приймає пакет акцій у розмірі 50 % плюс одна акція статутного фонду ВАТ "Укрнафта", всього 27114256 штук.

Розпорядженням заступника Голови ФДМУ N 1316-РРА від 02.09.98 р. Голові Правління ВАТ "Укрнафта" доручено внести зміни до Реєстру акціонерів ВАТ "Укрнафта", а саме - зменшити державну частку акцій на 27114256 штук; внести до Реєстру акціонерів товариства акціонерну компанію НАК "Нафтогаз України" та видати їм сертифікат на сумарну номінальну вартість акцій у вказаній кількості (27114256 штук), що становить 50 % статутного фонду плюс одна акція.

На підставі розпорядження ФДМУ N 1316-РРА від 02.09.98 р. було внесено відповідні зміни до Реєстру акціонерів ВАТ "Укрнафта", а на ім'я НАК "Нафтогаз України" реєстратором ВАТ "Укрнафта"- ВАТ "Фінансова компанія "Укрнафтогаз", видано сертифікат акцій серії А N 1 від 14.01.2002 року, згідно з яким власником 27114256 акцій ВАТ "Укрнафта" вже є не держава, а НАК "Нафтогаз України".

Відповідно до статуту Спільного українсько-американського підприємства "УкрКАРПАТОЙЛ ЛТД", затвердженого зборами учасників 18.08.94 р., учасниками СП є ВАТ "Укрнафта", частка якої становить 55 % статутного фонду та Карпатські Петролеум Корп., частка якої становить 45 % статутного фонду.

Згідно ст. 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" підприємства, частка держави у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, а також дочірні підприємства, представництва та філії таких підприємств і товариств, учасники договорів про спільну діяльність та/або уповноважені особи за договорами про спільну діяльність, укладеними за участю зазначених підприємств, щомісячно здійснюють продаж, зокрема, всього природного газу (у тому числі нафтового (попутного) газу) власного видобутку (видобутого на підставі спеціальних дозволів на користування надрами) для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення, безпосередньо суб'єкту, уповноваженому Кабінетом Міністрів України на формування такого ресурсу, за ціною, що не перевищує граничний рівень оптової ціни на природний газ, що використовується для потреб населення, визначеної в установленому порядку за вирахуванням розміру тарифів на транспортування, постачання та цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності.

Як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, в даному випадку держава є акціонером НАК "Нафтогаз України", тобто, власником корпоративних прав на підприємство, тоді як безпосередньо підприємство не є об'єктом державної власності.

Держава та акціонерне товариство, 100 % корпоративних прав якого належить державі, є різними суб'єктами права власності, незважаючи на той факт, що держава фактично здійснює контроль над господарським товариством, 100 % корпоративних прав якого належать державі.

Так як згідно вищенаведеного ВАТ "Укрнафта" не є господарським товариством, більше ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) якого знаходиться у статутних фондах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, то, відповідно, позивач також не може бути дочірнім підприємством такого господарського товариства.

До всіх інших перерахованих у ст. 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" категорій суб'єктів підприємницької діяльності позивач не відноситься.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про нафту і газ" право власності на природні ресурси нафти і газу, які знаходяться в межах території України, її територіальних вод та виключної (морської) економічної зони, належить Українському народу.

Відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право розпоряджатися видобутими корисним копалинами, якщо інше не передбачене законодавством або умовами спеціального дозволу.

Тому, суди дійшли правильних висновків про те, що позивач як користувач Битків-Бабченського родовища, що знаходиться в Надвірнянському районі Івано-Франківської області, на підставі ліцензії на експлуатацію родовища корисних копалин N 310 від 27.07.95 р. має право розпоряджатися видобутим природним газом на правах власника, оскільки інше не передбачено Законом України "Про нафту і газ", а також спеціальним дозволом (ліцензією).

Виходячи з вищенаведеного колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірних та обґрунтованих висновків, а тому підстав для зміни або скасування зазначених судових рішень колегія суддів не вбачає.

Керуючись статтею 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ухвалила:

Касаційну скаргу Кабінету Міністрів України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 грудня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 9 квітня 2009 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст. ст. 235 - 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

 

Судді:

 

Суддя

С. Я. Чалий

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали