ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

15.02.2011 р.

N 6/318

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів - Овечкіна В. Е., Чернова Є. В., Цвігун В. Л. (за участю представників: ДТГО "Південно-Західна залізниця" - Бортник О. М. за дов. від 05.01.2011 р. N 44-НЮ, Міністерство транспорту та зав'язку України - Бортник О. М. за дов. від 31.12.2010 р. N 7212/15/14-10, Головуправління комунальної власності м. Києва - Касьяненка А. М. за дов. від 20.01.2011 р. N 225-КР-61), розглянувши касаційну скаргу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 14 грудня 2010 р. у справі N 6/318 господарського суду міста Києва за позовом Міністерства транспорту та зв'язку України до Головного управління комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської ради (Київської міської державної адміністрації), Київської міської ради, 3-тя особа - Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-Західна залізниця" про визнання права власності на майновий комплекс, встановив:

Рішенням господарського суду м. Києва від 14.10.2010 року (суддя - Ковтун С. А.) позовні вимоги задоволені, визнано право власності держави в особі Міністерства транспорту та зв'язку України на об'єкти нерухомого майна по вул. Фурманова 3/8 у м. Києві площею 711,5 кв. м

Рішення суду мотивовано наявністю у позивача інвентаризаційних матеріалів на спірну нерухомість, знаходження її на балансі будівельно-монтажного управління N 1 об'єднання "ПІвденно-західна залізниця", рішенням виконкому Київської міської ради про відведення земельної ділянки від 02.04.84 р. інституту залізничного транспорту для будівництва гуртожитку та їдальні, що узгоджується з приписами ст. ст. 170, 326, 329 ЦК України.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 14.12.2010 р. (судді: Ропій Л. М., Кондратова І. Д., Попікова О. В.) рішення суду у даній справі скасовано, у задоволенні позовних вимог відмовлено, так я к позивачем не надано відповідні документи, а отже не дотримані п. п. 6, 7 Положення про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна у м. Києві від 27.10.2009 р. N 1227. Крім того, спірний об'єкт не приймався в експлуатацію, відсутній акт про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки, тобто порушенні вимоги Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 р. N 7/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 р. за N 157/6445.

Відмова в оформленні права власності вчинена Головним управлінням комунальної власності, що діяло в якості реєстратора позивачем всупереч п. 15 Положення не оскаржена, є не доведено, що Київська міська рада оспорює право власності на спірне майно, відповідачі порушили право власності держави на спірне майно.

Південно-західна залізниця просить постанову апеляційного господарського суду скасувати, рішення суду залишити без зміни, так як нормативні акти, які встановлюють набуття та реєстрацію прав власності не розповсюджуються на спірне нерухоме майно, яке збудовано до набрання ними чинності.

Вищий господарський суд України у відкритому судовому засіданні дослідив матеріали справи, доводи касаційної скарги, заслухавши представників сторін, вважає, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право вернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів (п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України).

Статтею 392 Цивільного кодексу України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З наведених норм Цивільного кодексу України випливає, що позов про визнання права власності може пред'являтись у випадках, коли належне певній особі право або набуття цією особою права не визнається, оспорюється іншою особою або у разі втрати документів, що засвідчують приналежність їй такого права.

Колегією суддів встановлено, що Головне управління комунальної власності міста Києва діє у відповідності до Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна в місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.10.2009 р. N 1227.

Згідно підпункту  4.1 п. 4 Положення Головне управління комунальної власності міста Києва здійснює оформлення права власності та видає свідоцтва про право власності на об'єкти нежитлового фонду усіх форм власності (крім нежитлових приміщень в будинках, реконструкція або будівництво яких фінансується Головним управлінням житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), право власності на які оформляється Головним управлінням житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Вказаним Положенням передбачається необхідність подання заявником повного пакету документів, на підставі яких оформлюється свідоцтво про право власності на нежитлові приміщення в передбачених положенням випадках.

Так, згідно п. 6 Положення для оформлення права власності та видачі свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна до відповідного органу подається заява по кожній адресі за зразком згідно з додатком 1 до цього Положення, а також матеріали поточної технічної інвентаризації об'єкта нерухомого майна, оформлені Комунальним підприємством Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна. Адреса об'єкта нерухомого майна у всіх поданих документах має бути зазначена однаково. У випадку наявності в поданих документах розбіжностей в частині поштової адреси або у випадку оформлення права власності на новозбудований об'єкт, в свідоцтвах про право власності зазначається поштова адреса об'єкта, присвоєна рішенням відповідного органу.

Для оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності додатково до документів, зазначених в пунктах 6 і 7 цього Положення, до Головного управління комунальної власності міста Києва надаються: на збудовані, перебудовані (переплановані), реконструйовані, реставровані нежитлові будівлі, їх частини (приміщення), споруди:

документи, що підтверджують право власності на об'єкт нерухомого майна на момент початку перебудови (перепланування), реконструкції, перепланування або реставрації;

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт (за винятком випадків оформлення права власності на приміщення);

дозвіл на виконання будівельних робіт;

документи щодо прийняття об'єкта в експлуатацію (свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та акт готовності об'єкта до експлуатації (акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта);

перелік інвесторів, які брали участь в будівництві, перебудові, реконструкції чи реставрації, затверджений замовником (забудовником) будівництва;

документи про передачу функцій замовника (у відповідних випадках);

документи, що підтверджують фінансування будівництва, перебудови (перепланування) або реконструкції об'єкта (платіжні доручення або інші документи);

рішення відповідного органу про присвоєння поштової адреси;

документи, що підтверджують сплату пайового внеску на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва;

письмова згода співвласників (власників) об'єкта (його частин) про оформлення права власності з видачею свідоцтв про право власності на об'єкти, що перебувають у спільній сумісній власності чи спільній частковій власності.

Згідно п. 6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N 7/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за N 157/6445 (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування фізичним особам та юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію.

Однак, третьою особою - Державним територіально-галузевим об'єднанням "Південно-Західна залізниця" при зверненні до Головного управління комунальної власності міста Києва не було дотримано вимог встановлених положенням, оскільки не надано вищевказаних документів. Не надано таких документів позивачем і при поданні даного позову до суду.

Не приймаються до уваги твердження касатора про те, що дія вищезазначених актів не розповсюджується на нерухомість, яка збудована у минулому, так як згідно ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності.

Відповідачі не мають право у своїй діяльності керуватися положеннями, які втратили чинність, а позивач не був позбавлений права щодо визнання права власності на нерухоме майно у 80 - 90 р.р. згідно діючого на той час законодавства.

Стосовно того факту, що нежитловий будинок - дорожня вимірювальна лабораторія, що знаходиться за адресою: вул. Фурманова 3/8 в місті Києві та перебуває на балансі відокремленого підрозділу Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця" Київського будівельно-монтажного експлуатаційного управління N 1, необхідно зазначити, що знаходження майна на балансі підприємства (організації) ще не є безспірною ознакою його права власності. Баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату, баланс також, не визначає підстав знаходження майна у власності (володінні) підприємства (п. 7 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 02.04.94 N 02-5/225 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з судовим захистом права державної власності").

Дія та бездіяльність державного реєстратора прав в якості якого діє головне управління комунальної власності м. Києва можуть бути оскарженій до керівництва органів державної реєстрації прав та (або) в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень").

Згідно п. 15 Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна в м. Києві відмова в оформленні права власності може бути оскаржена у судовому порядку. Проте, позивач або третя особа не зверталися про оскарження вказаної відмови в оформленні права власності.

Вищий господарський суд України констатує, що в матеріалах справи відсутні доводи, які б підтверджували передачу спірного майна до комунальної власності, а відповідно відсутні докази, які б підтверджували, що Київська міська рада, як орган, що здійснює управління комунальним майном від імені територіальної громади, претендує або оспорює право власності держави на спірне майно.

Таким чином, касатором не враховані вимоги ч. 2 ст. 34 ГПК України, яка встановлює, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Доводи позивача не містять інформацію щодо обставин, що входять до предмету доказування, не слугують аргументами для встановлення фактів, які мають суттєве значення для розгляду справи. Київським апеляційним господарським судом враховані обов'язковість певних засобів доказування для розгляду справ пов'язаних із визнанням права власності.

Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1118, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України постановив:

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.12.2010 р. та рішення господарського суду м. Києва від 14.10.2010 року у справі N 6/318 господарського суду міста Києва залишити без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення.

 

Головуючий

В. Овечкін

Судді:

Є. Чернов

 

В. Цвігун

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали