КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

30.08.2011 р.

Справа N 2а-1576/11/2670

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Федорової Г. Г., суддів - Беспалова О. О., Губської О. А., при секретарі - Петриченко Ю. П. (за участю: представника позивача - Сьомочкіної О. С., представника відповідача - Ткаченко А. Т., представника третьої особи - Ямщикової Л. О.), розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Ярус" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 квітня 2011 року по справі за адміністративним позовом заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів до Київської міської ради (за участю третьої особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Ярус") про визнання протиправним та скасування рішення, встановив:

У лютому 2011 року заступник прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Київської міської ради (далі - відповідач), за участю третьої особи: Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Ярус" в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Київської міської ради від 27.11.2008 року N 747/747, яким затверджено проект та передано ТОВ "Проектна компанія "Ярус" земельні ділянки загальною площею 15,57 га для будівництва, експлуатації та обслуговування накриття відкритої частини Святошинсько-Броварської лінії на проспекті Броварському в Дніпровському районі м. Києва.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 квітня 2011 року адміністративний позов заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів, задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Київської міської ради від 27.11.2008 року N 747/747 "Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Ярус" земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування накриття відкритої частини Святошинсько-Броварської лінії метро з обладнанням пішохідними містками, створенням приміщень торговельно-офісного та розважального призначення, паркінгу, супутньої інфраструктури на просп. Броварському у Дніпровському районі м. Києва.

Третя особа не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернулася з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявлених позивачем вимог.

В судовому засіданні апелянт подав заяву про зміну вимог апеляційної скарги, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 квітня 2011 року та закрити провадження у справі з підстав її неналежного розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, п. 1 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) від 28.08.2007 року N 1116 було затверджено рішення постійно діючої комісії по залученню інвесторів до фінансування будівництва або реконструкції станцій метрополітену, підземних переходів, автошляхів, площ та інших об'єктів житлової та соціальної інфраструктури міста про визнанням ТОВ "Проектна компанія "Ярус" переможцем конкурсу із залучення інвесторів для будівництва накриття відкритої частини Святошино-Броварської лінії метрополітену між станціями "Чернігівська" та "Дарниця" зі створенням приміщень торговельно-офісного та розважального призначень, паркінгу, супутньої інфраструктури вздовж ділянки "Чернігівська" - "Дарниця", оголошеного 23.06.2007 року (протокол від 22.06.2007 року N 49) (а. с. 12).

На виконання вказаного розпорядження між ТОВ "Проектна компанія "Ярус", КП "Київський метрополітен" та Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київради (КМДА) було укладено Інвестиційний договір від 31.10.2007 року N 049-13/і/27 (а. с. 140 - 153).

Згідно Інвестиційного договору, ТОВ "Проектна компанія "Ярус" зобов'язалось здійснити інвестування будівництва накриття відкритої частини Святошино-Броварської лінії метрополітену між станціями "Чернігівська" - "Дарниця" з обладнанням пішохідними містками, створенням приміщень торговельно-офісного та розважального, технічного призначень, паркінгу, супутньої інфраструктури на станціях метрополітену "Чернігівська", "Дарниця" та вздовж ділянки "Чернігівська" - "Дарниця" у Дніпровському районі м. Києва за власні та/або залучені кошти відповідно до умов інвестиційного конкурсу, власних конкурсних пропозицій, умов цього договору та затвердженої у встановленому порядку Проектно-кошторисної документації.

Невід'ємною частиною Інвестиційного договору є згода Київського міського голови від 13.09.2007 року N Д-3300 на розроблення документації із землеустрою, згідно якої ТОВ "Проектна компанія "Ярус", було надано дозвіл на розроблення документації з землеустрою у орієнтовних межах, зазначених у додатку до цієї згоди при умові отримання згоди Дніпровського лісництва Дарницького лісопаркового господарства, Київського обласного управління лісового господарства, КО "Київзеленбуд", максимального збереження зелених насаджень та вирішення майново-правових питань (а. с. 154 - 155).

Рішенням Київської міської ради від 27.11.2008 року N 747/747 ТОВ "Проектна компанія "Ярус" за умови виконання п. 8 цього рішення було передано земельні ділянки загальною площею 15,57 га для будівництва, експлуатації та обслуговування накриття відкритої частини Святошинсько-Броварської лінії на просп. Броварському у Дніпровському районі м. Києва та внесено зміни до Генерального плану м. Києва та проекту планування його приміської зони на період до 2020 року, вилучено дану земельну ділянку із зони зелених насаджень загального користування та переведено за функціональним призначенням до території громадських будівель і споруд, внесено зміни до Програми комплексного розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста, виключивши з переліку розподілу лісових площ по землекористуваннях станом на 01.01.2003 року Дарницького лісопаркового господарства земельні ділянки загальною площею 3,34 га в кварталі 67 Дніпровського лісництва у Дніпровському районі м. Києва, та виключивши з переліку озеленених територій загального користування м. Києва, що відповідають типологічним ознакам та планувальним вимогам земельні ділянки загальною площею 15,39 га вздовж вул. Андрія Малишка та вул. Попудренка у Дніпровському районі м. Києва (пункти 2, 7).

Цим же рішенням, Київському комунальному об'єднанню зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста "Кивзеленбуд" було припинено право користування частиною земельних ділянок загальною площею 10,85 га, відведених відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 23.02.65 року N 230 "Про відвод Управлінню зеленої зони м. Києва земельних ділянок для влаштування парків-скверів в Дарницькому районі м. Києва" та віднесено вказані земельні ділянки до земель запасу житлової та громадської забудови.

В своєму позові заступник прокурора м. Києва посилається на те, що згідно з чинним законодавством земельні ділянки лісогосподарського призначення не можуть надаватись у користування громадянам та юридичним особам для цілей не пов'язаних з веденням лісового господарства, у зв'язку з чим відповідачем, на його думку, при прийнятті спірного рішення було порушено вимоги земельного, лісового та містобудівного законодавства.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.97 року N 280/97-ВР (далі - Закон N 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно ч. 5 ст. 60 Закону N 280/97-ВР органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, зокрема, належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до частин 1, 2, 3 ст. 93 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно з частинами 1, 3, 5, 6 ст. 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування згідно проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).

Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення (частини 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України).

Відповідно до частин 1, 2 ст. 57 Лісового кодексу України зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України, при цьому така зміна здійснюється за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища АРК, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища.

З матеріалів справи вбачається, що 31 жовтня 2007 року Державною службою з питань національної культурної спадщини прийнято рішення погодити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок на просп. Броварському в Дніпровському районі м. Києва після прийняття у встановленому порядку Київською міською радою рішення стосовно внесення змін до "Програми розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста", затвердженої рішенням Київміськради від 19.07.2005 року N 806/3381 (а. с. 22).

Згідно висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища щодо використання земельної ділянки, наявних містобудівних обмежень та умов, які мають враховуватись при затвердженні проекту відведення земельної ділянки від 09.11.2007 року N 19-12953 на підставі згоди Київського міського голови від 13.09.2007 року N Д-3300, за умови отримання згоди Дніпровського лісництва, Дарницького лісопаркового господарства, Київського обласного управління лісового господарства, КО "Київзеленбуд" та інших землекористувачів земельних ділянок, максимального збереження зелених насаджень та вирішення майново-правових питань та з урахуванням зазначених вимог, Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища не заперечує проти надання ТОВ "Проектна компанія "Ярус" земельної ділянки в оренду в установленому законодавством порядку для будівництва, експлуатації та обслуговування накриття відкритої частини Святошинсько-Броварської лінії метро з обладнанням пішохідними містками, створенням приміщень торговельно-офісного та розважального призначення, паркінгу, супутньої інфраструктури, без права забудови до погодження і затвердження проектної документації в установленому законодавством порядку (а. с. 32 - 33).

Відповідно до листа КП "Дарницьке лісопаркове господарство" від 24.12.2007 року N 831, зазначена земельна ділянка відноситься до земель лісового фонду (Дніпровське лісництво в кв. 67) та представлена високобонітетними, продуктивними, повноцінними, різновіковими насадженням (середній вік 70 років) за участю сосни, дуба, берези, акації та інших головних лісоутворюючих порід з повнотою 0,6 - 0,7. Дана земельна ділянка входить до складу зелених зон, визначених рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 року N 806/3381 "Про затвердження Програми розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста", вилучення якої та її забудова істотно зменшить площу лісів, негативно вплине на рівень лісистості району зокрема, та столиці в цілому, погіршить санітарний стан оточуючих насаджень і обумовить їх послаблення, деградацію та відмирання, і як наслідок, погіршення екологічного середовища, створення передумов, які не сприяють ефективному виконанню положень Державної програми "Ліси України"на 2002 - 2015 роки, затвердженої постановою КМУ від 29.04.2002 року N 581. При цьому, КП "Дарницьке лісопаркове господарство" не заперечує щодо погодження вищезазначеного проекту за умови виконання вимог, зазначених в листі (а. с. 20).

При цьому колегія суддів звертає увагу на лист КП "Дарницьке лісопаркове господарство" від 06.03.2008 року N 248, яким було відкликано та скасовано висновок КП "Дарницьке лісопаркове господарство" від 24.12.2007 року N 831 про погодження на відведення ТОВ "Проектна компанія "Ярус" земельної ділянки орієнтованою площею близько 10 га в кв. 67 Дніпровського лісництва для вищезазначених цілей (а. с. 105).

З висновку Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києва від 25.12.2007 року N 05-08/9544 вбачається, що Держуправлінням було погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Проектна компанія "Ярус" для будівництва, експлуатації та обслуговування накриття відкритої частини Святошинсько-Броварської лінії метро з обладнанням пішохідними містками, створенням приміщень торговельно-офісного та розважального призначення, паркінгу, супутньої інфраструктури на просп. Броварському у Дніпровському районі м. Києва (а. с. 34 - 35).

22 лютого 2008 року Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища було погоджено проект землеустрою щодо надання в оренду земельної ділянки ТОВ "Проектна компанія "Ярус" для проведення Державної експертизи і подальшого затвердження у встановленому порядку (а. с. 16).

Відповідно до висновку КО "Київзеленбуд" від 26.02.2008 року N 148-403, частина земельної ділянки площею 17,68 га належить до земель лісового фонду Дарницького лісопаркового господарства об'єднання "Київзеленбуд" і знаходиться в кв. 67 Дніпровського лісництва та території зелених насаджень загального користування міста. Питання зміни цільового призначення міської території належить виключно до повноважень Київської міської ради. В разі прийняття в установленому порядку рішення Київської міської ради про зміну цільового призначення вказаної земельної ділянки, переведення її зі складу земель лісового фонду до земель іншого призначення, КО "Київзеленбуд" погоджує проект землеустрою за умов викладених у даного висновку (а. с. 37 - 38).

З листа КО "Центр містобудування та архітектури" від 10.07.2008 року N 02-1806 вбачається, що Центр містобудування не заперечує щодо відведення земельної ділянки за умови затвердження змін до містобудівної документації та максимального збереження зелених насаджень (а. с. 129).

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 11.08.2008 року N 339/04-28, затвердженого заступником начальника Головного управління земельних ресурсів у м. Києві, поданий на державну землевпорядну експертизу проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ "Проектна компанія "Ярус" було повернуто на доопрацювання, оскільки він не в повній мірі відповідав вимогам чинного законодавства України (а. с. 24 - 25).

В матеріалах справи також міститься висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.07.2009 року N 41/04-04-з, затверджений в. о. начальника Головного управління Держкомзему у м. Києві, з якого вбачається, що поданий на державну землевпорядну експертизу звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки, передбаченої для передачі в оренду ТОВ "Проектна компанія "Ярус" було повернуто на доопрацювання, оскільки він не в повній мірі відповідав вимогам земельного законодавства та діючих нормативно-методичних документів з експертної грошової оцінки земельних ділянок (а. с. 26 - 27).

Проте, не зважаючи на відсутність згоди КП "Дарницьке лісопаркове господарство" на відведення та вилучення спірної земельної ділянки, негативний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 11.08.2008 року N 339/04-28 щодо відведення ТОВ "Проектна компанія "Ярус" земельних ділянок, Київською міською радою 27.11.2008 року було прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою та передачу ТОВ "Проектна компанія "Ярус" земельних ділянок загальною площею 15,57 га для будівництва, експлуатації та обслуговування накриття відкритої частини Святошинсько-Броварської лінії на проспекті Броварському в Дніпровському районі м. Києва.

Таким чином, враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення Київською міською радою було порушено встановлений законом порядок зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення, а відтак вимоги позивача підлягають задоволенню.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на положення Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року N 7-рп/2009, згідно якого рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб у судовому порядку. Однак, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або за ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним акт.

Що стосується заявленої апелянтом вимоги про закриття провадження по даній справі з підстав її неналежного розгляду в порядку адміністративного судочинства, колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до п. 1 ст. 17 КАС України до компетенції адміністративних судів віднесено, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою чи службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (цих осіб), відповідно прийнятих чи вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Земельним кодексом України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації" та іншими нормативно-правовими актами Держава делегувала органам місцевого самоврядування та органам виконавчої влади розпорядження землями відповідних територіальних громад, землями комунальної чи державної власності, та делегувала їм вирішення у встановленому законом порядку інших питань в галузі земельних відносин.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 року N 10-рп/2010 положення ч. 1 ст. 143 Конституції України, згідно з яким територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції, слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень.

Положення пунктів "а", "б", "в", "г" ст. 12 Земельного кодексу у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього Кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень.

Конституційний Суд України у вищевказаному рішенні зазначив, що положення п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.

Отже, в розумінні п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 року N 10-рп/2010, спір, який виник по даній справі, є публічно-правовим.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд ухвалив:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Проектна компанія "Ярус" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 квітня 2011 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 квітня 2011 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали складено та підписано - 05.09.2011 р.

 

Головуючий, суддя

Г. Г. Федорова

Судді:

О. О. Беспалов

 

О. А. Губська

 




 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали