КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

21.12.2011 р.

N 2а-6651/11/2670

Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Денісова А. О., суддів - Гром Л. М., Міщука М. С., при секретарі - Падюковій Ю. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Київської міської ради та ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" на постанову окружного адміністративного суду м. Києва по справі за позовом заступника прокурора міста Києва до Київської міської ради, треті особи - Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС", про визнання протиправним та скасування рішення, встановив:

12.05.2011 року заступник прокурора міста Києва звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Київської міської ради N 418/3856 від 26.02.2010 року "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "ГОЛДЕН ХАУС" земельних ділянок загальною площею 4,83 га для комплексної реконструкції спортивного комплексу стадіону "Старт", будівництва, експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та багатофункціонального житлово-офісного комплексу з приміщеннями торгово-розважального призначення та паркінгом на вул. Шолуденка, 26 - 28/4 у Шевченківському районі м. Києва". Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища N 19-9040 від 31.08.2007 року та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві N 05-08/8153 від 31.10.2007 року не можуть бути підставою для відведення земельної ділянки, оскільки втратили чинність у зв'язку з невиконанням викладених в них вимог, а висновок Головного управління охорони культурної спадщини N 7206 від 18.09.2008 року - у зв'язку з закінченням терміну його дії. Крім того, внесення п. 3 оскаржуваного рішення змін до Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста, затверджених рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 N 806/3381, шляхом виключення з переліку спортивних парків земельної ділянки площею 4,35 га спортивного парку "Старт" суперечить меті даної Програми та інтересам жителів міста Києва.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.2011 року позов задоволений. Суд визнав протиправним та скасував рішення Київської міської ради N 418/3856 від 26.02.2010 року "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "ГОЛДЕН ХАУС" земельних ділянок загальною площею 4,83 га для комплексної реконструкції спортивного комплексу стадіону "Старт", будівництва, експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та багатофункціонального житлово-офісного комплексу з приміщеннями торгово-розважального призначення та паркінгом як таке, що не відповідає вимогам законодавства.

На вказану постанову Київська міська рада та ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" подали апеляційні скарги, в яких просять її скасувати та ухвалити нову про відмову в задоволенні позову, посилаючись на те, що оскаржуване рішення Київради не порушує права громадян, що суд першої інстанції неправильно застосував законодавство щодо передачі земельних ділянок, а також і з тих підстав, що даний спір не є публічно-правовим.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з таких підстав.

Рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 року N 806/3381 затверджена Програма розвитку зелених зон міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста, яка є попереднім етапом і основою наступних робіт щодо інвентаризації, встановлення і закріплення меж озеленених територій та встановлення обмежень (обтяжень) на використання земельних ділянок у відповідності з постановою Кабміну України від 25.08.2004 р. N 1094 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою з організації та встановлення меж території природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного значення". До переліку спортивних парків, зазначених у вказаній Програмі, ввійшов і спортивний парк "Старт" заводу автоматики ім. Петровського з майновим комплексом, спортивними майданчиками та спорудами.

Пунктами 5 та 6 Програми передбачено, що землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, лісового фонду та зелених насаджень загального користування підлягають комплексній охороні відповідно до законодавства та встановлених режимів їх використання. На вказаних землях житлове та інше будівництво, а також господарська діяльність, що можуть негативно вплинути на стан цих територій чи перешкоджати їх використанню за цільовим призначенням, заборонені.

22.01.2007 року Державна податкова адміністрація міста Києва та ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" уклали інвестиційний договір N 1, об'єктом якого є спортивний комплекс стадіон "Старт" щодо реконструкції та введення в експлуатацію спортивно-оздоровчого комплексу та будівництво багатофункціонального житлово-офісного комплексу з приміщеннями торговельного-розважального призначення та паркінгом.

01.02.2007 року ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" звернулось до Київської міської ради з клопотанням про надання у користування земельної ділянки. 30.07.2007 року Київська міська адміністрація прийняла розпорядження N 976 "Про реконструкцію спортивного комплексу "Стадіон "Старт" на вул. Шолуденка, 26 - 28/4, яким дозволила ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" здійснити проектування та реконструкцію спортивного комплексу з будівництвом багатофункціонального комплексу спортивно-оздоровчого, офісно-житлового та торговельно-розважального призначення з паркінгом за умови оформлення у встановленому порядку права користування земельною ділянкою. 26.02.2010 Київська міська рада прийняла рішення N 418/3856 "Про передачу товариству земельних ділянок для комплексної реконструкції спортивного комплексу стадіону "Старт", будівництва, експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та багатофункціонального житлово-офісного комплексу з приміщеннями торгово-розважального призначення та паркінгом".

Пунктом 1 зазначеного рішення ВАТ "Науково-виробничий комплекс "Київський завод автоматики ім. Г. І. Петровського" припинене право користування земельною ділянкою площею 0,28 га, відведеною відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 19.09.67 "Про закріплення за заводом автоматики ім. Г. І. Петровського території стадіону "Старт" та дозвіл на будівництво спортивного комплексу" та переведено зазначену земельну ділянку до земель запасу житлової і громадської забудови.

Пунктами 2, 3 рішення N 418/3856 затверджене містобудівне обґрунтування щодо визначення параметрів реконструкції спортивного комплексу стадіону "Старт", будівництва, експлуатації і обслуговування спортивного оздоровчого комплексу та багатофункціонального житлово-офісного комплексу з приміщеннями торгово-розважального призначення і паркінгом з внесенням змін до Програми розвитку зеленої зони міста Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста, затверджених рішенням Київської міської ради N 806/3381 від 19.07.2005 року, продовжених рішенням Київської міської ради N 714/2783 від 27.11.2009 року, з виключенням з переліку спортивних парків спортивного парку стадіону "Старт" площею 4,35 га.

Пунктами 4 та 5 цього ж рішення затверджено проект землеустрою відведення земельних ділянок ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" загальною площею 4,83 га та передачі їх для комплексної реконструкції спортивного комплексу стадіону "Старт", будівництва, експлуатації і обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та багатофункціонального житлово-офісного комплексу з приміщеннями торгово-розважального призначення та паркінгом.

За результатами некомерційного конкурсу від 04.03.2010 року регіональне управління фонду державного майна України та ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" 23.07.2010 року уклали договір купівлі-продажу спортивного комплексу "Старт".

20.04.2011 року заступник прокуратура міста Києва вніс протест про скасування рішення Київської міської ради N 418/3856 від 26.02.2010 року, як таке, що суперечить чинному законодавству. Про наслідки розгляду протесту Київрада у передбачений законом строк прокурору не повідомила.

Судом першої інстанції встановлено, що спірні земельні ділянки знаходяться в загальноміській частині історичного ареалу міста, що зберегла стародавній вигляд. Головне спортивне ядро та Головний вхід, що знаходяться на них, є нововиявленими історичними об'єктами культурної спадщини, взятими під охорону держави наказом Управлінням охорони пам'яток міста Києва N 143 від 26.10.2001 року, а пам'ятний знак на честь футболістів клубу "Динамо" учасників "Матчу смерті" під час Великої Вітчизняної війни є пам'яткою монументального мистецтва місцевого значення, взятою під охорону рішенням Київського міськвиконкому N 693 від 30.07.84 року.

Стаття 123 Земельного кодексу України встановлює, що проект відведення земельної ділянки погоджується з органами по земельним ресурсах, природоохоронними і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини. Відповідно до ст. 22 ЗУ "Про охорону культурної спадщини" пам'ятки, їх частини, пов'язане з ними рухоме та нерухоме майно забороняється зносити, змінювати, переміщувати (переносити) на інші місця.

Як вбачається з висновку Головного управління охорони культурної спадщини від 18.09.2007 року N 7206 термін його дії 1 рік з дня реєстрації, тобто строк його дії закінчився 18.09.2008 року. З доданого до апеляційної скарги апелянт листа від 30.10.2008 року N 7415 вбачається, що Головне управління культурної спадщини не заперечує проти продовження терміну його дії на один рік. Вказаний лист колегія суддів не може взяти до уваги, оскільки ТОВ звернулася за продовженням дії висновку 10.10.2008 року або ж через 22 дні після втрати їм чинності. В такому випадку товариство повинно було отримати новий висновок, а не клопотати про продовження дії попереднього. Крім того, у вказаному висновку визнане за необхідне укладення ТОВ охоронних договорів на виявлені об'єкти культурної спадщини та пам'ятку монументального мистецтва, що знаходяться на спірній земельній ділянці. Доказів щодо виконання вказаних вимог товариство суду не надало.

У своєму висновку від 16.04.2007 року N Д-2774 Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища також зазначило, зокрема, про необхідність дотримання вимог чинного законодавства з охорони культурної спадщини, у тому числі, пам'яток та об'єктів культурної спадщини, які знаходяться на даній земельній ділянці, зазначивши, що при невиконанні вказаних умов чинність висновку втрачає свою дію.

З акту комісії, призначеної комунальним підприємством по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва, від 21.04.2007 року при попередньому обстеженні зелених насаджень, що знаходяться на спірній земельній ділянці наданій для реконструкції спортивного комплексу стадіону "Старт", будівництва, експлуатації і обслуговування спортивного оздоровчого комплексу та багатофункціонального житлово-офісного комплексу з приміщеннями торгово-розважального призначення і паркінгом, вбачається, що знищенню підлягають 12800 кв. м газонів з 15050 та 260 дерев з 340. У висновку комісія визнала за необхідне питання будівництва висвітлити в ЗМІ, провести громадські слухання по даному будівництву в мікрорайоні та зробити компенсаційні посадки.

У висновку від 31.10.2007 року N 05-08/8153 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві, зокрема, визнало за необхідне з метою врахування громадських інтересів при розробці проектної документації оголосити заяву про екологічні наслідки діяльності в засобах масової інформації (копію публікації надати в комплексі з проектними матеріалами) (п. 19.1.4), а також у зв'язку з тим, що розміщення об'єкту за вказаною адресою може викликати негативну реакцію населення, відгуки щодо даного будівництва представити у складі проектних матеріалів (п. 19.1.7).

Із змісту приєднаного до справи копії проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" для комплексної реконструкції спортивного комплексу стадіону "Старт", будівництва, експлуатації та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу та багатофункціонального житлово-офісного комплексу з приміщеннями торгово-розважального призначення та паркінгом на вул. Шолуденка, 26 - 28/4 у Шевченківському районі м. Києва вбачається, що вказані документи не були надані. Доказів щодо виконання вказаних вимог відповідачі суду не надали.

Як було зазначено вище, договір купівлі-продажу спортивного комплексу "Старт" регіональне управління фонду державного майна України та ТОВ "ГОЛДЕН ХАУС" уклали за результатами некомерційного конкурсу від 04.03.2010 року, що не відповідає вимогам п. 3 Положення про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації, затвердженого наказом Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України та Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 821/55/01/204 від 04.08.97 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за N 299/2103, відповідно до якого некомерційний конкурс - це спосіб продажу акцій ВАТ, за яким переможцем визначається претендент, який запропонував максимальну величину проведеного вартісного обсягу інвестицій згідно з бізнес-планом та взяв зобов'язання сплатити фіксовану ціну за пакет акцій.

В даній справі предметом купівлі-продажу було державне майно, а не пакет акцій, а тому підстав для проведення саме некомерційного конкурсу у сторін не було.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 1 квітня 2010 року N 10-рп/2010 зазначив, що положення п. 1 ч. 1 ст. 17 КАСУ слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, отже даний спір є публічно-правовим

На підставі викладено та, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАСУ, суд ухвалив:

Апеляційні скарги залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду від 07.07.2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

В повному обсязі ухвала виготовлена 27.12.2011 року.

 

Головуючий, суддя

 

Судді:

 

 
 
 
Copyright © 2003-2018 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали