Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про визнання протиправними рішень, зобов'язання провести відповідний перерахунок і виплатити недоплачену суму щорічної разової допомоги

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

РІШЕННЯ

24.12.2019 р.

N 826/7592/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючий суддя - Пащенко К. С., судді: Чудак О. М., Шейко Т. І., за участю секретаря судового засідання - Легейди Я. А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (учасник ВВВ, інвалід II групи), В. (О.) Л. І. (учасник ВВВ, інвалід I групи), ОСОБА_4 (учасник ВВВ, інвалід II групи), ОСОБА_5, до Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністра України Г. В. Б. про визнання протиправними рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, представники сторін: позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_5, відповідачів - С. О. В., встановив:

16.05.2018 ОСОБА_1 (далі - позивач-1), ОСОБА_10 (надалі - позивач-2), ОСОБА_4 (в тексті - позивач-3) звернулись до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України (по тексту - відповідач-1) та Прем'єр-міністра України Г. В. Б. (нижче - відповідач-2), в якому просять суд:

- визнати протиправними рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень Прем'єр-міністра Кабінету міністрів України та Кабінету Міністрів України - постанову КМ України від 14.03.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Постанова N 170) учасникам війни та колишнім в в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 525 гривень;

- зобов'язати суб'єктів владних повноважень Г. В. Б. Прем'єр-міністра Кабінету міністрів України та Кабінет Міністрів України внести зміни до постанови КМ України від 14.03.2018 N 170 (Постанова N 170) "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої ст. 14 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у розмірі 3х мінімальних пенсій): учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 4119 гривень;

- зобов'язати Г. В. Б. Прем'єр-міністра Кабінету Міністрів України та Кабінет Міністрів України провести відповідний перерахунок і виплатити позивачам учасникам ВВ війни інвалідам 1, 2 групи недоплачену суму щорічної разової допомоги до 05.05.2018 відповідно до вимог ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі по 3594 гривень кожному;

- зобов'язати Г. В. Б. Прем'єр-міністра Кабінету міністрів України та Кабінет Міністрів України провести економічно - юридичний правовий аналіз аналогічних Постанов КМ України до 05.05.2015-2017, які суперечать вимогам ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та провести відповідний перерахунок і відповідні доплати кожному з позивачів учасникам ВВ війни інвалідам 1, 2 групи.

В якості підстав позову позивачі зазначили, що прийнята Кабінетом Міністрів України постанова від 14.03.2018 N 170 "Про деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги" (Постанова N 170) порушує права позивачів як учасників Великої Вітчизняної війни та інвалідів першої та другої груп. Зокрема, позивачі зазначають, що вони до 05.05.2018 отримали щорічну разову допомогу в розмірі 525 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 N 170; натомість ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до 05.05.2018 учасникам ВВ війни щорічна разова допомога становила 3 мінімальні пенсії (4119 грн.); отже, у зв'язку з прийняттям зазначеної постанови позивачам не доплатили по 3594 грн. кожному.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було передано судді Пащенку К. С.

15.06.2018 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було відкрито провадження в адміністративній справі N 826/7592/18, призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження в підготовче судове засідання на 15.08.2018.

07.08.2018 до Окружного адміністративного суду м. Києва від відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що останні заперечують проти задоволення позовних вимог з огляду на таке: відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України N 2 від 06.03.2008 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАС України під час розгляду адміністративних справ" підставами для визнання будь-якого акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт; постанова N 170 (Постанова N 170) видана відповідно до вимог чинного законодавства та в межах компетенції Кабінету Міністрів України; відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі трьох мінімальних пенсій; разом з тим, 01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", яким розділ VI доповнено пунктом 26, згідно з яким норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; таким чином Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

15.08.2018 розгляд справи, відкладено до 11.10.2018.

06.09.2018 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивачів надійшли заперечення на відзив на позовну заяву, у яких перші не погоджуються з доводами відповідачів та просять задовольнити позовні вимоги в повному розмірі.

11.10.2018 Окружним адміністративним судом м. Києва було закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті колегією суддів (Пащенко К. С. - головуючий, Чудак О. М., Шейко Т. І.) на 28.11.2018.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.11.2018 було задоволено клопотання представника позивача щодо проведення судового засідання у режимі відеоконференції та доручено Восьмому апеляційному адміністративному суду забезпечити проведення засідання у справі N 826/7592/18.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.12.2018 призначено справу до розгляду у судовому засіданні в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва 23.01.2019.

07.12.2018 до Окружного адміністративного суду м. Києва від позивачів надійшло клопотання про призначення судово-економічної експертизи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було залишено без розгляду клопотання б/н про призначення судово-економічної експертизи, яке надійшло від позивачів у справі N 826/7592/18.

23.01.2019 до Окружного адміністративного суду м. Києва від представника відповідачів надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вказаної дати Окружним адміністративним судом м. Києва, зважаючи на клопотання представника відповідача, у відповідності до ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) ухвалено розглядати справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.03.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170).

Постанова Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170) оприлюднена в газеті Урядовий кур'єр від 16.03.2018 N 51 та в Офіційному віснику України від 30.03.2018 N 25.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Отже, постанова Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170) набрала чинності 16.03.2018.

Оскаржуваною постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170) з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, зокрема, що в 2018 році розмір виплати разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога складає 525 гривень.

Як убачається зі змісту позовних вимог, ОСОБА_1 є учасником ВВ війни, інвалідом II групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 02.03.2011 та довідкою серії 10ААВ N 871275; ОСОБА_10 є учасником ВВ війни, інвалідом I групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 09.04.2004 та довідкою серії 10ААВ N 715833; ОСОБА_4 є учасником ВВ війни, інвалідом II групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 та довідкою 2-18 АВ N 012443.

Позивачі не погоджуються із встановленим оскаржуваною постановою розміром разової грошової допомоги до 5 травня в 2018 році.

Відповідно до ч. ч. 4 ( N 2747-IV), 5 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.

На виконання вимог ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) Кабінетом Міністрів України було опубліковано у Офіційному віснику України N 56 (аркуш 77 видання) оголошення про відкриття провадження у адміністративній справі N 826/7592/18 щодо визнання протиправними та нечинними окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Згідно з приписами ч. ч. 2 ( N 2747-IV), 3 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

Як вбачається із процесуальних документів позивачів, що містяться в матеріалах справи, вони є суб'єктами, до яких застосовані оскаржувані положення постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170), оскільки відповідно до вищевказаних посвідчень вони є учасниками ВВ війни та їм була виплачена разова грошова допомога у розмірі 525 грн.

Суд вважає наведені доводи достатніми для висновку про наявність права у позивачів оскаржити відповідні положення постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 N 170 (Постанова N 170).

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Відповідно до п. 3 розділу I Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25.12.98 N 367-XIV статтю 14 доповнено частиною четвертою такого змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком".

Підпунктом "б" підпункту 3 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 N 107-VI частину п'яту викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".

Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 N 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 3 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

В свою чергу, підпунктом 5 пункту 63 розділу I Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 N 79-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено, зокрема, пунктом 26, яким передбачено, що норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В той же час, п. п. 2, 3, 6 ст. 116 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечує проведення фінансової політики; проведення, зокрема, політики у сфері соціального захисту; розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подає Верховній Раді України звіт про його виконання.

Відповідно до п. п. 1 ( ), 2 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) Кабінет Міністрів України у сфері економіки та фінансів: забезпечує проведення державної економічної політики, здійснює прогнозування та державне регулювання національної економіки; забезпечує розроблення і виконання загальнодержавних програм економічного та соціального розвитку; визначає доцільність розроблення державних цільових програм з урахуванням загальнодержавних пріоритетів та забезпечує їх виконання; розробляє проекти законів про Державний бюджет України та про внесення змін до Державного бюджету України, забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подає Верховній Раді України звіт про його виконання; приймає рішення про використання коштів резервного фонду Державного бюджету України; у сферах соціальної політики, охорони здоров'я, освіти, науки, культури, спорту, туризму, охорони навколишнього природного середовища та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій: забезпечує проведення державної соціальної політики, вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення та забезпечує соціальний захист громадян; забезпечує підготовку проектів законів щодо державних соціальних стандартів і соціальних гарантій.

14.03.2018, на виконання вказаних приписів Бюджетного кодексу України, з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 170 "Про деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170).

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, висловленою в рішенні від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України" (Рішення) (Заява N 29979/04), в якому Суд зазначив, що принцип "належного урядування", зокрема, передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.

Так, пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170) (спірна частина) установлено, що у 2018 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад.

Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) у таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: - I групи - 3685 гривень; - II групи - 3265 гривень; - III групи - 2845 гривень; учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1265 гривень; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, - 3685 гривень; членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 630 гривень; учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 525 гривень.

Аналізуючи вказані положення оскаржуваної постанови, суд звертає увагу, що Конституційний Суд України у пункті 3 Рішення від 25.01.2012 N 3-рп (Рішення N 3-рп/2012) зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

Таким чином, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Відтак, нормативно-правові акти, які видані Кабінетом Міністрів України в межах своїх повноважень, у тому числі на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік, підлягають обов'язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.

Аналогічна правова позиція викладена у численних постановах Верховного Суду, зокрема, від 13.11.2018 у справі N 587/2412/16-а (адміністративне провадження N К/9901/32167/18), від 27.11.2018 у справі N 133/2831/16-а (адміністративне провадження N К/9901/45657/18), від 27.11.2018 у справі N 196/938/16-а (2-а/196/45/2016) адміністративне провадження N К/9901/34415/18, від 05.03.2019 у справі N 751/10219/16-а (адміністративне провадження N К/9901/19146/18), від 19.05.2019 у справі N 363/4916/16-а (адміністративне провадження N К/9901/19106/18), від 17.04.2019 у справі N 367/1605/17 (провадження N К/9901/32334/18).

Слід також зауважити на тому, що Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 26.12.2011 у справі N 20-рп/2011 (Рішення N 20-рп/2011) наголосив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

У своїх постановах від 08.08.2019 у справі N 813/5002/17 (адміністративне провадження N К/9901/55618/18), від 22.08.2019 у справі N 757/16931/15-а (адміністративне провадження N К/9901/8781/18) Верховний Суд підкреслює, що рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 N 20-рп/2011 (Рішення N 20-рп/2011) та від 25.01.2012 N 3-рп/2012 (Рішення N 3-рп/2012) підтверджена конституційність повноважень Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в тому числі, регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави.

У Рішенні від 02.03.99 N 2-рп/99 Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства сформульовано у практиці Європейського суду з прав людини.

Так, у рішенні від 07.07.89 у справі "Сорінг проти Сполученого Королівства" Європейський суд з прав людини зазначив, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року "спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, пов'язаними з інтересами суспільства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини". У рішенні від 17.10.86 у справі "Ріс проти Сполученого Королівства" суд зазначив, що з'ясовуючи, чи існує позитивне зобов'язання стосовно людини, "належить врахувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства й інтересами окремої людини".

Також Конституційний Суд України в п. 3 мотивувальної частини Рішення від 03.10.97 N 4-зп у справі щодо офіційного тлумачення частини п'ятої статті 94 та статті 160 Конституції України зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

В цьому контексті слід відмітити, що положення Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" неконституційними не визнавались та є чинними на момент вирішення даного спору.

Враховуючи те, що останнім у часі є Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", суд доходить висновку, що пріоритетними у спірних правовідносинах є положення саме цього Закону.

Таким чином, з моменту набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, встановленої, зокрема, ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV)).

Частинами 1 ( N 2747-IV) та 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, право встановлювати законодавчі обмеження щодо соціальних виплат узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною у рішенні "Валентина Ніканорівна Великода проти України", яка полягає в тому, зокрема, (п. 21) що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (див. рішення у справах "Аррас та інші проти Італії" (Arras and Others v. Italy), заява N 17972/07, п. 42, від 14.02.2012, та "Сухобоков проти Росії" (Sukhobokov v. Russia), заява N 75470/01, п. 26, від 13.04.2006).

Суд нагадав (п. 25), що стаття 1 Першого протоколу не гарантує, як таке, право на будь-які соціальні виплати у певному розмірі (див., наприклад, ухвалу від 15.03.2001 у справі "Амола проти Фінляндії" (Aunola v. Finland), заява N 30517/96). "Вимога" може становити "майно" у розумінні статті 1 Першого протоколу, лише якщо достатньою мірою встановлено, що вона підлягає виконанню (див. рішення від 09.12.94 у справі "Stran Greek Refineries" та Стратіс Андреадіс проти Греції" (Stran Greek Refineries and Stratis Andreadis v. Greece), п. 59, Series A N 301).

Суд також зазначив (п. 26), що перша та найважливіша вимога цього положення полягає у тому, що будь-яке втручання з боку державних органів влади у мирне володіння майном має бути законним та має переслідувати легітимну мету "в інтересах суспільства". Будь-яке втручання має також бути обґрунтовано пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, має зберігатися "справедливий баланс" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту основоположних прав особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде накладений особистий та надмірний тягар (див. серед багатьох інших джерел рішення у справі "Колишній Король Греції та інші проти Греції" (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява N 25701/94, п. п. 79 та 82, ECHR 2000).

Крім того, Суд зазначив (п. 28), що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Суд не вважає, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю (див. ухвалу щодо прийнятності від 08.10.2013 у справі "Да Консесау Матеуш та Сантуш Жануаріо проти Португалії" (Da Conceicao Mateus and Santos Januario v. Portugal), заяви N 62235/12 та N 57725/12).

Одночасно, суд відмічає, що встановлення у передбачений законодавством України спосіб - спірною постановою Кабінету Міністрів України розміру разової грошової допомоги до 05 травня, не може за вказаних умов вважатися порушенням законодавства та прав позивачів лише тому, що раніше визначений Законом розмір цієї виплати був більший.

Разом з тим, у Рішенні Конституційного Суду України від 26.12.2011 N 20-рп/2011 (Рішення N 20-рп/2011) вказано, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.79 у справі "Ейрі проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12.10.2004.

У Рішенні Конституційного Суду України від 25.01.2012 N 3-рп/2012 (Рішення N 3-рп/2012) також зазначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.

Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України (п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 N 3-рп (Рішення N 3-рп/2012)).

Отже, проаналізувавши оскаржувані положення спірної постанови в розрізі наведених норм та рішень Конституційного Суду України і Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що Кабінет Міністрів України при прийнятті постанови від 14.03.2018 N 170 "Про деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170) діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та Законами України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Така правова позиція ґрунтується, у тому числі, на висновках Верховного Суду, викладених, зокрема, у постановах від 13.02.2018 у справі N 713/62/17 (провадження N К/9901/17124/18) (Постанова N 713/62/17, К/9901/17124/18), від 07.03.2018 у справі N 348/2100/16-а (адміністративне провадження N К/9901/30517/18), від 22.01.2019 у справі N 167/1441/16-а (провадження N К/9901/44832/18).

Також суд звертає увагу, що звертаючись до суду з позовом про визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України у вказаній частині, позивачі не оскаржують процедуру її прийняття, а оскаржують виключно невідповідність, на їх думку, розмірів встановлених Кабінетом Міністрів України виплат.

Проте, в подальшому, а саме у запереченнях на відзив на позовну заяву, які надійшли до Окружного адміністративного суду м. Києва 06.09.2018, позивачі зазначають, що вбачають процедурні порушення при прийнятті спірної постанови.

Так, повноваження Кабінету Міністрів України у спірних правовідносинах регламентовано Конституцією України, Законом України "Про Кабінет Міністрів України" ( ), Регламентом Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою КМУ від 18.07.2007 N 950 та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 113 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) діяльність Кабінету Міністрів України ґрунтується на принципах верховенства права та законності.

Згідно з положеннями ст. 4 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Відповідно до ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 1 § 32 глави 2 розділу 4 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950, проекти актів Кабінету Міністрів готуються на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів, доручень Прем'єр-міністра, а також за ініціативою членів Кабінету Міністрів, центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій з дотриманням вимог цього Регламенту.

Розроблення проекту акта починається невідкладно після отримання відповідного завдання та триває виходячи з необхідності врахування у загальному часі підготовки проекту акта вимог, встановлених цим Регламентом щодо часу, достатнього для погодження проекту акта заінтересованими органами, та часу, достатнього для проведення Мін'юстом правової експертизи.

Відповідно до п. п. 1, 2, 4, 5 § 33 глави 2 розділу 4 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950, головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, який вносить проект акта до Кабінету Міністрів.

Розробниками проектів актів Кабінету Міністрів є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації відповідно до своєї компетенції.

Якщо питання, що потребує врегулювання, належить до компетенції кількох органів виконавчої влади, розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, компетенція якого у відповідній сфері правового регулювання є домінуючою. Інші органи виконавчої влади, що відповідно до компетенції беруть участь у розробленні проекту акта або його погодженні, є заінтересованими органами.

Проект акта Кабінету Міністрів підлягає обов'язковому погодженню усіма заінтересованими органами, а також Мінфіном та Мінекономрозвитку (за винятком проекту розпорядження з кадрових питань та щодо зміни особи, уповноваженої на підписання міжнародного договору України).

В матеріалах справи міститься пояснювальна записка до проекту постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", з якої вбачається, що розробником проекту є Міністерство соціальної політики України.

Відповідно до п. 1 § 37 глави 3 розділу 4 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950, розробник з урахуванням строків, визначених у § 38 для погодження проекту акта Кабінету Міністрів заінтересованими органами, а також пунктом 2 § 46 для проведення Мін'юстом правової експертизи, надсилає заінтересованому органу проект акта Кабінету Міністрів, завізований керівником органу, який є розробником, разом з пояснювальною запискою, а також порівняльною таблицею (якщо проектом акта передбачено внесення змін до інших актів Кабінету Міністрів).

Відповідно до п. 1 § 44 глави 4 розділу 4 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950, проект акта Кабінету Міністрів (за винятком проекту розпорядження з кадрових питань щодо зміни особи, уповноваженої на підписання міжнародного договору України, про затвердження фінансового плану суб'єкта господарювання державного сектора економіки, а також проекту акта, визначеного абзацом третім пункту 5 § 33 цього Регламенту) розробник подає Мін'юсту для проведення правової експертизи разом з пояснювальною запискою, висновком про проведення антидискримінаційної експертизи, матеріалами погодження (листами із зауваженнями і пропозиціями) та довідкою, зазначеною у пункті 3 § 36 цього Регламенту.

Відповідно п. п. 1, 2 § 46 глави 4 розділу 4 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950, за результатами правової експертизи проекту акта Кабінету Міністрів Мін'юст оформляє висновок за встановленою ним формою, невід'ємною частиною якого є висновок за результатами експертизи на відповідність проекту акта положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини. У висновку Мін'юсту обов'язково зазначаються правові підстави прийняття акта з посиланням на норми законодавчих актів, згідно з якими предмет правового регулювання проекту акта належить до повноважень Кабінету Міністрів. Висновок підписує Міністр, а у разі його відсутності - перший заступник Міністра.

Мін'юст надсилає висновок розробникові у строк, що становить не більш як 10 робочих днів, а у випадках, передбачених абзацом третім § 38 цього Регламенту, - в одноденний строк.

Як вбачається із процитованих норм Регламенту Кабінету Міністрів України, правовідносини що проведення правової експертизи складаються між розробником нормативно-правового акту, у спірному випадку - Міністерством соціальної політики України, та Міністерством юстиції України.

Натомість, позовні вимоги заявлені позивачами до Кабінету Міністрів України, а тому в межах цієї справи не можуть бути предметом розгляду процедурні порушення прийняття спірної постанови, які допущені не Кабінетом Міністрів України.

Суд акцентує увагу і на тому, що проект постанови N 170 погоджено без зауважень - Міністерством фінансів України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Громадською спілкою "Всеукраїнське громадське об'єднання "Національна Асамблея людей з інвалідністю України" та із зауваженнями (пропозиціями), які не враховані, Міністерства юстиції України.

Так, у матеріалах справи наявна довідка про погодження проекту постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" від 21.02.2018, якою підтверджується викладене вище.

Також в матеріалах справи міститься і висновок Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи до проекту постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" від 14.02.2018.

До матеріалів справи долучено і висновок щодо відповідності положенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини від 12.02.2018, з якого вбачається, що проект спірної постанови N 170 відповідає Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини.

Отже, твердження позивачів про не проведення експертизи спростовуються викладеним вище. Натомість, позивачами відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) інше не доведено.

Відповідно до п. 1 § 49 глави 5 розділу 4 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950, проект акта Кабінету Міністрів, підготовлений з дотриманням вимог цього Регламенту, візується керівником органу, який є головним розробником, або особою, що його заміщує, та вноситься до Кабінету Міністрів разом із супровідним листом (додаток 3).

Аналізуючи твердження позивачів в частині процедурних порушень з боку Кабінету Міністрів України щодо прийняття спірної постанови N 170 (Постанова N 170), суд прийшов до висновку, що зазначені порушення не підтверджені та не доведені позивачами, натомість представником Кабінету Міністрів України долучено до матеріалів справи ряд документів (висновків, довідок тощо), які відображають належне погодження проекту спірної постанови N 170.

Щодо позовних вимог, які були заявлені до Прем'єр-міністра України, то варто зазначити наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) Кабінет Міністрів України є колегіальним органом. Кабінет Міністрів України приймає рішення після обговорення питань на його засіданнях.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) до складу Кабінету Міністрів України входять Прем'єр-міністр України, Перший віце-прем'єр-міністр України, віце-прем'єр-міністри та міністри України.

Повноваження Прем'єр-міністра України визначені статтею 42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ).

Так, відповідно до п. п. 1 ( ), 7 ст. 42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) Прем'єр-міністр України керує роботою Кабінету Міністрів України, спрямовує діяльність Кабінету Міністрів України на забезпечення здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України, та здійснення інших повноважень, покладених на Кабінет Міністрів України; підписує акти Кабінету Міністрів України, Генеральну угоду.

Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" ( ) постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на засіданнях Кабінету Міністрів України шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України, визначеного відповідно до статті 6 цього Закону ( ). Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового складу Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем'єр-міністр України, рішення вважається прийнятим.

Отже, Прем'єр-міністр України від імені Кабінету Міністрів України одноособово не приймає нормативно-правові акти з питань, віднесених до повноважень Кабінету Міністрів України.

Враховуючи викладене у сукупності, суд не вбачає належних правових підстав для визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 N 170 "Деякі питання виплати у 2018 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (Постанова N 170) в частині встановлення розмірів щорічної разової допомоги до 05 травня учасникам війни.

За таких обставин, не підлягають задоволенню, як похідні, і інші позовні вимоги позивачів, що були заявлені в межах цієї адміністративної справи.

Відповідно до ст. ч. ч. 1 ( N 2747-IV), 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу ( N 2747-IV).

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (Рішення) (N 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorija v. Spain) N 303-A, пункт 29).

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 (справа N 802/2236/17-а).

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд доходить висновку про те, що вимоги позивачів є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу ( N 2747-IV), стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (Закон N 3674-VI) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

Враховуючи, що позивачі є інвалідами I - II груп, а отже звільняються від сплати судового збору, то питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись ст. ст. 1 ( N 2747-IV), 2 ( N 2747-IV), 9 ( N 2747-IV), 72 - 78 ( N 2747-IV), 241 - 246 ( N 2747-IV), 250 КАС України ( N 2747-IV), суд вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_10 та ОСОБА_4 - відмовити повністю.

Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України ( N 2747-IV), набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного ухвали.

Відповідно до пп. 15.5 п. 1 Розділу VII Перехідні положення КАС України ( N 2747-IV) до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.

 

Головуючий, суддя

К. С. Пащенко

Суддя

О. М. Чудак

Суддя

Т. І. Шейко




 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали